NAJLEPSZE ŻYCZENIA. Szacowny Jubilat z bogatym życiorysem
Jubilat urodził się 29 grudnia 1924 roku w miejscowości Siedliszcze. W czasie wojny, w latach 1941-45 był członkiem Armii Krajowej na Kielecczyźnie. Jako żołnierz IV Pułku Piechoty brał udział w akcji „Burza”. W 1948 roku Koło Byłych Żołnierzy AK w Londynie odznaczyło go — jako porucznika — czterokrotnie Medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżem Armii Krajowej.
W 1954 r. ukończył inżynierię sanitarną na Politechnice Wrocławskiej. Działalność zawodową rozpoczął jeszcze przed studiami w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym we Wrocławiu, potem w latach 1953-56 pracował w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego. W 1956 r. został przeniesiony służbowo do Częstochowy. Tu w latach 1956-61 był zatrudniony początkowo na stanowisku starszego projektanta, a następnie kierownika Pracowni Uzbrojeń Terenu w Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt Częstochowa”.
W latach 1961-75 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Wodno-Kanalizacyjnych i Drogowych, a następnie dyrektora naczelnego Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. W latach 1975-77 zajmował stanowisko dyrektora Wydziału Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie, a w latach 1977-81 był dyrektorem naczelnym Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska.
Na emeryturę przeszedł w 1981 r., przy czym w latach 1981-91 pracował jeszcze w niepełnym wymiarze czasu pracy w Dziale Inwestycji Spółdzielni „Metalurg”.
Eugeniusz Ryl od 1954 r. działa społecznie w Polskim Zrzeszeniu Inżynierów i Techników Sanitarnych, początkowo na terenie Wrocławia, a po powołaniu w 1962 r. Oddziału w Częstochowie został członkiem jego Zarządu. Przez jedną kadencję był prezesem, a następnie, do dnia dzisiejszego, wiceprezesem. W 1994 r. na XXII Zjeździe Delegatów Zrzeszenia w Szczawnicy otrzymał tytuł „Członka Honorowego PZITS”. Od 1998 r. wchodzi w skład Zarządu Głównego PZITS, a od dwóch kadencji pełni również funkcję przewodniczącego Komisji Historycznej.
Z częstochowską Naczelną Organizacja Techniczną jest związany od 1978 r. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w jej władzach. Był, m.in., w latach 1983-85, wiceprzewodniczącym Rady Wojewódzkiej NOT, następnie przez dwie kadencje pełnił obowiązki przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz członka Komisji Historii Ruchu Stowarzyszeniowego i Odznaczeń, a od 1999 r. jest jej przewodniczącym.
Od 1979 r. współpracuje z węgierską Organizacją Inżynierów Sanitarnych MTESZ w Weszprem, propagując, podczas pobytów delegacji węgierskich w regionie częstochowskim, wymianę doświadczeń. Od 1999 r. współpracuje ze Stowarzyszeniem Inżynierów Polskich na Litwie.
Za pracę zawodową i działalność w ruchu stowarzyszeniowym Eugeniusz Ryl był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Otrzymał, m.in., Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Katowickiego”, Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Częstochowskiego” oraz wiele odznaczeń stowarzyszeń naukowo-technicznych i organizacji społecznych, jak NOT, PZITS, TWK, PTE, PCK.
Nazwisko inżyniera zostało dodane do „Księgi Zasłużonych Działaczy NOT w Częstochowie”. Wpis jest formą szczególnego wyróżnienia osobistych osiągnięć Jubilata w utrwalaniu dorobku NOT i ruchu stowarzyszeniowego w regionie częstochowskim.
Na podstawie informacji z USC
Na zdjęciu: Eugeniusz Ryl, fot. Grzegorz Skowronek / UM.