Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II powstałe w Częstochowie 11 sierpnia 2011 roku niedawno świętowało pierwszą rocznicę otwarcia.
Z tej okazji do zbiorów dołączona została replika Biblii Gutenberga, odtworzona z najdrobniejszymi szczegółami i wydrukowana w małej liczbie egzemplarzy w 2001 roku przez Japończyków. Dzieło, które znalazło się w Częstochowie ma numer 5, najniższy nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.
Muzeum, będące votum dziękczynienia dla osoby błogosławionego Jana Pawła II, jest największą tego typu placówką na świecie. Znajdujący się w nim zbiór monet i medali z wizerunkiem Papieża Polaka, składający się z ponad sześciu tysięcy eksponatów, jest aż trzynaście razy większy od zbioru znajdującego się w Watykanie.
W muzeum znaleźć można monety wykonane wszystkimi technikami znanymi w numizmatyce, przy wykorzystaniu różnych materiałów m.in. złota, srebra, miedzi, aluminium, cyny, cynku i brązu. Niektóre z monet zdobią nawet kryształy Swarovskiego. Do najcenniejszych eksponatów należy 12-sto uncyjna złota moneta o nominale 200 tys. zł z roku 1987, wybita w zaledwie pięciu egzemplarzach oraz bardzo rzadko spotykana moneta z Haiti z 1983 roku. Spośród medali szczególnie warto zwrócić uwagę na te, wykonywane z okazji pielgrzymek, jakie odbywał Jan Paweł II, a które papież osobiście wręczał dygnitarzom, przywódcom państwowym, korpusowi dyplomatycznemu oraz ludziom zasłużonym. Muzeum posiada 134 medale pielgrzymkowe. Dużą atrakcję muzeum stanowią medale rocznikowe, czyli anualne, wydawane w celu upamiętnienia każdego roku pontyfikatu urzędującego papieża. W zbiorach muzeum znajduje się zestaw 26 takich medali wydanych za czasów Jana Pawła II. Na ekspozycji obejrzeć można także wiele medali, które były wydawane z okazji kanonizacji dokonywanych przez Papieża Polaka. W muzeum znaleźć można przede wszystkim medale upamiętniające świętych pochodzących z Polski.
Do ważnych elementów ekspozycji należą relikwie bł. Jana Pawła II. Znajdują się tu zarówno relikwie I stopnia – włosy Papieża, jak i II stopnia – fragment drzewa z krzyża, który Papież trzymał na swych kolanach w Wielki Piątek 2005 roku po zakończeniu drogi krzyżowej, w której ze względu na stan zdrowia nie mógł już uczestniczyć.
Atrakcją muzeum jest ciekawy sposób ekspozycji znajdujących się w nim zbiorów. Na oświetlenie sali wystawowej składa się ponad trzydzieści tysięcy punktów świetlnych a eksponaty prezentowane są przy użyciu nowoczesnych środków audiowizualnych, co uprzyjemnia zwiedzanie.
Dla muzeum ważna jest działalność edukacyjna i kulturalna. Priorytetem są tu projekty skierowane do dzieci i młodzieży mające na celu przybliżanie im osoby i misji bł. Jana Pawła II. Dzieje się to między innymi poprzez organizowane w muzeum konkursy i turnieje sportowe. Jak mówi dyrektor Muzeum Monet i Medali Krzysztof Witkowski: „Zbiory muzeum staramy się pokazywać przez pryzmat tego, co Jan Paweł II powiedział goszcząc w danym miejscu, aby w ten sposób przekazywać uczniom przesłanie Papieża i zachęcać ich do dyskusji”.
18 marca tego roku rozpoczęto także realizację dużego projektu, jakim są comiesięczne spotkania pod hasłem „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Odbywają się one przy udziale wybitnych osobistości zarówno duchownych jak i świeckich, bezpośrednio związanych z Janem Pawłem II. W czasie spotkań wspominają one dokonania i twórczość Papieża Polaka. W ramach tego projektu gośćmi muzeum byli już arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup Senior Stanisław Nowak, papieski fotograf Arturo Mari oraz przyjaciel Jana Pawła II ze szkolnej ławy, Eugeniusz Mróz. W najbliższy wtorek, 18 września odbędzie się kolejne spotkanie. Tym razem muzeum gościć będzie ks. infułata profesora Jana Dyducha, byłego rektora Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, obecnego wykładowcę Instytutu Prawa Kanonicznego tegoż uniwersytetu. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00, udział w nim jest bezpłatny, zaproszenia można odebrać w siedzibie muzeum.
AS