W dzisiejszym artykule chciałbym poruszyć temat nadchodzących dużymi krokami wakacji – upragnionego i wyczekiwanego wypoczynku. Będą one w bieżącym roku inne niż do jakich zazwyczaj przywykliśmy. Bardziej klimatyczne, krajowe, z licznymi ograniczeniami, spowodowanymi sytuacją epidemiologiczną. Stąd wiele osób wybierze inną od dotychczasowej formę wypoczynku – na łonie przyrody, poszukując ciszy i spokoju oraz bezpieczeństwa wśród lasów i łąk.
Dla takich wczasowiczów idealnym miejscem do wypoczynku może być właśnie teren Nadleśnictwa Złoty Potok. Jego walory przyrodnicze i krajobrazowe są ogromne i osobom spędzających tutaj swój urlop mogą dostarczyć wielu ekscytujących doznań. Ten zielony obszar obfituje w liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze jak i rowerowe (bardzo dobrze rozwinięta i skomunikowana sieć dróg o dobrej jakości), a także konne. Ich bogata infrastruktura pozwoli miło spędzić czas na aktywnym wypoczynku.
Dla spragnionych wspaniałych widoków polecam malowniczą dolinę rzeki Wiercicy, gdzie pośród malowniczych skał z najsłynniejszą w okolicy Bramą Twardowskiego znajdują się źródła tej rzeki. Niezwykle uroczy przyrodniczo jest także rezerwat „Sokole Góry” – majestatycznie rozciągające się opodal Olsztyna wzgórza porośnięte bukowym lasem wraz z licznymi wapiennymi skałami i jaskiniami. Część z nich jest udostępniona do uprawiania wspinaczki. Walory te uzupełnia moc zabytków, które spotkamy niemal w każdej miejscowości, na czele z jurajskimi zamkami w: Olsztynie, Mirowie czy Bobolicach. Warto też zobaczyć Pałac Raczyńskich i Dworek Krasińskich znajdujące się w Złotym Potoku.
Z pobytu w okolicznych lasach zadowoleni będą amatorzy zbierania jagód czy grzybów, jako że obfitują one w te dary przyrody nadzwyczaj hojnie. W trakcie wędrówek po złotopotockich kniejach można napotkać wiele gatunków zwierząt – łosie, jelenie, sarny, dziki, a przy odrobinie szczęścia nawet miejsca bytowania bobrów. Na łąkach dostrzeżemy dostojne żurawie czy tak rzadkie już czajki. Pamiętajmy jednak, że las to ich dom i apeluję, by nie płoszyć zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku bytowania.
Na zmęczonych wędrówką czy grzybobraniem, i tych będących w podróży, czekają miejsca wypoczynku ulokowane przy głównych drogach, prowadzących przez teren nadleśnictwa z ławkami i zadaszeniami. Takich miejsc mamy w naszym nadleśnictwie sześć. Dla osób pragnących dowiedzieć się więcej o pracy leśnika i o życiu przyrody polecamy ścieżki dydaktyczne, które znajdują się: w budynku nadleśnictwa (tworzą je liczne eksponaty roślin, zwierząt oraz zabytkowe już narzędzia, które służyły leśnikom do pracy; ponadto w leśnictwie Dziadówki; a trzecią w leśnictwie Poraj. Wszystkie wyposażone są w tablice informacyjne i poglądowe.
Korzystając z gościnnych łam „Gazety Częstochowskiej” chciałbym zaapelować, aby w trakcie pobytu w tutejszych lasach zachować szczególną ostrożność w posługiwaniu się otwartym ogniem – palenie ognisk dozwolone jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych i w odległości 150 m od lasu. Niezmierne ważne jest także zachowanie czystości – na sprzątanie śmieci w lesie wydajemy co roku kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy również szanować zastane urządzenia turystyczne, tak aby służyły następnym wypoczywającym. Szczególnie ostrożnie należy zwiedzać rezerwaty przyrody. Tam możemy poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych, podkreślam przy tym, że zabronione jest zbieranie runa leśnego w jakiejkolwiek postaci.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na tablicach informacyjnych, przy wejściach do rezerwatów.
Serdecznie zapraszamy do spędzenia tegorocznych wakacji w gościnnych lasach Nadleśnictwa Złoty Potok.
1 komentarz
No… Matko… Polecam Potok Złoty. Natomiast autor tekstu, powinien wybrać się tam jeszcze co najmniej raz.