Na 85 lecie “Koła Prawidłowego Łowiectwa”


Nowy sztandar i medal “Zasługi Łowieckiej”.

W starym XVII-wiecznym, modrzewiowym kościółku w miejscowości Mokra (ocalałym na polu bitwy w 1939 r., kiedy Wołyńska Brygada Kawalerii dowodzona przez płk Juliana Filipowicza w całodziennej bitwie rozbiła i opóźniła marsz hitlerowskich jednostek pancernych zdążających w kierunku Warszawy) odbyła się Msza Św. w intencji myśliwych i uroczyste poświęcenia nowego sztandaru organizacyjnego przeznaczonego dla “Koła Prawidłowego Łowiectwa”. Aktu poświęcenia dokonał ks. Sylwester Tronina.
Druga część uroczystości w tym: odznaczenie sztandaru medalem “Zasługi Łowieckiej” i dalszymi tego rodzaju wyróżnieniami członków Koła, a także wbijanie w drzewce sztandaru srebrnych plakietek pamiątkowych odbyła się w pomieszczeniach gospodarstwa leśnego “Pod Grzybkiem” w Zawadzie (pow. Kłobuck).Aktu odznaczeń dokonali: członek Naczelnej Rady Łowieckiej w Warszawie Kazimierz Walisko, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Częstochowie Paweł Sobala, łowczy ORŁ Ireneusz Chłąd oraz sekretarz ORŁ Jan Skrzyniarz (nadleśniczy DOLP w Koniecpolu). Najwyższym odznaczeniem łowieckim w postaci “Złomu” uhonorowano łowczego Tadeusza Kacperaka a medalem srebrnym “Zasługi Łowieckiej” Macieja Witkowskiego. Medale brązowe otrzymali: prezes Jan Browarski, Gustaw Chwal, Piotr Witowski, Leszek Olejniczak Bogdan Maruszczyk i Izydor Chęciński.
Jubileusz 85-lecia uświetniło swą obecnością blisko 100 myśliwych i ich rodzin a także zaproszonych gości z rejonów: Radomska, Pajęczna, Kłobucka i Częstochowy, wśród nich: niektórzy burmistrzowie, starostowie i wójtowie z ościennych powiatów, miast i gmin.
Historia …
powołania do życia Częstochowskiego Koła Łowieckiego pod dzisiejszą nazwą “Prawidłowego Łowiectwa”, otwiera ogłoszenie, wycięte z gazety “Goniec Częstochowski” z datą 29 maja 1921 r. i wklejone do kroniki. Zawiadamia one myśliwych, życzących sobie przynależności do Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa aby przybyli na zebranie organizacyjne w dniu 31 maja na godzinę 8 wieczorem do Straży Ogniowej w Częstochowie.
I właśnie na tym zebraniu narodził się Częstochowski Oddział Kieleckiego Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa. Przy urzędowej rejestracji Koła pominięto z nazwy ” Oddziału Kieleckiego” Wśród dziewięciu założycieli tego Towarzystwa byli znani i cenieni w mieście: Aleksander Włosiński i Rajmund Zawadzki. W broń strzelecką i amunicję a także jej przeglądy serwisowe, oczywiście po cenach zaniżonych, zabezpieczał właściciel składu broni przy ul. Al. Wolności jej właściciel, myśliwy E.Perkowski.
W roku 1933, jak zapisano w kronice, ustrzelono 163 kuropatwy, 205 zajęcy oraz kilkadziesiąt bażantów i królików.
Po nocy okupacji, już w 1946 r. Koło liczyło 26 myśliwych a w 1958 zapoczątkowało współpracę ze szkolną młodzieżą wiejską z której udziałem organizowano coroczne konkursy pod hasłem “Każde Dziecko Przyjacielem Zwierząt” oraz “Leśne Porządki”. Członkowie Koła jak zwykle, obok dokarmiania zwierząt w okresach zimowych i hodowli zagrożonego wyginięciem ptactwa leśnego celem zasilania nimi dzierżawionych terenów, zajmuje się i to skutecznie, zwalczaniem wszelkiego rodzaju kłusownictwa. W ramach odstrzałów limitowych, zarabiano także na potrzeby własne przez organizowanie w latach osiemdziesiątych polowań dewizowych. Częstymi gośćmi byli tu Niemcy, Holendrzy, Duńczycy a także sokolnicy z Austrii, oczywiście ze swoimi sokołami i innymi ptakami łownymi. Obecnie Koło liczy 31 myśliwych i 4 kandydatów a kierowane jest przez wybrany demokratycznie Zarząd w składzie: prezes Jan Browarski, łowczy Tadeusz Kacperak, podłowczy Gustaw Chwal, sekretarz Przemysław Chwal, i skarbnik Janusz Herbst.

JERZY OSTROWSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *