OBLICZA UZALEŻNIEŃ I PRZEMOCY


O przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i uzależnieniom od substancji psychoaktywnych rozmawiali specjaliści różnych dziedzin podczas konferencji, która odbyła się 10 maja w sali sesyjnej Urzędu Miasta.

Na początek, tuż po otwarciu konferencji przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, jej uczestnicy obejrzeli krótkie filmy przygotowane przez uczniów I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego i Społecznego Gimnazjum nr 2 w Częstochowie, których tematem były właśnie uzależnienia i przemoc.

O etiologii uzależnień od alkoholu, narkotyków i dopalaczy oraz wpływie substancji psychoaktywnych na zachowania agresywne i przemoc w rodzinie mówił prof. Mariusz Jędrzejko z Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora. Przekonywał, że dzieci inaczej rozumieją świat i to, co dla dorosłych jest oczywiste – wcale dla nich takie być nie musi.

W obecnych czasach młodzi ludzie narażeni są na więcej zagrożeń płynących z zewnątrz niż dawniej (m.in. za sprawą nowych technologii), a to zwiększa ilość zachowań ryzykowanych. Młodzież coraz wcześniej sięga po alkohol i inne środki psychoaktywne, coraz wcześniej też ma problemy z przemocą, zachowując się agresywne w stosunku do swoich rówieśników, ale także osób dorosłych, również nauczycieli.

Wielkim zagrożeniem pozostaje alkohol, który dla wielu stał się „napojem narodowym”, spożywanym przy każdej „okazji”. Od lat utrwala się w dzieciach przekonanie, że np. piwo jest nieodłącznym elementem meczu piłki nożnej…

By poprawić tę sytuację potrzebne są zintegrowane programy profilaktyczne i przywrócenie autorytetu nauczycielom, którzy nie tylko kształcą ale i wychowują młode pokolenie.

Z kolei o zagrożeniach internetu, będącego m.in. nielegalnym źródłem zaopatrzenia w narkotyki, dopalacze i inne substancje psychoaktywne mówiła Agnieszka Taper, socjolog z Centrum Profilaktyki Społecznej. – Rodzice nie normują dostępu do internetu i nie kontrolują tego co robią dzieci – ostrzegała. Dzięki internetowi poszerza się liczba zachowań ryzykowanych, do palenia papierosów, zażywania narkotyków, wczesnej inicjacji seksualnej dochodzi jeszcze cyberprzemoc czy seksting (przesyłanie nagich zdjęć przez internet). Zagrożenia w internecie są często lekceważone z powodu braku wiedzy o nich, poczucia anonimowości czy bezkarności.

W konferencji „Oblicza uzależnień i przemocy” uczestniczyli przedstawiciele służb miejskich, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, klubów abstynenckich, organizacji pozarządowych oraz młodzież. Jej organizatorami byli Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *