5 kwietnia – 18 maja 2014
Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Cecylii Szerszeń
5 kwietnia – 18 maja 2014
Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Cecylii Szerszeń
Sala Śląska
Mija właśnie 45 lat, odkąd Cecylia Szerszeń, ceniona malarka, otrzymała dyplom (z wyróżnieniem) Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiowała pod kierunkiem prof. Hipolita Polańskiego i prof. Tadeusza Brzozowskiego, a wiedzę i umiejętności wówczas zdobyte przekształciła twórczo we własny, niepowtarzalny styl. Artystka uprawia malarstwo sztalugowe, realizując się w technikach olejnych i pastelach. Maluje też ulotne i delikatne akwarele, a ulubionym jej tematem jest pejzaż. Cecylia Szerszeń po mistrzowsku operuje światłem. To właśnie światło jest budulcem Jej obrazów. To światło jest konstrukcją kompozycji a przede wszystkim tworzywem nastroju.
Uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach malarskich. Jej obrazy oglądać można było na niezliczonych wystawach indywidualnych i zbiorowych – w Polsce m.in. w Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Sandomierzu, Opolu, Nowym Sączu, Sopocie; zagranicą: w Sofii, Karlowych Warach, Koszycach, Pilznie, Lourdes (Francja),Utrecht (Holandia), Strömsunds (Szwecja), Rhein-Meas, Baltzlar, Landratsam, Friedrichafen (Niemcy), w konsulacie RP w Nowym Jorku. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych. W 2006 roku otrzymała prestiżowe odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
5 kwietnia – 18 maja 2014
Mariusz Szymański
Spokój i niepokój
malarstwo z kolekcji Mariana Franciszka Winieckiego
Sala Poplenerowa
Niestandardowe obrazy Mariusza Szymańskiego – młodego artysty malarza i grafika z Poznania – łączą scen wyjęte z przeszłości z ekspresją bliską sztuce pop-art. Inspiracją dla artysty są stare fotografie, niektóre wykonane nawet w latach 30-tych XX wieku. Korzysta z ich czarno białej estetyki, przemalowuje je lub wykorzystuje ich motywy tematyczne, umieszczając monochromatyczne motywy w mocnych, kontrastowych tłach – czerwonym, pomarańczowym, niebieskim, zielonym. Te zestawienia robią na odbiorcach wrażenie.
Wśród ponad czterdziestu prac Szymańskiego prezentowanych na wystawie znajdziemy obrazy z życia wielkich miast, jak i obrazy z motywami z fotografii wakacyjnych. Ale tym, co zdaje się autora zajmować najbardziej, są dramatyczne sceny z różnych wojen XX wieku. Oprócz obrazów znajdziemy je bowiem w przygotowanych przez artystę poklatkowych animacjach malarskich – czarno-białe wizje na tematy wojenne, historyczne, mają w sobie żywą emocję.
12 kwietnia – 18 maja 2014
Aleksandra Jakubczak
Początek świat(ł)a
instalacje graficzne – lightbox
Galeria Promocji Młodych Antresola
Aleksandra Jakubczak – absolwentka pierwszego i drugiego stopnia Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Wychowania Artystycznego na kierunkach: Malarstwo sztalugowe (2009 – I°, 2011 – II°) – poszukuje indywidualnej formy wypowiedzi poprzez eksperymentowanie ze środkami wyrazu. Tworzy zarówno obrazy olejne, jak obrazy przestrzenne, fakturalne, szkice, rysunki, litografie, linoryty, negatywy… Jednak u podstaw tych poszukiwań zawsze jest kreska. Na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki artystka zdecydowała się pokazać swoje oryginalne instalacje graficzne, tj. lightboxy – skrzynie świetlne, które są „negatywem obrazu, gdzie światło wyodrębnia rysunek, a tło kojarzone zwykle z bielą kartki jest jej odwrotnością, zanurzającą się w czerni. Nie jest to czerń permanentna, absolutna, jest to czerń transparentna oddająca niewielką cześć światła.”
12 kwietnia – 18 maja 2014
5. Ogólnopolski Konkurs im. Mariana Michalika
na Obraz dla Młodych Malarzy. Triennale Malarstwa
Wyrazistość rzeczy
Wystawa pokonkursowa
Sala Gobelinowa
Historia konkursu sięga 2001 r., kiedy został zorganizowany po raz pierwszy. Od początku intencją organizatorów było wyłonienie najlepszych prac malarskich młodych malarzy polskich, w przekonaniu, że tradycyjna dyscyplina artystyczna, jaką jest malarstwo, warta jest wspierania i promowania w czasach, gdy w sztuce dominują inne, technologiczne środki wyrazu nowych mediów. Konkurs ma również zwracać uwagę publiczności na jakość w zakresie warsztatu i intelektualny potencjał malarstwa. Wartością nadrzędną konkursowych ocen uczyniono rzetelność warsztatową. Intencje te najlepiej wyraża odwołanie się do osoby patrona konkursu – częstochowskiego artysty malarza Mariana Michalika. Do piątej edycji konkursu po raz pierwszy wprowadzono hasło – temat przewodni: Wyrazistość rzeczy. Wystawa pokazuje wybór Jury: laureatów i najciekawsze prace.
r