Najnowszej generacji akcelerator trafił do wojewódzkiego szpitala w Częstochowie


Dzięki wydatnemu wsparciu rządu Zjednoczonej Prawicy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie powiększył swój park urządzeń medycznych o najnowszej generacji akcelerator punktowy do naświetlań radiologicznych. Dzięki nowemu sprzętowi możliwe będzie leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków nowotworowych. Uroczyste otwarcie pracowni miało miejsce 16 sierpnia 2021.

Na uroczystości otwarcia obecni byli między innymi: arcybiskup Wacław Depo, wicemarszałek Sejmiku Województwa Śląskiego Izabela Domogała, w imieniu wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego – dyr. biura Grażyna Matyszczak, senator Ryszard Majer, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Beata Kocik.

– Kochamy Śląsk, ale chcemy leczyć się w Częstochowie. W tej wielkiej puli wsparcia finansowego dla szpitala wojewódzkiego są środki z województwa śląskiego, ale przede wszystkim od rządu. Spotkanie tych dwóch wymiarów finansowych powoduje, że szpital Najświętszej Maryi Panny się rozwija i mamy nadzieję, że tak będzie nadal – powiedział senator Ryszard Majer.

Jak poinformował dyrektor lecznicy Zbigniew Bajkowski, inwestycja (nowy akcelerator plus modernizacja starego) kosztowała 9,5 miliona złotych. 8 milionów złotych szpital otrzymał od rządu z Ministerstwa Zdrowia a 1,5 miliona z Urzędu Marszałkowskiego. Warto podkreślić, że za  kadencji dyr. Zbigniewa Bajkowskiego w placówka zrealizuje inwestycje za około 110 milionów złotych. – Zakup nowoczesnego akceleratora przez nasz szpital pozwoli na wdrożenie innowacyjnych technik leczenia, które były do tej pory niedostępne w regionie częstochowskim. Wpłynie to na poprawę efektywności oraz wzrost bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów. Warto dodać, że dostęp do tak zaawansowanej technologii był do tej pory możliwy wyłącznie w najlepszych ośrodkach onkologicznych –  zwraca uwagę Zbigniew Bajkowski. – Zakup akceleratora to kolejne z działań mające na celu poprawę jakości i skuteczności terapii. Obecnie trwają również prace nad projektem budowy trzech sal operacyjnych o profilu onkologicznym wraz z niezbędną modernizacją sali wybudzeń i Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi – dodaje dyrektor.

Akcelerator Versa HD firmy Elekta, który został zakupiony przez Szpital na Parkitce jest stosowany w radioterapii i zabiegach radiochirurgii. To jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym urządzeń tego typu. Pozwala zminimalizować wpływ leczenia onkologicznego na jakość życia pacjenta, ograniczyć ekspozycję tkanek na naświetlanie i zmniejszyć skutki uboczne terapii.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *