2 lutego 2016 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbyło się rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu fotograficzno-literackiego pt. „Krzyże i kapliczki przydrożne naszego regionu – świadkowie przeszłości”, organizowanego przez Senatora RP dr. Ryszarda Majera we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Patronat honorowy nad konkursem objął Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, a patronat medialny – Gazeta Częstochowska.
Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 50 prac z Częstochowy oraz wszystkich powiatów ziemi częstochowskiej. Jury wyróżniło 38, trzy nagrodziło najwyższymi laurami. I miejsce uzyskała Wiktoria Kubacka z Zespołu Szkół w Kochanowicach – Szkoła Podstawowa; II – Natalia Łapaj z Zespołu Szkół w Mstowie, III – Filip Tukaj ze Szkoły Podstawowej w Borownie im. Marii Konopnickiej. – Interesuję się historią, dlatego z ochotą podjęłam się uczestnictwa w konkursie. W swej pracy zamieściłam prawie wszystkie kapliczki jakie są na terenie gminy Mstów. W pozyskaniu danych pomogli mi rodzice, również wielcy miłośnicy historii – mówi Natalia Łapaj. Jej nauczycielka historii Wioletta Derda, jednocześnie wicedyrektor Zespołu Szkół w Mstowie, podkreśla, iż budowanie świadomości historycznej wśród uczniów szkoły jest dla pedagogów ważną misją edukacyjną. – Bardzo jestem dumna z wyniku Natalii oraz dziewcząt ze Szkoły Podstawowej, która wchodzi w skład Zespołu, które zajęły wyróżnienie w konkursie – mówi.
Pomysłodawca przedsięwzięcia senator Ryszard Majer z podziwem ocenia wartość przygotowanych prac. – Budująca jest ich różnorodność, co dowodzi, iż młodzi ludzie chcą poznawać historię, pragną czerpać ze skarbca narodowej historii. Zaprezentowane opisy i zdjęcia kapliczek są niezwykle interesujące. Konkurs na pewno będziemy kontynuować, a w przyszłości może powstanie katalog tych pięknych prac. Konkurs przyczynił się do aktualnej inwentaryzacji krzyży i kapliczek przydrożnych najbliższej okolicy – mówi „GCz” senator Ryszard Majer.
Patron honorowy, poseł Szymon Giżyński, podkreślił niezwykłą ważność tematu konkursu. – Dotyczy on czegoś najistotniejszego dla poczucia tożsamości i dumy narodowej. Wiąże wielkie, podniosłe uczucia, które wprost świadczą o człowieczeństwie, godności człowieka i łączą się z miejscem, gdzie się najczęściej przebywa, z miejscem, które nie można określać mianem „małej ojczyzny”, bo nie ma nazwy „mała matka” i „duża matka”. Nasze lokalne miejsce urodzenia i zamieszkania jest częścią ojczyzny, bardzo dla nas ważnej. Tu Pan Bóg powołał nas do życia i tu mamy do wykonania konkretne zadania. Jako katolicy i polscy patrioci jesteśmy zobowiązani do pielęgnowania wszelkich śladów Bożej i patriotycznej obecności przodków na naszej ziemi. Tej życiowej misji – miłości do Ojczyzny – nikt za nas nie wykona, a z niej będziemy rozliczani. Za podniesienie takiego wymiaru tego przedsięwzięcia jestem wdzięczny organizatorom, bohaterom i uczestnikom. Przykładem takiej postawy jest jeden z uczestników, nasz wielki lokalny senior patriota, pasjonat historii – Andrzej Siwiński, który ma olbrzymie dokonania w uświadamianiu wszystkim pokoleniom – osobom starszym i młodzieży – jak wielkie skarby polskiego patriotyzmu mają na wyciągnięcie ręki albo na przejazd szlaków rowerem – podsumował poseł Szymon Giżyński.
Wszystkim laureatom i osobom wyróżnionym gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.
GUR