POCZESNA. Sesja budżetowa z artystyczno-patriotycznym motywem


28 grudnia radni i wójt Gminy Poczesna podsumowali rok budżetowy 2017. Jednocześnie przyjęli założenia finansowo-inwestycyjne na rok 2018.

– W roku 2017 stawialiśmy na poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców, stąd przeprowadziliśmy wiele inwestycji drogowych. Najważniejszym dla nas jest montaż sygnalizacji we Wrzosowej na przejściu przez trasę DK1, o który walczyliśmy kilka lat. Tu podziękowania dla posła Szymona Giżyńskiego, który mocno wsparł nasze działania w Ministerstwie Infrastruktury i w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. Ale możemy się pochwalić i innymi przedsięwzięciami. Gmina na newralgicznym przejściu we Wrzosowej zamontowała światła. Wykonaliśmy też kładkę pieszo-rowerową wzdłuż DK1, położyliśmy nową nawierzchnię na ul. Nowej w Brzezinach Wielkich, odnowiliśmy elewację na budynku Urzędu Gminy Poczesnej. Wybudowaliśmy nowe chodniki przy ul. Sabinowskiej we Wrzosowej i Brzezinach Kolonia oraz w Kolonii Poczesnej, a także nowy chodnik wraz z oświetleniem w Bargłach – wylicza wójt gminy Krzysztof Ujma. Jak dodaje w gminie Poczesna w 2017 roku miało miejsce wiele znaczących dla mieszkańców wydarzeń kulturalnych i społecznych, między innymi, rozdano po raz kolejny „Syderyty”, czyli Nagrody Wójta dla najbardziej zasłużonych dla gminy działaczy. Z radością celebrowano Gminny Dzień Kobiet, który ubogacił występ znanych aktorek: Emilii Krakowskiej, Lidii Stanisławskiej i Barbary Wrzesińskiej. Obchodzono też ważne jubileusze: 50-lecie i 60-lecie pożycia małżeńskiego mieszkańców gminy oraz 100-lecie urodzin Karoliny Pisarskiej i 70. urodziny artysty-rzeźbiarza Jerzego Kędziory, który od kilku lat mieszka na terenie gminy. Mocny akcent położono na obchody rocznic państwowych: 3 Maja oraz Niepodległości. Tu trzeba podkreślić, że rok obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę Urząd Gminy zainaugurowała konkursem plastycznym dla dzieci i młodzieży; praca laureata ozdobiła gminny kalendarz na rok 2018. Gmina podpisała także umowę partnerską z gminą Jaszuny na Wileńszczyźnie.
Rok 2018 zaplanowano bez zaciągania kredytów. – Budżet tworzyliśmy podczas spotkań z mieszkańcami, gdzie wybieraliśmy najważniejsze i najpotrzebniejsze zadania – podkreśla wójt Ujma. Dochody gminy wyliczono na 52,8 miliony złotych, wydatki na 50,76 milionów złotych mniej inwestycyjne. – Nadwyżkę przeznaczymy na spłatę zaciągniętych kredytów – stwierdził wójt Ujma.
Plan budżetu został zaakceptowany. 14 radnych głosowało za, jeden (Rafał Dobosz z Wrzosowej) wstrzymał się od głosu. Jak powiedział „GCz”, to dlatego, że w budżecie nie uwzględniono jego wniosków. Z kolei radna Teresa Chałupka stwierdziła, że budżet jest podzielony sprawiedliwie. – W Kolonii Poczesna, którą reprezentuję, sukcesywnie są realizowane różne zadania. Wykonano remont ul. Nadrzecznej, przed szkołą wybudowano dwa parkingi, w 2018 roku są także zaplanowane ważne dla nas inwestycje – mówi radna Chałupka. Wójt Ujma jak stwierdził natomiast, że Wrzosowa jest miejscowością, w której w ostatnich latach wykonano wiele przedsięwzięć.

Podczas sesji władze gminy: przewodnicząca Rady Gminy Lidia Kaźmierczak i wójt Krzysztof Ujma wręczyli nagrody laureatom plastycznego konkursu zorganizowanego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, inaugurując tym akcentem cykl działań w gminie w związku z Rokiem Niepodległości. Zwyciężyła praca Kingi Błaszczyk, uczennicy IV klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku, którą autorka wykonała pod kierunkiem nauczycielki Joanny Zjawionej. Praca, mająca bardzo wymowne przesłanie ideowe, ozdobiła gminny kalendarz.
– Bardzo się cieszę z wyróżnienia naszej uczennicy i gratuluję zwycięstwa. Z jednej strony jestem zaskoczona, bo spośród taki licznych i pięknych prac, dzieło naszej uczennicy uzyskało najwyższe uznanie, ale z drugiej strony znam Kingę i wiem, że stać ją na bardzo wiele. Jest bardzo pilna i utalentowana. Prace wychowawczo-edukacyjne w szkole są mocno związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości, podejmujemy wiele działań, ale myślę, że uczennica wiele treści patriotycznych wynosi z domu i przekazuje swoim kolegom – powiedziała „GCz” dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku Iwona Skęda.

Nagrody wiele radości sprawiły najmłodszym uczestnikom. – Ja zrobiłam mapę Polski, a w pracy pomagały mi moje panie w przedszkolu, pani Ewa Pietryka i pani Katarzyna Szczepanik – mówi Nikola Baryła z Przedszkola w Hucie Starej B.. – A ja namalowałam olbrzymi tort i dostałam farbki – dodaje Julia Jeruszka, także z Przedszkola w Hucie Starej B.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *