PiS upomniał się o osoby niepełnosprawne


Osoby niepełnosprawne będą w Częstochowie parkować za darmo

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Częstochowy głosami radnych Prawo i Sprawiedliwość oraz Mieszkańców Częstochowy wprowadzono bezpłatne parkowanie na terenie miasta dla osób niepełnosprawnych. Obejmie to blisko 5 tysięcy niepełnosprawnych mieszkańców Częstochowy. Warunkiem skorzystania z przywileju będzie aktualna karta do parkowania, wystawiona w aucie na widocznym miejscu.

Prezydent przygotował projekt zmiany uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania wysokości i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych. Zakładał on zwiększenie strefy płatnego parkowania o kolejne ulice: Zbierskiego, Chłopickiego i cały Stary Rynek do ronda Trzech Krzyży wraz częścią ul. Nadrzecznej wcześniej – jak tłumaczył wiceprezydent Mirosław Soborak – nie objętej strefą z powodu remontu, przy usunięciu trzech ulic: al. Wolności – od Sobieskiego do Ronda 1 Maja, ul. Ogińskiego – od ul. Sobieskiego do Dunikowskiego oraz skweru Sokołów do Sobieskiego. Miasto chciało też zwiększyć czas pobierania opłat w dni powszednie od godz. 9.00 do 18. 00.
Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało do tego projektu trzy poprawki. Wnioskowało aby nie poszerzać strefy i skrócić o godzinę czas pobierania opłat w dni robocze od poniedziałku do piątku z 10 do 18 na 10 do 17, co – jak podkreślał autor projektu wiceprzewodniczący Artur Gawroński – dałoby szansę wielu mieszkańcom załatwienie formalności urzędowych w różnych instytucjach bez dodatkowych kosztów. Kolejną propozycją było wprowadzenie bezpłatnego parkowania dla osób niepełnosprawnych. Z podobnymi poprawkami wystąpił Marcin Maranda z Klubu Mieszkańcy Częstochowy, które jednak wycofał, by nie dublować głosowań.
Dwie pierwsze poprawki Klubu PiS nie uzyskały większości radnych – za było 14 osób (PiS i MCz), przeciw 14 (SLD, PO i dwoje niezależnych). Trzecia propozycja zmiany: bezpłatne parkowanie na terenie miasta dla osób niepełnosprawnych przeszła 14 głosami (PiS i MCz) przy 13 na nie (SLD i PO) i jednym wstrzymującym się (radna niezależna Krystyna Stefańska).
W konsekwencji do projektu prezydenta wprowadzono przegłosowaną poprawkę Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Cały projekt, który zwiększył de facto strefę płatnego parkowania przeszedł głosami SLD, PO i radnych niezależnych. PiS wstrzymał się od głosu.
Dyskusja nad nowymi zasadami i rozszerzeniem strefy parkowania w Częstochowie wywołała wiele emocji. – Czym mieszkańcy Koziej czy Senatorskiej narazili się panu prezydentowi, że chce ich ukarać nowymi strefami płatnymi za parkowanie? – pytał radny PiS Artur Sokołowski. Radna PO Jolanta Urbańska zarzuciła natomiast radnemu Marandzie plagiat. – Propozycje Klubu Mieszkańcy Częstochowy są całkowicie odwzorowane z mojej interpelacji, którą kilka dni temu upubliczniłam na swoim profilu na Facebooku – stwierdziła, sugerując naruszenie praw autorskich. Jej wypowiedź wywołała ripostę radnego Artura Gawrońskiego, który przypomniał, że zdecydowanie wcześniej, bo trzy miesiące wstecz, wnosił o ulgi dla niepełnosprawnych, a swoich propozycjach do projektu prezydenckiego mówił także na Komisji Infrastruktury, co nie zostało podjęte przez jej przewodniczącego.
Zawirowania wniosła także – jak to określił wiceprezydent Mirosław Soborak – pomyka czasu płatności w strefie. Po uwagach radnych prawa i Sprawiedliwości został on skrócony do godz. od 9 do 17. I to radni zaakceptowali.
Uchwałę musi jeszcze podpisać wojewoda śląski.

> Uchwałą wprowadza się następujące zmiany
>
>
>
> zostały wykreślone:
>
> Aleja Wolności (od ul. Sobieskiego do ronda 1 Maja)
>
> ul. Ogińskiego (od ul. Sobieskiego do Dunikowskiego)
>
> Skwer Sokołów
>
>
>
> zostały dodane:
>
> ul. Popiełuszki (od 3 Maja do Alei Jana Pawła II)
>
> ul. Garncarska (od ul. Nadrzecznej do ul. Ptasiej i od ul. Spadek do ul. Mostowej)
>
> ul. Ptasia
>
> ul. Stary Rynek (od ul. Ptasiej do ul. Mostowej)
>
> ul. Mostowa
>
> ul. Spadek
>
> ul. Senatorska
>
> ul. Kozia
>
> ul. Nadrzeczna (od ul. Mirowskiej do ul. Plac Bohaterów Getta)
>
>
>
> wprowadza się:
>
> · stawkę zerową dla:
>
> – osób niepełnosprawnych które wyłożą w czasie postoju w widocznym miejscu we wnętrzu pojazdu aktualną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej wydanej przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, brak takiej karty upoważnia kontrolera do wystawienia wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej, a MZDiT do nieuwzględnienia ewentualnych reklamacji z tego tytułu.
>
> – pojazdów oznakowanych: Straży Miejskiej w Częstochowie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie wykorzystywanych i przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, pogotowia energetycznego, wodno-kanalizacyjnego, gazowego, ciepłowniczego, oraz uczestniczących w akcjach charytatywnych związanych z działalnością profilaktyki zdrowotnej i krwiodawstwa,
>
> – zerowa stawka opłat obejmuje także miejsca bezpośrednio przylegające do koperty w obie strony, warunkiem niezbędnym do skorzystania z tych miejsc przez osobę niepełnosprawną jest wyłożenie w widocznym miejscu w czasie postoju aktualnej karty parkingowej we wnętrzu pojazdu.
>
> – zerowa stawka opłat obejmuje także pojazdy nieleżące do honorowych dawców krwi w dniu oddawania krwi na podstawie zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa.
>
> – pojazdów TAXI na postojach oznaczonych znakami D-19 i D-20 (TAXI), na pozostałych miejscach postojowych uiszczają opłaty tak jak pozostali użytkownicy SPP
>
> · abonament remontowy przypisany do pojazdu (z wyszczególnionym numerem rejestracyjnym) będzie wydawany na czas trwania remontu, ale nie dłuższy niż jeden kwartał i przyporządkowany do jednego z siedmiu rejonów SPP.
>
> wprowadza się również nowe godziny obowiązywania SPP od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 17:00
>
>

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *