Piloci Aeroklubu Częstochowskiego w dziesiątce najlepszych


Czterech członków Aeroklubu Częstochowskiego zostało laureatami plebiscytu na najlepszych lotniczych sportowców roku 2010. To Zbigniew Nieradka, Janusz Darocha, Michał Osowski i Marian Kaziród, zdobywcy dwóch złotych oraz dwóch srebrnych medali na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w sportach lotniczych, twórcy spektakularnego sukcesu Aeroklubu Częstochowskiego.
Tegoroczna edycja plebiscytu miesięcznika „Skrzydlata Polska” na najlepszych lotniczych sportowców roku 2010 była już 33. z kolei.

W plebiscycie „Skrzydlatej Polski” najlepszym lotniczym sportowcem roku 2010 został szybownik Sebastian Kawa z Międzybrodzia Żywieckiego, który w ubiegłym roku zdobył aż dwa złote medale na mistrzostwach świata w Chile i na Słowacji. Ale drugie miejsce w plebiscycie zajął członek Aeroklubu Częstochowskiego Zbigniew Nieradka, który wywalczył złoto na szybowcowych mistrzostwach świata w klasie osiemnastometrowej w węgierskim Szeged. To pierwszy złoty medal tego szybownika oraz pierwsze złoto w historii zdobyte w tej konkurencji przez Polaka. Na trzecim miejscu plebiscytu znaleźli się: częstochowianin Janusz Darocha, najbardziej utytułowany pilot świata, zdobywca 33 indywidualnych medali w mistrzostwach świata i Europy oraz jego nawigator Zbigniew Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego, którzy triumfowali w ubiegłym roku na mistrzostwach świata w lataniu rajdowo-nawigacyjnym w słowackiej Dubnicy. W dziesiątce najlepszych lotniczych sportowców 2010 roku znaleźli się także dwaj kolejni członkowie Aeroklubu Częstochowskiego: Michał Osowski, nawigator pilota Michała Wieczorka z Aeroklubu Krakowskiego, którzy wywalczyli srebro na samolotowych rajdowych mistrzostwach świata oraz Marian Kaziród, który zdobył srebrny medal na ubiegłorocznych mistrzostwach świata modeli redukcyjno-latających samolotów w klasie F4B – modeli na uwięzi.
– Piloci Aeroklubu Częstochowskiego odnieśli wspaniałe sukcesy. Ciężko będzie powtórzyć taki wynik w przyszłości. Bardzo się cieszymy, że to medaliści trzech różnych dyscyplin lotniczych. To rzadkość. Trudno znaleźć aeroklub, którego zawodnicy w ciągu jednego sezonu zdobyliby aż cztery medale na mistrzostwach świata. To satysfakcjonujące, że udaje nam się zachować wysoki poziom aktywności w różnych sportach lotniczych na poziomie światowym – – mówi Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *