II EDYCJA WARSZTATÓW TEATRALNO-FILMOWYCH
Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole oraz Publiczne Gimnazjum SPSK im. św. Józefa, wśród wielu inicjatyw w roku szkolnym 2008/2009, zorganizowały II edycję Warsztatów Teatralno-Filmowych dla młodzieży gimnazjalnej z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. W zajęciach uczestniczyło 55 uczniów z dziesięciu placówek (nr 5, 13, 17, 18 i SPSK w Częstochowie oraz z Hutek, Konopisk i Olsztyna), w których działają koła o tej tematyce. Oprócz tego program realizowały także Autorskie Liceum Artystyczne i SP nr 33 w naszym mieście.
Przedsięwzięcie przebiegało po hasłem „Bliżej teatru i filmu z naszego regionu śląskiego” i miało przybliżyć wiedzę z tzw. wysokiej półki w przedmiotowej dziedzinie, a także umożliwić zdobycie nowych umiejętności z zakresu aktorstwa, reżyserii, scenografii, muzyki, choreografii itd.
– Bardzo ważnym aspektem było ukierunkowanie zdolnej artystycznie młodzieży na kształcenie i rozwój swoich pasji i zainteresowań, m. in. poprzez zachęcenie do pracy w szkolnych kołach. Tego typu Warsztaty są doskonałą okazją do integracji utalentowanych uczniów i wymiany pomiędzy nimi dotychczasowych doświadczeń – mówi prezes CzSPS Bogumił Dobosz.
Sprzyjał temu urozmaicony harmonogram działań: 9 kwietnia – wyjazd do Lasek k. Warszawy do studia filmowego znakomitego reżysera o światowej sławie Krzysztofa Zanussiego i rozmowa z nim; 20 kwietnia – wizyta w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i udział w spektaklu „Mały Książę” oraz wykład i dyskusja z dyrektorem Robertem Dorosławskim; 27 kwietnia – wycieczka do Petrykoz k. Warszawy połączona ze zwiedzaniem dworku, Muzeum Etnograficznego i spotkanie z prof. Wojciechem Siemionem (wykład o literaturze, recytacje mistrza oraz jego gawędy o historii miejscowości oczarowały młodych artystów).
28 kwietnia podsumowano działania warsztatowe i wręczono certyfikaty. Gospodarzem tego dnia było Gimnazjum SPSK z dyrektor Janiną Grewendą, która przedstawiła zebranym swoją placówkę, oprowadziła po sanktuarium św. Józefa i przygotowała smaczny poczęstunek.
Organizatorami Warsztatów były Maria Szostek i Stefania Barczyk z CzSPS oraz Anna Kołodziejczyk i Mariola Janik z Gim. SPSK. Pokaz medialny z realizacji przedsięwzięcia profesjonalnie opracowali i przedstawili trzecioklasiści placówki: Bryan Brzozowski, Piotr Wroński i Paweł Kula. Uroczystość obecnością zaszczycili wiceprezydent Jacek Betnarski i wizytator Władysława Tkaczyk oraz Danuta Polak z CSPS. W części artystycznej wystąpili Piotr Kramer („Duże dzieci) oraz zespoły teatralne.
Komentują
NATALIA GRABAŁOWSKA, uczennica Autorskiego Liceum Artystycznego
– Warsztaty to kolejny krok w stronę świata teatru, do którego od dłuższego czasu zmierzam. Tutaj jeszcze bardziej poznaliśmy jego tajniki, m. in. dzięki Krzysztofowi Zanussiemu, który przekonująco zachęcał nas do podążania ku wyznaczonemu celowi. Poznałam wspaniałą młodzież, z którą fantastycznie się podróżowało.
KATARZYNA PIĄTKOWSKA, uczennica Gim. SPSK
– Dzięki Warsztatom mogłam rozwinąć się artystycznie oraz otworzyć na nowe doznania. Ludzie, których poznałam, okazali się pozytywnie zakręceni. Odnaleźliśmy wspólną pasję – teatr. Spotkanie z panem Zanussim było dla mnie czymś niezwykłym.
AGNIESZKA BADORA I SANDRA HACZYK, uczennice Gim. w Hutkach
– Wielką przyjemnością i zaszczytem było dla nas poznanie słynnego reżysera, p. Krzysztofa Zanussiego oraz spotkanie ze znakomitym aktorem, p. Wojciechem Siemionem. W świat naszego częstochowskiego Teatru przeniósł nas z kolei jego dyrektor, p. Robert Dorosławski.
MARIOLA JANIK, nauczycielka z Gim. SPSK
– Udział w Warsztatach dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Młodzież mogła rozwinąć swoje zainteresowania artystyczne, poznać podstawowe narzędzia przy tworzeniu spektakli teatralnych. Ponadto miała niepowtarzalną okazję spotkać wybitne postacie filmu i teatru – Krzysztofa Zanussiego i Wojciecha Siemiona.
R
r