O wydarzeniu i różnorodnych atrakcjach w ramach Nocy Muzeów rozmawiamy z Katarzyną Jezierską z Działu Edukacji Muzeum Częstochowskiego

Przed nami Noc Muzeów. Muzeum Częstochowskie tradycyjnie włącza się w tę ogólnopolską akcję. Która będzie to Noc Częstochowskiego Muzeum?
– Noc Muzeów do dla nas muzealników ważny moment, także dlatego, że 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, uroczyście celebrowany na świecie od 1978 roku, a w Polsce od 2003 roku. Która to jest Noc w wydaniu naszego Muzeum? Trudno mi powiedzieć, ale z pewnością angażujemy się w to wydarzenie niemal od początku, od 2004 roku. Całość przedsięwzięcia zawsze jest dla nas niezwykle ważna, przygotowujemy się do niego i staramy się, aby przebiegło ono jak najciekawiej i by przyciągnęło jak najliczniejszą grupę odwiedzających.
I jak zawsze program jest bardzo obfity, w zasadzie wszystkie działy Muzeum, ale także obiekty, które Muzeum ma kilka w swojej opiece, są zaangażowane w realizację tego zadania.
– Jak pani redaktor pięknie podkreśliła fakt, że cała nasza instytucja i wszyscy pracownicy są zaangażowani w pracę na rzecz Nocy Muzeów, to przypomnę, że mamy pięć merytorycznych działów: archeologii, etnografii, historii, sztuki, przyrody. Dodatkowo przy dziale historii pracuje Ośrodek Dokumentowania Dziejów Częstochowy. Mamy też swoją bibliotekę. Muzeum tworzy osiem obiektów, które są rozproszone po całym mieście. Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wszystkie. Towarzyszy temu ciekawa akcja zbierania pieczątek. Osoby, które zwiedzą siedem obiektów w każdym uzyskają pieczątkę będą mogły wziąć udział w losowaniu nagród. Kartki z pieczątkami trzeba przynieść do Ratusza, maszyna losująca zostanie wprawiona w ruch o godz. 22.00. Nagrody na pewno będą atrakcyjne.
Proszę przybliżyć najciekawsze punkty programu, które powinny przykuć uwagę odbiorców. Co będzie można zobaczyć, kogo usłyszeć, może będą też zajęcia interaktywne?
– Nasze propozycje są różnorodne, ukierunkowane na zwiedzających. Pokrótce opowiem, co ciekawego będzie podczas Nocy Muzeów i jednocześnie odsyłam Państwa do naszej strony internetowej: www.muzeumczestochowa.pl i na Facebook. Tam będziecie Państwo mogli ustalić trasę swojego marszu zwiedzania naszych obiektów. Zapraszamy w godzinach od 16.00 do 23.00 (ostatnie wejście do obiektów o godz. 22.30), do każdego obiektu wstęp będzie kosztował symboliczne 1 zł.
W centrum miasta w Ratuszu (al. NMP 45) pokazujemy wystawę „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość” – to wystawa stała, zmodernizowana. Program modernizacji trwał dwa lata i w listopadzie ubiegłego roku ją odsłoniliśmy. To bardzo piękna ekspozycja historyczna, będą po niej oprowadzali: archeolog pani Magdalena Wieczorek-Szmal i dwoje historyków pani Małgorzata Szczęsna i pan Mariusz Grzyb. Ponadto odbędzie się wernisaż wystawy „Tropem renifera. Opowieść o kulturach dalekiej Północy” ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Będzie okazja do rozmowy z kuratorami tej wystawy: panem Jackiem Kukuczką z Krakowa i panią Agnieszką Ciuk-Koćwin z działu etnografii. I dodatkowo w Ratuszu odbędzie się inauguracja ważnego dla nas projektu, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury „Etnobotaniczne wibracje”. Zapraszam zatem Państwa na spotkanie z Adamem Zbyrytem, autorem książki. „Sensacyjne życie ptaków – spotkanie wokół książki w ramach inauguracji projektu
Tuż obok Ratusza, w Galerii Dobrej Sztuki /al. NMP 47/, gdzie prezentujemy wystawę stałą „Sztuka Polska XIX i XX wieku” – bardzo piękna, kto z Państwa nie widział, to jest teraz okazja i zapraszam serdecznie. Będzie też tu można zobaczyć wystawę czasową „Gwiazdy polskiego szkła po 1945 roku” ze zbiorów Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Pokażemy też kolaż fotograficzny „Szklane wspomnienia”, będącego efektem akcji towarzyszącej tej ekspozycji. Państwo licznie zareagowaliście na naszą propozycję, za co bardzo dziękujemy. Mamy zgłoszenia z bardzo osobistymi zgłoszeniami, często wzruszającymi. (więcej o akcji na: www.muzeumczestochowa/projekty/szklane-wspomnienia).
I dodatkowo o godz. 18 na wystawie „Sztuka Polska XIX i XX wieku” odbędzie się prelekcja pana Jacka Mroza, badacza dziejów II Grupy Krakowskiej i teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora „Underground pod nadzorem. Od wzlotów po upadki Tadeusza Kantora i artystów z Galerii Krzysztofory (lata 1958–1968)”.
Od godz. 18.00 do 20.00 w ogródku za Galerią Dobrej Sztuki, który zaczął żyć nowym życiem (moje koleżanki ciężko pracowały, aby on rozkwitnął), w ramach projektu „Etnobotaniczne wibracje” odbędą się otwarte rodzinne warsztaty zielarskie, na które bardzo zapraszam szczególnie dzieci i ich rodziców. Uczestnicy stworzą zakładkę do książki lub ozdobną przypinkę. A od godz. 21.00 do 22.30 będzie „Set dj-ski Kacpra Kapsy” – wydarzenie w ramach inauguracji projektu Etnobotaniczne wibracje.
W Parku Staszica zapraszam Państwa do Pawilonu Wystawowego, gdzie prezentujemy wystawę czasową Łukasza Gawrona „Pocztówki z województwa częstochowskiego”. To wspaniała okazja, aby tę ekspozycję zwiedzić z kuratorami – panem Janem Sętowskim oraz Łukaszem Gawronem. Dodatkowo będzie miał miejsce wykład dr. Karola Wałachowskiego „Wszystko co złe to reforma. Byłe miasta wojewódzkie ćwierć wieku później”, czyli o konsekwencjach upadku województwa częstochowskiego; po wykładzie zapraszamy na panel dyskusyjny
Z kolei w ramach programu „Odkryj Muzeum z…” w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza także w Parku Staszica kuratorem dr. Łukaszem Pabichem będziecie Państwo mogli zwiedzać wystawę stałą „Dzieje górnictwa rud żelaza”, natomiast w Muzeum Żydów Częstochowian (ul. Katedralna 8) z Wiesławem Paszkowskim z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy ekspozycję „Żydzi Częstochowianie”. W Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (ul. Jasnogórska 23) oprowadzenie kuratorskie po wystawie stałej poświęconej Poetce poprowadzi brat Haliny Poświatowskiej – Zbigniew Myga.
W Rezerwacie Archeologicznym (ul. Łukasińskiego 20) pani Gerta Bielińska oprowadzi po wystawie stałej „Z mroku dziejów”, o cmentarzysku kultury łużyckiej zachowanym „in situ”, czyli w miejscu odkrycia. Tu też z okazji jubileuszu 60-lecia Rezerwatu Archeologicznego zaprezentujemy ekslibrisy Włodzimierza Ściegiennego.
W Starym Ratuszu (ul. Stary Rynek 1) mamy wystawę stałą „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”, którą będzie można zwiedzać w ramach programu „Odkryj Muzeum z…” z Magdaleną Wieczorek-Szmal. Tu, od godz. 16.00 do 17.30, proponujemy kreatywne warsztaty otwarte dla dzieci i młodzieży „Szyk i moda w dawnej Częstochowie”. I uwaga dzieci, przeniesiemy się wspólnie w czasie na ulice dawnej Częstochowy i zainspirowani wystawą, będziecie mogły stworzyć własne projekty strojów mieszczańskich i dworskich. Warsztaty będzie prowadziła moja koleżanka z działu edukacji – Katarzyna Ociepa.
Czy w związku ze 120 rocznicą istnienia Muzeum program jest bardziej urozmaicony?
– W tym roku mamy kilka ważnych jubileuszy: 60-lecie Rezerwatu Archeologicznego, 15-lecie Multicentrum Zodiak, ale przede wszystkim, co najważniejsze mamy jubileusz 120-lecia powstania Muzeum Częstochowskiego – będziemy o nim jeszcze mówić, bo przypada w czerwcu. I już teraz zapraszam na wystawę jubileuszową. Jeśli chodzi o program, to każdego roku staramy się, aby był atrakcyjny i różnorodny. My Państwu bardzo dziękujemy, bo odwiedzacie nas licznie, niezależnie od pogody. Przychodzie całymi rodzinami, ze znajomymi, z dziećmi, z czego bardzo się cieszymy, bo warto znać swoje muzeum.
Tak, to ważne, bo sięga się do historii swojego miasta, kultury, to buduje tożsamość.
– Tak, to stanowi o nas, o częstochowianach. Dlatego warto nas odwiedzić w tę sobotę, 17 maja. Nie trzeba wcześniej zapisywać się na poszczególne wydarzenia.
Do organizacji włączyło się także Częstochowskie Archiwum Państwowe, czy w związku z tym i tam będą jakieś prezentacje?
– Tak, Noc organizujemy przy współpracy Archiwum, bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom Archiwum i panie dyrektor Elżbiecie Jończyk, za to, że możemy z Państwem współpracować. Od 17.00 do 20.00, przy ul. Rejtana, w siedzibie Archiwum będzie można zwiedzać wystawę „Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterowie. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach archiwów państwowych”, przygotowaną na podstawie materiałów archiwalnych, dokumentujących historię naszej ojczyzny.
Jak Państwo wspominacie poprzednie takie przedsięwzięcia?
– Wspominamy różne Noce Muzeów. Takie, kiedy byłą piękna pogoda, co sprzyjało zwiedzaniu. Ale były też takie Noce, gdy było zimno, padało, wiało i pogoda utrudniała wychodzenie, a mimo wszystko zwiedzających było sporo. Trochę nam pandemia przerwała rytm licznej publiki, ale mamy nadzieję, że w tym roku będzie znakomicie. Zapraszamy serdecznie. Naprawdę warto nas odwiedzić.
I tego Państwu życzę. Dziękuję za rozmowę.
URSZULA GIŻYŃSKA
więcej informacji:
www.muzeumczestochowa.pl
tel. 504 757 502 / pn.–pt., od 8.00 do 15.00