“ODSŁONIĆ SIEBIE”


W Lublinie od 1983 roku mieszka i tworzy znana współczesna polska poetka, historyk literatury, Elżbieta Cichla-Czarniawska. Dorobek pisarski poetki budzi podziw i szacunek. Jest autorką ośmiu powieści, szesnastu tomików poetyckich, prac o życiu i twórczości Jalu Kurka i Władysława Sebyły. Wiersze Elżbiety Cichli-Czarniawskiej zostały przetłumaczone na język litewski i bułgarski.

Dzieciństwo, młodość i większość swojego życia zawodowego spędziła w Częstochowie. Z miastem naszym nadal jest mocno związana. Jak sama wyznaje – “Dla mnie Częstochowa to najpewniejsze miejsce na mapie życia, oparcie psychiczne, ucieczka od zawirowań, ciepłe powroty pamięci wyzwalające odwagę, choć przecież i tam nie zawsze było wspaniale….”.
Elżbieta Cichla-Czarniawska urodziła się w Łodzi. Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące ss. Nazaretanek ukończyła w Częstochowie. Maturę zdała w 1953 roku
i rozpoczęła studia polonistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Będąc studentką zadebiutowała w “Tygodniku Powszechnym” wierszami “Zabawa” i “Żniwo”. Po ukończeniu
studiów pracowała w Bibliotece im. H.Łopacińskiego w Lublinie. Do Częstochowy powróciła w 1958 roku. Tutaj założyła rodzinę i przez kilkanaście lat pracowała jako nauczycielka. Była sekretarzem Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im.Adama Mickiewicza. W 1977 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w Uniwersytecie Łódzkim. Promotorem rozprawy “Twórczość Jalu Kurka” był profesor Jerzy Starnawski.
W 1983 roku opuściła Częstochowę i zamieszkała w Lublinie, gdzie całkowicie poświęciła się pracy literackiej. “(…) Chcę wierzyć, że sztuka, a więc i poezja, jest dla wielu ludzi pomocą w znalezieniu miejsca na ziemi, często ratunkiem, zawsze jasnością;
nawet wtedy, gdy w mroczniejącym, rozdygotanym świecie współczesnym tak niełatwo o nadzieję”.
Całkiem niedawno, nakładem Wydawnictwa POLIHYMNIA, ukazała się najnowsza książka Elżbiety Cichli – Czarniawskiej “Sumowanie znaków”. Wspomnienia, małe prozy, szkice. Zapisane na kartach książki wydarzenia sięgają od lat przedwojennych, przez okres wojny, po przełomowy dla Poetki rok 1983. Nie jest to typowa książka wspomnieniowa.
“(…) Pragnę poprzestać na udostępnieniu Czytelnikowi jedynie cząstek własnego życia,
z których, niewykluczone, ułoży mu się ulotny i niepełny wizerunek kogoś, kto właśnie przechodzi obok. Włączam więć do tomu zarówno małe prozy i kilka wierszy, jak dłuższe eseje, szkice, wspomnienia, nawet recenzję.(…)” – wyznaje Autorka.
“Sumowanie znaków” to ważna i wartościowa publikacja. Elżbietę Cichlę – Czarniawską odkrywamy poprzez Jej twórczość. Jawi nam się jako kobieta wielkiej mądrości, skromności, wrażliwości. Nie pozostaje obojętna na troski drugiego człowieka.
W swojej pracy Poetka wiele miejsca poświęciła literackiemu i kulturalnemu życiu Częstochowy. Przypomina i przywołuje nazwiska znanych częstochowskich pisarzy, poetów, kompozytorów, naukowców.
Książka znalazła swe znakomite dopełnienie także w zdjęciach. Są one próbą uchwycenia nastroju miejsca i przybliżenia minionego czasu.

Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *