Portret bł. Carla Acutisa autorstwa częstochowskiej artystki przekazany biskupowi Andrzejowi Przybylskiemu


 23 czerwca 2025 roku, podczas uroczystości Bierzmowania w parafii św. Stanisława w Wieluniu, biskupowi Andrzejowi Przybylskiemu przekazano portret błogosławionego Kościoła katolickiego Carla Acutisa, autorstwa częstochowskiej malarki Mirosławy Woroniec-Simlat.

 

Carlo był wyjątkowo wrażliwym i empatycznym młodzieńcem. Optymistą, który zawsze wspierał ludzi w potrzebie – zarówno starszych (bezdomnych), jak i kolegów wykluczonych z grup rówieśniczych (upośledzonych i mających trudności z nauką). Cechowała Go wielka pokora, skromność i posłuszeństwo. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”. Zmarł na białaczkę w wieku 15 lat. Warto dodać, że Carlo miał polskie korzenie. Jednym z jego przodków był polski ziemianin i dyplomata Jan Perłowski (1872–1942), którego wnuczką jest Maria Henrietta Perłowska (ur. 1939) – babka Carlo Acutisa.

Mira Woroniec-Simla jest wykwintną portrecistką. W dorobku ma setki portretów. Malowała swoich rodziców, dzieci bliskich jej osób, przyjaciół, znajomych. Uwieczniła też znane postaci Częstochowy, między innymi, poetę Tadeusza Gierymskiego, dyrektora Poczty Polskiej Józefa Błaszczecia i jego żonę, literata Andrzeja Kalinina. Z wielkim pietyzmem podejmowała się malowania Chrystusa i Matki Bożej. W swoim portfolio ma także portrety: Ojca Świętego Jana Pawła II, bł. siostry Faustyny, św. Ojca Pio, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Michała Archanioła. Swą pierwszą wystawę indywidualną „Malarstwo z cyklu portrety o tematyce sakralnej” zaprezentowała w 2003 roku na plebani kościoła pw. św. Jakuba. Jej prace zdobią miejsca nabożne, między innymi w kościele Wniebowzięcia Pańskiego w Brzezinach można podziwiać portrety Ojca Pio i bł. Faustyny. Jeden z obrazów zdobi także pałac biskupi we Wrocławiu, a portret Mickiewicza – częstochowską szkołę imienia wieszcza. Teraz wykonała portret Carla Acutisa.

– Spotkałam się z Carlo Acutisem po raz pierwszy w 2022 roku. Jego bezgraniczna wiara i „wielkie” serce zawładnęły mną całkowicie. Gdy w tym roku ponownie otrzymałam zamówienie na portret Karolka (bowiem dla mnie jest Karolkiem) serce mocniej mi zabiło i pomyślałam, że być może dlatego wyzdrowiałam, żeby dożyć takiej chwili. Właśnie dla takich chwil warto żyć – powiedziała nam pani Mira.

 

Mira Woroniec-Simlat urodziła się w Zduńskiej Woli i do Częstochowy wraz z rodzicami przyjechała w 1961 roku. Miała wówczas trzynaście lat. Maturę uzyskała w Liceum Ogólnokształcącym im. Wł. Broniewskiego. Studiowała w Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, na kierunku: ekonomika przemysłu. Jest też absolwentką trzyletniego studium sztuki sakralnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie z filią przy Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętszej
Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie, gdzie uzyskała tytuł artysty sztuki sakralnej. Od 2000 roku jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza w Częstochowie. Uprawia różnorodne techniki malarskie: akryl, pastel suchy i akwarelę.  Jej ulubionym tematem są portrety, ale swobodnie sobie radzi w innych tematach – spod jej pióra wychodzą piękne pejzaże, martwe natury, konie. W 2018 roku otrzymała odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Honorową Nagrodę Zarządu za wieloletnią pracę społeczną i trwały wkład w rozwój Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *