Muzyczne malarstwo


KONCERTY W ROK

Cykl koncertów kameralnych Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie zyskuje coraz szersze grono sympatyków. Ostatni 26 lutego zgromadził nadkomplet słuchaczy. Przyszli podziwiać duet wokalno-fortepianowy: mezzosopranistkę Katarzynę Suską-Zagórska i pianistę Macieja Zagórskiego. Oboje artyści od lat wspólnie koncertują. Obecnie pani Katarzyna pracę artystyczną łączy z wykładami na AJD. Maciej Zagórski jest dziekanem Instytutu Muzyki AJD. Program wypełniły pieśni Claude’a Debussy’ego, XX-wiecznego kompozytora – impresjonisty, uznawanego za kluczową postać nowej ery muzycznej oraz bezpretensjonalne, pełne uroku i lekkości muzycznej pieśni Fryderyka Chopina („Życzenie” do słów Stefana Witwickiego. „Piosnkę Litewską” w tłumaczeniu Ludwika Osińskiego. „Moją pieszczotkę” do słów Adama Mickiewicza, „Melodię” do słów Zygmunta Krasińskiego, „Śliczny chłopiec” do słów Bohdana Zaleskiego). Koncert poprowadziła Anna Stachura-Bogusławska.

Katarzyna Suska-Zagórska urodziła się w Częstochowie. Tu ukończyła Szkołę Muzyczną, a studia Wydziale Filologicznym na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Wydziale Wokalnym krakowskiej Akademii Muzycznej. Debiut sceniczny w Antwerpii w słynnej Quinn Elizabeth Saal zaliczyła jako studentka. Na scenie operowej (Opera Krakowska) wystąpiła po raz pierwszy w 1986 roku w roli Olgi w operze „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego. Jest laureatką wielu nagród m.in.: I nagrody oraz nagrody za wykonanie utworu współczesnego na II Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, nagrody śląskiej krytyki teatralno-muzycznej Złota Maska –– za kreację Carmen w operze George’a Bizeta na scenie Opery Śląskiej.
W 1995 roku Katarzyna Suska została solistką Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie występuje do dzisiaj. Wykonuje czołowe partie mezzosopranowe m.in.: w „Fauście” Gounoda, „Madame Buterfly”, „Cyruliku Sewilskim” Rossiniego. Występowała na deskach scenicznych oper w Lyonie, Buffalo, Lizbonie, Brukseli i wielu innych. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, w jej dorobku znajduje się ponad 60 utworów, w tym dzieła Bacha, Mozarta, Mahlera, Verdiego oraz kompozytorów współczesnych.
Pianista Maciej Zagórski – również częstochowianin – w wieku czternastu lat dał swój pierwszy koncert z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. Ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda na Akademii Muzycznej w Warszawie. Swe umiejętności doskonalił w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Aktorskiej w Wiedniu. Był także uczestnikiem licznych kursów mistrzowskich, prowadzonych przez profesorów m.in.: nowojorskiej Manhattan School of Music oraz Konserwatorium Moskiewskiego. Jest laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 2006 roku został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy. Maciej Zagórski koncertował m.in.: z Sinfonią Varsovią, Filharmonią Narodową, wielokrotnie z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w kraju i za granicą.
Duet kameralny Katarzyna Suska-Zagórska i Maciej Zagórski ma w swym repertuarze zarówno pieśni kompozytorów zagranicznych, lecz także odnosi sukcesy propagując pieśni polskie. Artyści wykonywali je m.in.: w Lourdes we Francji, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Operze Narodowej w Warszawie w ramach obchodów Roku Szymanowskiego.

Część biograficzna na podstawie opracowania Anny Stachury-Bogusławskiej.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *