Profesor Janusz Hereźniak otrzymał nagrodę im. Karola Miarki


Uroczystość wręczenia odbyła się 23. października 2006 r. Nagroda ta jest przyznawana za wybitny dorobek kulturotwórczy i działalność społeczną wzbogacającą wartości kultury regionu i kraju

Prof. dr hab. Janusz Hereźniak jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Geobotaniki i Ekologii Roślin. Urodził się w 1935 roku w Wancerzowie koło Częstochowy. W częstochowskim Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza uzyskał wykształcenie średnie. Ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Łódzkim w 1961 roku i rozpoczął pracę naukową w Zakładzie Systematyki i Geografii Roślin.
Jest wybitnym geobotanikiem, dendrologiem i ekologiem oraz autorytetem w dziedzinie ochrony przyrody a także pedagogiem popularyzującym wiedzę przyrodniczą. Jest też współautorem projektu i orędownikiem idei powołania Jurajskiego Parku Narodowego oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Ochrony Przyrody Woj. Śląskiego w Katowicach i Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Zajmuje się fotografią artystyczną, a w szczególności fotografią przyrodniczą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Szczególnie silne są związki profesora z regionem częstochowskim i to zarówno w obszarze badań naukowych, publicystycznych oraz dokumentacji fotograficznej. Dzięki nniemu nastąpił intensywny rozwój badań florystycznych i fitosocjologicznych na obszarze północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Profesor Hereźniak aktywnie wspiera wszelkie działania proekologiczne uświadamiając wartość dziedzictwa przyrodniczego i znaczenie ochrony środowiska naturalnego. Jest społecznie zaangażowany w działalność Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego (obecnie wiceprezes), którego celem jest rozbudzanie i utrzymanie życia naukowego w regionie częstochowskim.Zasiada w różnych gremiach doradczych i opiniotwórczych oraz zarządach licznych organizacji społecznych i naukowych.
Prof. Janusz Hereźniak jest autorem ponad 160 publikacji, w tym 70 prac naukowych a wśród nich 10 książek. Jako artysta fotografik opublikował około 135 prac, w tym 54 naukowe o tematyce botanicznej oraz 13 związanych z fotografią naukową i artystyczną. Jest autorem 3 albumów będących podsumowaniem 30 lat prac badawczych na terenie północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Swoje prace fotograficzne prezentował na 29 wystawach indywidualnych i 46 zbiorowych w kraju i za granicą.
W swojej różnorodnej działalności na rzecz regionu częstochowskiego apeluje o docenianie wartości przyrodniczej tego obszaru i podkreśla jej ogromny wpływ na formy dziedzictwa kulturowego i etnograficznego. Wszechstronność zainteresowań naukowych, wielość zasług w dziedzinie humanistyki przyczyniły się do uhonorowania Profesora 30 odznaczeniami i nagrodami podkreślającymi jego wkład w ochronę przyrody oraz rozwój kultury i sztuki fotograficznej.

ug

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *