Gmina Mykanów, położona jest w dorzeczu Warty, przy trasie Warszawa – Katowice. Na powierzchni 141 km2 mieszka prawie 14.000 osób w 41 miejscowościach. Główne cieki odprowadzające wody z terenu gminy to Czarna Oksza (Kocinka) z dopływem Sękawicą, znajdujące się w dorzeczu Liswarty i Struga, bezpośredni dopływ Warty. Mykanów położony jest około 16 km na północ od Częstochowy granicząc z gminami: Nowa Brzeźnica, Kruszyna, Kłomnice, Rędziny, Częstochowa, Kłobuck i Miedźno. Jest członkiem Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji. Przez gminę przebiega szlak turystyczny – czerwony Jury Wieluńskiej (z Częstochowy do Wielunia przez Mstów, Borowno, Kruszynę). Sieć dróg o charakterze lokalnym, krajowym i międzynarodowym to: 63 km dróg gminnych, 65 km dróg powiatowych i 33 km dróg marszałkowskich i krajowych. Przez teren gminy na długości 17 km przebiega trasa DK-1.
Gmina Mykanów, położona jest w dorzeczu Warty, przy trasie Warszawa – Katowice. Na powierzchni 141 km2 mieszka prawie 14.000 osób w 41 miejscowościach. Główne cieki odprowadzające wody z terenu gminy to Czarna Oksza (Kocinka) z dopływem Sękawicą, znajdujące się w dorzeczu Liswarty i Struga, bezpośredni dopływ Warty. Mykanów położony jest około 16 km na północ od Częstochowy granicząc z gminami: Nowa Brzeźnica, Kruszyna, Kłomnice, Rędziny, Częstochowa, Kłobuck i Miedźno. Jest członkiem Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji. Przez gminę przebiega szlak turystyczny – czerwony Jury Wieluńskiej (z Częstochowy do Wielunia przez Mstów, Borowno, Kruszynę). Sieć dróg o charakterze lokalnym, krajowym i międzynarodowym to: 63 km dróg gminnych, 65 km dróg powiatowych i 33 km dróg marszałkowskich i krajowych. Przez teren gminy na długości 17 km przebiega trasa DK-1.
W myśl modnego dziś powiedzenia – “wielofunkcyjny rozwój wsi”, samorząd nie zaniedbuje niczego co ma pozytywny wpływ na ten model rozwoju gminy. W kręgu zainteresowań władz gminy znajdują się w równym stopniu oświata, kultura, inwestycje infrastrukturalne, ochrona środowiska, budownictwo, jak i szeroko pojęta promocja gminy. Poważne podejście do tej promocji w ogromnym stopniu wpływa na właściwe postrzeganie gminy, co w przyszłości może zaowocować nowymi możliwościami rozwoju. Warto też w tym miejscu nadmienić, że w ciągu ostatnich 3 lat przybyło w gminie 200 mieszkańców. Nie są to nowo narodzone dzieci, ale osoby, które wróciły na stare śmieci, bądź postanowiły się tutaj osiedlić, co również dobrze o gminie świadczy, gdyż w miejscu bez przyszłości ludzie chętnie by się nie osiedlali. Strona internetowa – www.mykanow.pl – wraz z pocztą elektroniczną, zawiera wszystkie ważniejsze wiadomościami o gminie. W roku 2000 wydano starannie opracowaną monografię gminy Mykanów, gdzie opisana jest historia każdej wsi.
– Jeśli chodzi o inwestycje, to najbliższą i wielce obiecującą jest budowa, na naszym terenie autostrady, na odcinku 11 km oraz dwóch węzłów komunikacyjnych w Mykanowie i w okolicy Rząsaw. Mam nadzieję, że w ich okolicach powstaną nowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy, takie jak punkty małej gastronomii, hurtownie, stacje obsługi oraz parkingi. Mimo, że region częstochowski dużo stracił i ucierpiał na obecnym podziale administracyjnym kraju, to i tak miasto Częstochowa bardzo mocno na nas oddziałuje, co między innymi ma wpływ na wielkość bezrobocia, które w naszej gminie wynosi ok. 9% , a w kraju 18%. W tym trudnym okresie mieszkańcy naszej gminy utrzymują działalność gospodarczą na zaskakująco wysokim poziomie. Nie znam innej porównywalnej gminy, gdzie prowadziłoby działalność 1200 podmiotów gospodarczych. Są to przede wszystkim małe zakłady rodzinne, w których sporo osób znajduje zatrudnienie. Z tego też powodu choć polska wieś jest coraz biedniejsza, to w gminie Mykanów bieda nie zajrzała na dobre ludziom w oczy i mam nadzieję, że jeszcze długo tak nie będzie – mówi wójt Krzysztof Smela.
I słusznie mówi, gdyż w gminie mają się czym pochwalić. W obecnej kadencji 1998 – 2002, powstało tu wiele inwestycji. Wybudowano szkołę podstawową w Lubojnie, oddano do użytku nowe gimnazjum z halą sportową 30 x 15 m i widownię w Czarnym Lesie. Wybudowano i oddano do użytku oczyszczalnię ścieków oraz kilkanaście kilometrów kanalizacji w miejscowościach: Przedkocin, Rybna, Kokawa, Mykanów. Pracują 4 pompownie ścieków. W gminie zbudowano też kilkanaście kilometrów asfaltowych dróg oraz kilkadziesiąt kilometrów dróg szutrowych. Zakończono podstawowy etap gazyfikacji. W całej gminie położono 120 km sieci gazowej. Każda wioska ma gaz, 99% gospodarstw posiada wodociąg, realizowany jest I etap sieci kanalizacyjnej. Założono ponad 2.500 telefonów i można śmiało powiedzieć, że poza kanalizacją, która będzie inwestycją długofalową infrastruktura zapięta jest na ostatni guzik. Na terenie gminy usytuowane jest jedno z lepszych w kraju ujęć wody w Wierzchowisku, które zaopatruje Częstochowę, gminę Rędziny i Mykanów.
– Budując kanalizację chcemy maksymalnie chronić to ujęcie. Wspólnie z Częstochową jesteśmy w unijnym programie ISPA i mamy nadzieję, że w 2003 roku dostaniemy środki, a budowa kanalizacji ruszy w kierunku Częstochowy. Gmina czyni też starania o środki z funduszu SAPARD. Jeśli WFOŚiGW udzieli gminie pożyczki w kwocie 2 mln zł, to jesienią 2002 r. rozpocznie się budowa kanalizacji w Radostkowie. Liczymy na to, że w przyszłym roku zamkniemy I etap kanalizacji gminy – pętlę wokół pierwszej oczyszczalni. Mamy zamiar wybudować zbiornik wodny na rzece Kocince o powierzchni 40 ha. Jeśli kupimy grunty od mieszkańców, to w 2005 roku będziemy wypoczywać na własnej plaży – twierdzi Krzysztof Smela.
Nie należy myśleć, że wszystko idzie jak po maśle, bo gmina ma też problemy, choćby z zasiłkami z pomocy społecznej, mieszkaniami socjalnymi, melioracją, odwodnieniami. W mijającej kadencji udało się rozwiązać ważkie problemy oświatowe – wybrano miejscowości, w których usytuowane zostały gimnazja. Nigdy nie będzie tak, aby wszyscy mieszkańcy zostali usatysfakcjonowani, zwłaszcza, że licząca 41 wsi gmina jest rozległa, a każda wioska ma swoje aspiracje. Po wielu staraniach i zabiegach, Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło przydzielić gminie autobus szkolny. Od nowego roku młodzież do szkół będzie dowoził duży, (44 miejsca) gimbus. Cieszyć się należy, że gmina będzie miała własny autobus, bo skorzysta na tym nie tylko oświata, ale przy okazji sport i kultura. Aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki nauki, w okresie wakacji remontuje się i doposaża budynki oświatowe.
Bezsprzecznym sukcesem, minionej kadencji jest to, że wszystkie szkoły mają pracownie komputerowe. Wszystkie gimnazja mają pracownie internetowe, które w sprzęt wyposażyło Ministerstwo Edukacji Narodowej, a gmina we wszystkich szkołach zorganizowała pomieszczenia, wyposażyła je w meble, alarmy i inne niezbędne oprzyrządowanie. Mykanowskie Gimnazjum w ramach europejskiego programu Socrates Comenius nawiązało współpracę ze szkołami z Walii, Hiszpanii, Holandii i Włoch. Pierwsze kontakty już nastąpiły. Młodzież z Mykanowa wraz z nauczycielami była w Hiszpanii, we Włoszech i w Walii. Rozpoczęły się już rewizyty. Ostatnio szkoła podejmowała gości z Walii. W kwietniu, w Gimnazjum w Mykanowie odbyła się druga edycja konkursu, o ogólnopolskim zasięgu z zakresu znajomości języka angielskiego, pod patronatem ambasadora Wielkiej Brytanii W Mykanowie odbywa się także Ogólnopolskie Biennale – konkurs na rzeźbę i kompozycję naścienną. Plastycy mają inne spojrzenie na rzeczywistość niż my, czego najlepszym przykładem są malunki na obiektach komunalnych. Mieszkańcy interesują się nimi, przystają, dyskutują. I dobrze, bo szarość i nijakość nie nastraja optymistycznie.
Powyższe słowa wcale nie muszą świadczyć o zadowoleniu wszystkich mieszkańców. W myśl przysłowia – “Jeszcze się taki nie narodził…”. Zawsze można powiedzieć, że oświetlenie nie wszędzie jest nowoczesne, czy, że w jakiejś wiosce droga nie taka, że nie buduje się chodników, na pewno przydałby się basen lub remont jakiegoś obiektu…
A każdy rok, dzień, stwarza nowe wyzwania, choćby na skutek anomalii pogodowych, których nikt nie jest w stanie przewidzieć.
Samorząd gminy Mykanów jednak dobrze dba o interesy swoich mieszkańców i ma się czym pochwalić. W tej kadencji odrodziły się 3 Ludowe Kluby Sportowe, powstało 17 szkolnych klubów sportowych. Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie ma również wiele osiągnięć. Zespół Taneczny Zorba zyskuje coraz lepsze wyniki na arenie krajowej i międzynarodowej. Należy podkreślić ogromne zaangażowanie rodziców w działalność tego zespołu. Kapela Ludowa “Rybnianie” z każdego przeglądu wraca z wyróżnieniami. Również zespoły kobiece z Borowna i Mykanowa kultywują tradycje, jeżdżą na przeglądy, starają się wiernie odtwarzać zasłyszane utwory ludowe i mają czym zadziwić publiczność. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa plasuje się na jednym z czołowych miejsc w kraju. Z ostatniego przeglądu w Ciechocinku przywiozła najwyższe trofeum – puchar, który zdobi Urząd Gminy. Wielka w tym zasługa kapelmistrza Krzysztofa Witczaka, prezesa Piotra Wróbla i całej rzeszy sprzymierzeńców zakochanych w muzyce. Ponadto w gminie działają orkiestry w Borownie i Starym Cykarzewie. Odradza się orkiestra w Cykarzewie. Orkiestra Dęta w Mykanowie zagra na finale ogólnopolskich zawodów pożarniczych i będzie obsługiwać wszystkie imprezy Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, w zamian za co, szkoła w miarę możliwości udostępni autokar na przejazdy muzyków na przeglądy, koncerty i inne imprezy.
Wieść niesie, że gmina przymierza się do budowy amfiteatru i stadionu w Mykanowie. Jest miejsce do wykorzystania, więc czemu nie. Mówiąc o kulturze należy wymienić dyrektora GOK Krzysztofa Polewskiego, który ma wiele dobrych pomysłów i szczególnie mocno angażuje się w pracę na rzecz promocji gminy. Wśród wielu imprez najważniejsze cykliczne imprezy kulturalne to:
– regionalny turniej tańca towarzyskiego
– międzynarodowy turniej tańca towarzyskiego
– ogólnopolskie biennale malarstwa ściennego i rzeźby
– regionalny konkurs ortograficzny
– wojewódzki konkurs fotograficzny “Cztery pory roku” .
Mieszkańcy coraz częściej mówią o budowie gminnego targowiska, aby nie musieli jeździć na zakupy do Częstochowy. Pomysł jest dobry i radni przyszłej kadencji z pewnością inwestycję zrealizują. Ale przewidzieć też można problemy, na przykład w oświacie, gdyż dzieci rodzi się coraz mniej. Bardzo dobre szkoły, do których uczęszczało po 120 – 150 dzieci, obecnie liczą po 90 – 100 uczniów, a są i takie, które mają ich 50 – 60. Likwidacja jakiejkolwiek placówki z pewnością budzić będzie zaciekły sprzeciw mieszkańców, a koszty ich utrzymania, przy małej liczbie uczniów, przewyższą możliwości każdej gminy. Są miejscowości i obwody szkolne, gdzie od kilku lat urodziło się zaledwie kilkoro dzieci, czasem jedno lub dwoje. Za 4 – 5 lat, mieszkańcy staną przed dylematem, co począć gdy w szkole podstawowej będzie po kilkoro dzieci w klasie i skąd wziąć środki na utrzymanie takiej placówki.
Mimo obiektywnych trudności gmina Mykanów ma dobre perspektywy. Jej mieszkańcy to ludzie na co dzień zaradni, i przedsiębiorczy, toteż z taką społecznością można wiele zdziałać, mimo trudności, które zawsze były i zapewne będą, niezależnie od sytuacji w kraju. Zawsze należy dobrze wykorzystywać sprzyjające okoliczności, choćby takie jak budowa autostrady, która nie zdarza się przecież tak często. Gmina Mykanów ma swoje 5 minut, złapała wiatr w żagle i idzie w dobrym kierunku. Jesteśmy przekonani, że obecny i przyszłe samorządy wykorzystają każdą dobrą inicjatywę i okazję dla dobra swojej gminy oraz wszystkich jej mieszkańców.
Joann Bar