POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Karnawałowy bal dobroczynny gminy Poczesna – Syderyty 2015


Ponad dwieście osób wzięło udział w balu dobroczynnym zorganizowanym 6 lutego 2016 roku przez wójta gminy Poczesna Krzysztofa Ujmę. Podczas uroczystej imprezy po raz pierwszy wręczono wyróżnienia Wójta Gminy Poczesna – Syderyty 2015 – dla osób najbardziej zasłużonych dla Gminy.

Gratulacje wyróżnionym i życzenia dobrej zabawy złożyli poseł do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska, senator – Ryszard Majer oraz posłowie: Szymon Giżyński i Konrad Głębocki. Zabawę poprzedził występ krakowskiego artysty Aloszy Awdiejewa. – Dziękuję Panu Wójtowi za pomysł, który został rozpisany na różne aspekty tożsamości ziemi pocześniańskiej i znakomicie spersonalizowanym. Laureatom z całego serca gratuluję, bo są ambasadorami Gminy Poczesna, naszej częstochowskiej ziemi, Polski. To co robi w świecie mistrza, pan Jerzy Kędziora jest promocją naszej ojczyzny, to działalność wielkiej rangi – powiedział poseł Szymon Giżyński, życząc uczestnikom balu, znakomitej, do białego rana zabawy.

Statuetki przyznano w czterech kategoriach: I – oświata, kultura, sztuka; II – sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska; III – przedsiębiorczość, IV – inne szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna. Pomysł ich przyznawania wyszedł od wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy. On też jest twórcą tej oryginalnej nazwy. Należy podkreślić, że każdy z uczestników balu wsparł jedną, z wybranych przez siebie, placówek oświatowych działających na terenie Gminy Poczesna. Z każdej sprzedanej wejściówki 50 zł było przeznaczone na placówkę. Najwięcej wpłat dokonano w Szkole Podstawowej w Poczesnej – 1700 zł. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby dzieci i młodzieży.

Laureaci Statuetek:
I – oświata, kultura, sztuka
Jerzy Kędziora
światowej sławy artysta rzeźbiarz. Znany na całym świecie z rzeźb balansujących.

Jerzy Kędziora na terenie swojej posesji w gminie Poczesna prowadzi Galerię – POCZESNĄ GALERIĘ RZEŹBY, z rzeźbami balansującymi, z których artysta znany jest na całym świecie. Jerzy Kędziora z wielkim zaangażowaniem włącza się w działania na rzecz promowania tradycji i upowszechniania historii regionu i ojczyzny. Z okazji kanonizacji Jana Pawła II Jerzy Kędziora wykonał popiersie Papieża i przekazał je parafii pw. Jana Chrzciciela w Poczesnej. W 2015 roku, za osiągnięcia twórcze Magistrat miasta Miami proklamował dzień 27 lutego dniem Jerzego Kędziory.

II –sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska
Henryk Pałasz
Wieloletni trener, nauczyciel, pasjonat tenisa stołowego
Swoją pasję z niesłabnącą energią przekazuje coraz młodszym pokoleniom. Jego wychowankowie osiągają najwyższe noty na zawodach sportowych nie tylko na naszym terenie, ale w całej Polsce. Człowiek wielkiej wrażliwości i umiejętnościach pedagogicznych.

III – przedsiębiorczość
Krzysztof Krzyczmonik,

Prezes firmy „Bocar” samochody pożarnicze
Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej. Magister fizyki. Po studiach rozpoczął pracę w dziale prototypowni samochodów pożarniczych w Osinach. Ponieważ od zawsze pasjonował się fotografią – w 1978 roku postanowił założyć zakład fotograficzny, a w 1992 roku powstała firma „Bocar” – samochody pożarnicze, której jest prezesem. „Bocar” zatrudnia blisko 100 ludzi. Społecznik.

IV – inne szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna
Andrzej Cupiał
Lekarz położnik-ginekolog i internista. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Dyplom lekarza otrzymał w 1979 roku. Całe życie – zarówno prywatne jak i zawodowe – związał z Gminą Poczesna. Od 1985 roku pełnił funkcję kierownika Ośrodków Zdrowia w Poczesnej, a od 1 stycznia 2000 roku do 30 kwietnia 2015 – dyrektora Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Poczesnej. Pod jego nadzorem wyremontowano – zgodnie z unijnymi wymogami – ośrodek zdrowia w Poczesnej. Obecnie dr Cupiał jest radnym powiatu częstochowskiego.

Rozmawiamy z wójtem Gminy Poczesna, Krzysztofem Ujmą
Po raz pierwszy rozdaliście Państwo Statuetki „Syderyty”. Do czego nawiązuje oryginalna nazwa?
– Syderyt to ruda żelaza, która na masową skalę była jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydobywana w kopalniach znajdujących się na naszym terenie. Jeszcze do tej pory ruda ta znajduje się w pocześniańskiej ziemi. Jestem absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej i mam dużo wspólnego z geologią górnictwem, kopalnictwem, odkrywką, stąd szukając nazwy dla statuetek nasunęła mi się myśl o syderycie. Wszystkim się spodobała. W 1994 roku, gdy byłem przewodniczącym Rady Gminy, postała lokalna gazeta „Spoiwo”. Wówczas nazwę czasopisma zaczerpnąłem z ceramiki. Nieżyjący już Ireneusz Cuglewski, wieloletni samorządowiec dodał do tego: „wieści gminne i inne” i w takiej wersji gazeta przetrwała do dzisiaj. Obie nazwy – „Syderyty” i „Spoiwo” mają wymiar symboliczny. Jestem głęboko przekonany, że Syderyty, które dzisiaj zainaugurowaliśmy, zadomowią się na ziemi pocześniańskiej. Ludzi, którzy na nie zasługują jest wielu, a nazwa doskonale wpisuje się w historię gminy.

Moda na przyznawania wyróżnień dla zasłużonych w gminach i miastach rozwija się od dłuższego już czasu. W Państwa gminie dzieje się to po raz pierwszy. Czy musieliście dojrzeć do tej decyzji?
– Tak, z tym pomysłem zmagałem się od kilku lat. Przyjęliśmy formułę z balem, by dodatkowo dać okazję do zabawy po pracy, by wspólnie z osobami, które tak wiele dają dla naszego środowiska porozmawiać i świętować. Statuetki zaprojektował Jerzy Kędziora, światowej sławy artysta rzeźbiarz, znany na całym świecie głównie z tzw. rzeźb balansujących i jednocześnie mieszkaniec Gminy Poczesna. Każda z nich jest niepowtarzalnym dziełem sztuki, gdyż w każdej artysta umieszcza kawałek syderytu, a nie ma dwóch takich samych grudek tej rudy. Syderyt dodatkowo otoczony jest elementami stalowymi. Warto dodać, że każda rodzina w gminie jest związana z tradycją górniczą i wiele osób pracowało w tutejszej kopalni. A były to piękne czasy, wówczas gmina się rozwijała infrastrukturalnie. Syderyt pozwalał żyć. Łączył. Choć były i nieszczęścia, niektórzy pracę w kopalni przypłaciły swoim życiem.

Kto zdecydował o wyborze kandydatów?
– Nie chcieliśmy robić nominacji. Decyzje zapadły po burzy mózgów samorządowców. Każda z wyróżnionych osób ma olbrzymie zasługi dla naszej gminy. Jerzy Kędziora, światowej sławy artysta, ma w swoim dorobku wiele nagród i odznaczeń, nadanych przez światowe gremia. Krzysztof Krzyczmonik to doświadczony przedsiębiorca, prowadzący nowoczesną produkcję wozów strażackich. Pan Henryk Pałasz, jak wchodził na scenę, spytał mnie: „czy statuetka mu się należy?”. To bardzo skromny człowiek, wybitny pedagog i trener pingponga, który przez sport wychował kilka pokoleń młodych mieszkańców naszej gminy. Pan Andrzej Cupiał dla naszego środowiska pracuje od zawsze, jako oddany lekarz. Statuetka jest uhonorowaniem za jego dokonań na polu zawodowym, społecznym i politycznym.
Dziękuję za rozmowę

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *