Częstochowscy seniorzy będą mogli skorzystać z nowego programu profilaktycznego. Jego głównym celem jest ograniczenie niepełnosprawności wynikającej z nieleczonych chorób wieku podeszłego.
Dokument – zaproponowany przez prezydenta miasta i przyjęty przez Radę Miasta to Program profilaktyki dla osób “trzeciego i czwartego wieku” – mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2016 – 2020. Został opracowany na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jego głównym celem jest profilaktyka chorób przewlekłych prowadzących do nieodwracalnej niesprawności oraz ograniczenie konsekwencji nieleczonej wielochorobowości starszych częstochowian. Za jego przyjęciem przemawiają prognozy, według których wzrost populacji seniorów – szczególnie powyżej 75. roku życia – będzie powodował niepełnosprawność i w konsekwencji niesamodzielność, zwiększając tym samym zapotrzebowanie na coraz większe wsparcie dla tej grupy.
Program skierowany jest do mieszkańców w trzech kategoriach wiekowych: osób we wczesnej starości od 60. do 62. roku życia, osób w zaawansowanej starości od 75. do 77. roku życia, oraz osób po 85. roku życia. Realizowany będzie w dwóch etapach. Etap podstawowy obejmie ocenę lekarską stanu zdrowia oraz badania laboratoryjne i interpretację wyników. Będą to badania o dużym znaczeniu dla rozpoznania chorób powszechnie występujących w podeszłym wieku, a jednocześnie rzadko wykonywane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Każdy uczestnik otrzyma wyniki wraz z opisem oraz materiały edukacyjne na temat zdrowego stylu życia. Jeśli stan zdrowia będzie tego wymagał, uczestnicy będą następnie kierowani do poradni specjalistycznych w celu dalszej diagnostyki. Na etapie specjalistycznym (rehabilitacyjnym) wyłonione zostaną osoby, u których stwierdzono niesprawność ruchową. Zostaną one następnie zakwalifikowanie do udziału w zajęciach usprawniających.
Według szacunków każdego roku z programu skorzysta ok. 500 osób. Do etapu specjalistycznego zostanie zaproszonych ok. 30% beneficjentów, tj. 150 osób. Program realizować będą podmioty lecznicze wyłonione w drodze konkursu, którego szczegóły dostępne są pod poniższym adresem: http://bip.czestochowa.pl/artykul/2351/1152461/ogloszenie-konkursu-ofert-program-profilaktyki-zdrowotnej
Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych, a środki finansowe na jego wdrożenie w 2016 r. – w wysokości 100 tys. zł. – zostały zabezpieczone w budżecie Wydziału Zdrowia.
r