POLICJA PILNUJE I OSTRZEGA / Częstochowianie zdyscyplinowani i odpowiedzialni. Ale nie wszyscy


Epidemia koronawirusa zatacza coraz szersze kręgi, coraz więcej osób zostało zakażonych wirusem, coraz więcej jest objętych kwarantanną. W tej sytuacji rząd wprowadza kolejne rozporządzenia dla społeczeństwa. Kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa nakładają na Policję dodatkowe, ważne zadania. Wśród nich jest regularne sprawdzanie sposobu realizowania kwarantanny przez osoby objęte urzędową, sanepidowską izolacją oraz osoby, które powróciły z zagranicy.

 

W Częstochowie i powiecie częstochowskim pod nadzorem KMP w Częstochowie jest 962 osoby przebywające na kwarantannie – dane na 3 kwietnia 2020 roku. – To dla policjantów czas wzmożonej służby. Codzienne wykonujemy wiele istotnych społecznie zadań. Na szczęście, co podkreślam z zadowoleniem, mieszkańcy Częstochowy i powiatu w zdecydowanej większości prawidłowo wywiązują się z obowiązku kwarantanny, co świadczy o ich odpowiedzialności. Tylko w dziewięciu przypadkach policjanci nie zastali osób w miejscu kwarantanny. Pięć z nich zmieniło adres kwarantanny, natomiast w stosunku do pozostałych czterech przypadkach wszczęto czynności zgodnie z kodeksem wykroczeń oraz wystąpiono z wnioskami do Sanepidu celem rozpatrzenia zasadności nałożenia kary administracyjnej. Przypomnijmy, że wynosi ona od 5 do 30 tys. zł – mówi komendant częstochowskiej Policji, insp. Dariusz Atłasik.

Od 1 kwietnia, zgodnie z nowymi przepisami, każdy przebywający na tak zwanej kwarantannie granicznej, obejmującej osoby powracające z zagranicy, jest zobligowany do zalogowania się do aplikacji pozwalającej na samodzielne wykonanie czynności potwierdzających poprawność wykonywania kwarantanny. Taką aplikację można pobrać z Internetu. – I tu trzeba zauważyć, że częstochowianie są odpowiedzialni, bo do 3 kwietnia do takiej aplikacji zalogowało się blisko 300 osób z Częstochowy i okolic – mówi komendant Dariusz Atłasik. Jak dodaje, są wyjątki od tego obowiązku. Dotyczą one osób nie posiadających technicznych możliwości logowania, czyli nie mających odpowiedniego telefonu, nie będących abonentem telefonii komórkowych lub ograniczeni dysfunkcjami zdrowotnymi, jak na przykład słabym wzrokiem. W takim przypadku pod rygorem odpowiedzialności prawnej należy złożyć specjalne oświadczenie.

Kolejnym zadaniem realizowanym przez policję z powodu pandemii jest codzienne patrolowanie ulic i terenów zielonych naszego miasta. – Musimy pilnować sposobu poruszania się po ulicach, co konkretnie określają zarządzenia ministra zdrowia i premiera. Pamiętajmy, żeby jak najwięcej przebywać w domu, bo to eliminuje zagrożenia zakażenia koronawirusem, na czym powinno nam wszystkim zależeć. Wychodzić możemy jedynie w niezbędnych dla życia potrzebach: do sklepu, apteki oraz sprawowania opieki i zadań wolontaryjnych. Jednak nie wszyscy się do tego dostosowują, stąd naszym kolejnym zadaniem jest uświadamianie częstochowskiej społeczności o zagrożeniach, jakie niesie za sobą gromadzenie i przebywanie w zbiorowiskach. W stosunku do osób nie przestrzegających tych zasad tylko 3 kwietnia policjanci wykonali około 330 pouczeń i nałożyli trzy mandaty po 500. Zostały wydane także dwie decyzje administracyjne sanepidu o nałożeniu kary w wysokości 500 zł, od których nie można się odwołać – wyjaśnia insp. Dariusz Atłasik.

 

Pamiętajmy, że ograniczanie kontaktów międzyludzkich chroni przed zakażeniem koronawirem. Dostosowujmy się do wytycznych rządu. To dla dobra nas wszystkich.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *