Nowa Akcja Katolicka


ROZMOWA “GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”

W czerwcu bieżącego roku minęła 10. rocznica odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce. Jubileuszowe uroczystości odbyły się na Jasnej Górze, miejscu niezwykle ważnym dla wszystkich członków organizacji. O działalności Akcji Katolickiej w Częstochowie rozmawialiśmy z jej opiekunem, ks. Jarosławem Sroką, dyrektorem wydziału duszpasterstwa społeczno-zawodowego w Kurii Metropolitalnej.

Czym jest Akcja Katolicka?

– Akcja Katolicka to ogólnopolska organizacja propagująca działalność ludzi świeckich w Kościele. Kierowana jest w pełni przez katolików świeckich, księża pełnią w niej rolę tzw. “asystentów kościelnych”. W każdej z diecezji Akcja prowadzi odrębną działalność w oparciu o program dotyczący całego kraju, lecz jest to jedna wspólna organizacja służąca Kościołowi i Polsce. W całej Archidiecezji Częstochowskiej jest 113 jej parafialnych oddziałów. Na czele Akcji Katolickiej stoi 9-osobowy zarząd, którego prezesem jest dr Anna Kwiatkowska z Częstochowy.

Kiedy powstała częstochowska Akcja Katolicka?

– Akcja Katolicka w Częstochowie powstała jednocześnie z odrodzeniem jej na terenie całego kraju. 3 maja 1995 roku Prymas Polski na Jasnej Górze zapowiedział utworzenie Akcji Katolickiej w Polsce, a kilka godzin później arcybiskup Stanisław Nowak ogłosił jej początek w archidiecezji częstochowskiej. Właściwa data inaugurująca działalność organizacji to jednak 2 maja 1996 roku, kiedy to odbyła się konferencja Episkopatu Polski, na której wydano dekret powołujący Akcję Katolicką. Pamiętajmy, że Akcja istniała już przed wojną, jednak w 1947 roku wszystkie organizacje kościelne w Polsce zostały rozwiązane przez rząd. Prowadzona była wprawdzie nieformalna działalność, ale na pełne odrodzenie trzeba było czekać aż do roku 1993, kiedy to papież Jan Paweł II dał polskim biskupom sygnał, by rozpocząć przygotowania do utworzenia Nowej Akcji Katolickiej.

Jakie są jej głównie zadania?

– Najważniejszym zadaniem Akcji Katolickiej jest ścisła współpraca z hierarchią kościelną. Jedną z głównych dziedzin tej współpracy, to formacja katolików świeckich, np. w diecezji częstochowskiej w Studium Katolickiej Nauki Społecznej przygotowuje się ich do działalności w Akcji, w regionach dziecezjalnych organizowane są spotkania formacyjne, rekolekcje zamknięte czy dni skupienia. Innym przykładem współpracy jest działalność społeczno-charytatywna, czyli pomoc materialna i rzeczowa dla najuboższych, wspomaganie rodzin wielodzietnych, wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez organizowanie świetlic środowiskowych, kolonii letnich, zimowisk i zawodów sportowych. Oprócz tego zadaniem Akcji jest współdziałanie z instytucjami państwowymi i samorządowymi. Organizacja nie bierze udziału w życiu politycznym, jednak jej członkowie mają możliwość, a nawet obowiązek zajmowania się sprawami polityki.

Czy może Ksiądz podać przykłady działalności Akcji Katolickiej na terenie Częstochowy?

– Takich przykładów jest wiele, wymienię chociażby organizowanie corocznych kolonii letnich dla ponad 800 dzieci. W tym roku zaprosiliśmy na nie dodatkowo grupę 40 dzieci z Białorusi. Zimą w czasie ferii przygotowywane są również zimowiska. Akcja prowadzi środowiskowy klub dla młodzieży im. Jana Pawła II, który ma swoją siedzibę przy ul. Legionów i organizuje koncerty w Filharmonii. Współpracujemy także z Bankiem Żywności, gdzie poprzez parafialne oddziały rozdawana jest żywność najbardziej potrzebującym.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała

ANNA STĘPIEŃ

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *