Jubileuszowa impreza odbędzie się w hotelu “Mercure” w Częstochowie. Zaproszono sportowców, trenerów, działaczy i animatorów kultury fizycznej, którzy w ciągu 25 lat związani byli i są z działalnością ośrodka, zaproszono włodarzy miasta.
– Myślę, że takie spotkanie to doskonała okazja nie tylko do świętowania, ale przede wszystkim do podsumowania dotychczasowej działalności i rozmowy m.in. o przyszłości częstochowskiego sportu – mówi Marian Dziewoński, zastępca dyrektora MOSiR.
Jubileuszowa impreza odbędzie się w hotelu “Mercure” w Częstochowie. Zaproszono sportowców, trenerów, działaczy i animatorów kultury fizycznej, którzy w ciągu 25 lat związani byli i są z działalnością ośrodka, zaproszono włodarzy miasta.
– Myślę, że takie spotkanie to doskonała okazja nie tylko do świętowania, ale przede wszystkim do podsumowania dotychczasowej działalności i rozmowy m.in. o przyszłości częstochowskiego sportu – mówi Marian Dziewoński, zastępca dyrektora MOSiR.
Trochę historii
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji powołano do życia w lutym 1979 roku. W tym samym roku przekazano do użytku pierwsze obiekty przezeń administrowane, czyli pływalnie letnie przy ul. Dekabrystów i ul. Sobieskiego. W 1986 r. MOSiR wzbogacił się o kolejne bazy sportowo-rekreacyjne: Camping “Oleńka” i Halę “Polonia”. Dwa lata później miłośnicy jazdy na łyżwach mogli już korzystać ze Sztucznego Lodowiska przy ul. Boya Żeleńskiego (oddane do użytku w 1988 r.). W dalszych latach MOSiR “wziął” pod swoje skrzydła kolejne częstochowskie obiekty: w 1993 r. – Pływalnię Krytą przy al. Niepodległości, w 2000 r. – Salę Sportową “Częstochowianka” przy ul. Rejtana oraz Miejski Stadion Lekkoatletyczny (ul. Dąbrowskiego), w 2002 r. – Miejskie Korty Tenisowe przy ul. 3-go Maja. W 2003 r. pod administrację Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wrócił Park Wypoczynkowy “Lisiniec”, przekazano również przejęty przez miasto od Huty “Częstochowa” Miejski Stadion Piłkarski “Raków” przy ul. Limanowskiego.
Obecnie MOSiR zarządza 12 obiektami, na których odbywa się 90 proc. wszystkich imprez masowych w Częstochowie.
12 obiektów, tysiące imprez
MOSiR jest dziś “komunalnym zakładem budżetowym”, na którego barki miasto nakłada przede wszystkim obowiązek dbania o zagwarantowanie na terenie Częstochowy tzw. zorganizowanego wypoczynku oraz urządzanie imprez o charakterze sportowym, rekreacyjnym i turystycznym. I trzeba przyznać, że ośrodek wywiązuje się ze swego zadania bardzo dobrze. Spośród sporej ilości imprez organizowanych przez MOSiR warto wspomnieć choćby Halową Olimpiadę Sportową “Sprawni Inaczej”, Międzynarodowy Zlot Campingu i Caravaningu, Ogólnopolski Nocny Maraton Pływacki, Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Siatkówce Plażowej czy Halowy Turniej Oldbojów w Piłce Nożnej. To głównie dzięki MOSIR-owi i koordynowanych przez niego akcji “Lato w mieście” i “Zima w mieście”, dzieci spędzające wakacje i ferie w Częstochowie mają zorganizowany aktywny wypoczynek.
Kompleks przy ul. Dekabrystów 43 i 45
Sztandarowym obiektem sportowo-rekreacyjnym MOSiR-u jest Hala Sportowo-Widowiskowa “Polonia” i przylegająca do niej Pływalnia Letnia. Hala znana jest doskonale przede wszystkim miłośnikom siatkówki, tu bowiem wielokrotni mistrzowie Polski rozgrywają mecze w ramach Polskiej Ligi Siatkówki. Za sprawą “chłopaków z AZS” goszczą w niej także najlepsze drużyny świata – uczestnicy siatkarskiej ligi mistrzów. Jak podaje Tomasz Łuszcz, od dziesięciu lat kierownik hali przy ul. Dekabrystów, odbywa się tu także sporo innych imprez, m.in. koncertów muzycznych, turniejów tańca, wystaw czy bali i studniówek.
Hala “Polonia” dysponuje 3 boiskami do gier zespołowych, może pomieścić na imprezach sportowych 3000 osób (w tym 1900 ma zagwarantowane miejsca siedzące). W kompleksie znajduje się też sauna, siłownia oraz 16 miejsc noclegowych. Zespół rekreacyjno-sportowy przy ul. Dekabrystów to także Pływalnia Letnia, czynna każdego roku od 1 czerwca do końca sierpnia. Główna niecka basenowa ma wymiary 50×25 m. Do dyspozycji kapiących są też 3 brodziki ze zjeżdżalniami oraz boisko do siatkówki plażowej, gdzie rokrocznie organizowane są mecze w ramach Pucharu Polski w Siatkówce Plażowej.
Miejski Stadion Lekkoatletyczny
Historia będącego pod kuratelą MOSiR od 2000 r. stadionu zlokalizowanego przy ul. Dąbrowskiego 58/64 sięga roku 1965. Jest to jedyne w Częstochowie miejsce, gdzie odbywały i odbywają się zawody lekkoatletyczne o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym. Obecnie Miejski Stadion Lekkoatletyczny (po 12-miesięcznej modernizacji zakończonej w 2000 r.) to 6-torowa bieżnia tartanowa, 8 torów sprinterskich, zadaszona trybuna na 894 miejsca oraz siłownia i sauna. Obiekt posiada certyfikat PZL. Spośród wielu imprez organizowanych na stadionie wymienić warto choćby Memoriał im. Artura Szymy i Artura Ociepy, Złotą Milę Częstochowską czy Wiosenny Mityng “Szybciej, dalej, wyżej”, na który rokrocznie zapraszane są gwiazdy polskiej lekkoatletyki. Na stadionie na co dzień trenują lekkoatleci z częstochowskiego klubu “Budowlani”. Od niedawna szefuje tam Małgorzata Rydz, dwukrotna finalistka olimpijska z Barcelony i Atlanty, wielokrotna finalistka mistrzostw świata, dwukrotna halowa mistrzyni Europy i… dwudziestoośmiokrotna mistrzyni Polski w biegach średnich.
Camping “Oleńka” i Park Wypoczynkowy “Lisiniec”
Kolejnym obiektem, którego nie powstydziłoby się żadne miasto w Polsce jest odwiedzany przez turystów z całego świata Camping “Oleńka” (ul. Oleńki 22/30). Jak wyliczyła Dorota Leśniak, obecna kierownik ośrodka, od początku jego istnienia, czyli od 1985 r., przewinęło się tu ponad 150 tys. turystów z 40 krajów. “Oleńka” może się pochwalić trzema gwiazdkami (na 4 możliwe) i rekomendacją Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu. Federacja przyznała “Oleńce” już kilkukrotnie tytuł “Mister Camping”. Ośrodek dysponuje ponad 480 miejscami, w tym 36 stanowiskami caravaningowymi, 100 przyłączami elektrycznymi i 80 miejscami w murowanych domkach (pokoje 3,4 osobowe). “Oleńka” od 10 lat jest gospodarzem słynnego Międzynarodowego Zlotu Campingu i Caravaningu. Inny typowo rekreacyjny obiekt, którym zarządza Miejski Ośrodek, to Park Wypoczynkowy “Lisiniec”, zlokalizowany przy ul. Kordeckiego 99. Jest to ponad 40 ha terenów zielonych, na których znajdują się 3 zbiorniki wodne: “Pacyfik”, “Bałtyk” i “Adriatyk”, pole namiotowe, przystań WOPR oraz kort tenisowy.
Pływalnie i lodowisko
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji może pochwalić się również administrowaniem (od 1993 r.) najlepszego w Częstochowie basenu krytego, jak twierdzi Zbigniew Klubicki, jeden z najdłużej pracujących w MOSiR kierowników. Pływalnia Kryta przy al. Niepodległości 20/22, to obiekt modernizowany w latach 1998-2002. Posiada nieckę basenową o wymiarach 25×12,5 m. i głębokości od 1 do 3,8 m, wyposażony jest w wieżę skoków do wody. Jest jednym z nielicznych w Polsce miejsc, gdzie odbywają się centralne imprezy typu mistrzostwa Polski, zawody z cyklu Grand Prix i olimpiady ogólnopolskie w skokach do wody. W pływalni mają miejsce, także m.in. słynne już “Nocne Maratony Pływackie”. W budynku znajdują się też: sauna, solarium, sala do aerobiku. Innym “obiektem kąpielowym” zarządzanym przez MOSiR jest nieduża, otwarta w lipcu i sierpniu “Pływalnia Letnia” przy ul. Sobieskiego 5. Tuż obok niej (ul. Boya Żeleńskiego 4a) znajduje się też uczęszczane przede wszystkim przez młodzież szkolną “Sztuczne Lodowisko” (pod zarządem MOSiR od 1988 r.). Od początku swojej pracy w MOSiR z lodowiskiem związany jest Sylwester Ładniak, kierownik tego obiektu.
Hala “Częstochowianki”, korty tenisowe i stadion piłkarski
“Najmłodszymi” obiektami Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji są Sala Sportowa “Częstochowianka” przy ul. Rejtana 7c (przejęta w 2000 r.), gdzie często można spotkać Wojciecha Nabiałka, znanego kibicom siatkówki w Częstochowie, wieloletniego reprezentanta AZS Częstochowa i RKS Raków, a także Miejskie Korty Tenisowe przy ul. 3-go Maja 1 (przejęte w 2002 r.) oraz Miejski Stadion Piłkarski “Raków” (przejęty w 2003 r.). “Częstochowianka” dysponuje 280 miejscami siedzącymi. Odbywają się tam głównie treningi klubów siatkarskich oraz mecze na poziomie II ligi. Na miejskich kortach trenują i rozgrywają mecze zawodnicy działającego już ponad 80 lat Częstochowskiego Klubu Tenisowego “Victoria”. Co roku organizowany jest tam Ogólnopolski Turniej kwalifikacyjny im. M. Hudy oraz turnieje amatorskie. W obiekcie znajduje się 5 kortów ze sztucznym oświetleniem oraz pawilon sportowy z kawiarnią. W kompleksie sportowym przy ul. Limanowskiego 83 znajduje się boisko o wymiarach 110x57m, 2340 miejsc siedzących na trybunach, 4 boiska treningowe, sala sportowa i trzy korty tenisowe.
TOMASZ NABIAŁCZYK