Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kłomnice obchodzi jubileusz 30-lecia


Młodzieżowa Orkiestra Dęta to perła Gminy Kłomnice, której początki sięgają lat dziewięćdziesiątych!

W sobotę 10 sierpnia na „kłomnickich błoniach” zorganizowana została uroczystość z okazji 30-lecia tamtejszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Jak się należało spodziewać, obchodom towarzyszyła bogata oprawa muzyczna, nie brakowało także innych atrakcji: kulinarnych, stoisk wystawienniczych, pokazów, konkursów z nagrodami jak i zabaw dla najmłodszych. Gazeta Częstochowska objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

Obchody rozpoczął przemarsz grającej Orkiestry pod przewodnictwem kapelmistrzyni Aleksandry Stępień przed scenę imprezy. Tam przybyli mogli podziwiać efektowny pokaz musztry paradnej w wykonaniu członków Orkiestry ubranej w charakterystyczne fioletowo-czarne mundury. W opracowaniu choreografii pomogli fachowcy z tej dziedziny – byli żołnierze Wojska Polskiego doświadczeni w organizacji  podobnych wydarzeń. Przygotowania do obchodów trwały rok czasu, a ich kulminacja nastąpiła w ostatnim tygodniu lipca 2024 r.

Po pokazie musztry instruktor klarnetu Orkiestry Witold Trzepizur wykonał kilka utworów na tym instrumencie (m. in. polkę znaną jako sygnał audycji „Lata z radiem”), a następnie para muzyków Orkiestry przedstawiła krótką, choć bogatą historię Małej Orkiestry. Sama Mała Orkiestra odegrała własną interpretację kilku znanych utworów muzyki pop. Następnie przyszedł czas na powitanie przez wójta gminy Piotra Juszczyka oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Katarzynę Sosnowską przybyłych gości: przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz środowisk kultury. Reprezentowali je m. in. Posłanka na Sejm RP Lidia Burzyńska, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk oraz Beata Kocik, radna Sejmiku. Nie zabrakło też radnych gminy Kłomnice. Wszyscy złożyli Orkiestrze okolicznościowe gratulacje.

Radna Beata Kocik, zabierając głos i cytując wpierw słowa piosenki Haliny Kunickiej „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”, trafnie zauważyła, że „…w naszej orkiestrze dętej z Kłomnic jest siła. Jest przede wszystkim siła młodości, energii, pasji i oczywiście przede wszystkim talentu, bo ten talent nam dzisiaj zaprezentowała i nie tylko. Myślę, że wszystkie te cechy powodują to, że ta Orkiestra osiąga sukces. Bo przecież wiemy dobrze że bierze udział w festiwalach, w konkursach, są to trudne zmagania, natomiast w wielu przypadkach zakończone sukcesem”.

Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński w swoim liście gratulacyjnym do Jubilatów napisał między innymi takie słowa: „Z całego serca gratuluję Orkiestrze, a zarazem wszystkim osobom przyczyniającym się do rozwoju i sukcesów młodych artystów: rodzicom, wychowawcom, nauczycielom oraz władzom  samorządowym. Cieszę się z wielkiego potencjału talentów oraz licznych sukcesów Orkiestry”.

W dalszej kolejności przedstawiono minione 30 lat Orkiestry wymieniając wydarzenia i uroczystości, w których jej członkowie brali udział, wyróżnienia i nagrody zdobyte w konkursach krajowych oraz występy zagraniczne. Między innymi wymieniono ostatni lipcowy sukces – Grand Prix zdobytą w I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych w Suchej Beskidzkiej. Zaraz potem Orkiestra zagrała koncert jubileuszowy rozpoczynając od efektownego „Marszu Dywizjon 303”.

Przewidziana w programie uroczystości Reni Jusis do Kłomnic niestety nie przyjechała z powodu choroby. Zaprezentowano  natomiast pokaz z użyciem ognia „Fire show”, koncert zagrał zespół „Big Day”, a po nim najbardziej wytrwali uczestnicy bawili się na imprezie animowanej  przez DJ’a Porsche.

Inicjatywa założenia orkiestry dętej w Kłomnicach narodziła się jeszcze 100 lat temu; w 1924 roku. Po czterech latach orkiestra powstała i rozpoczęła swoją działalność: próby i występy na lokalnych uroczystościach państwowych i kościelnych. Z krótkimi przerwami działała do roku 1966, kiedy zakończyła działalność z dwóch powodów niesprzyjającego klimatu politycznego oraz braku następców. Reaktywowana w roku 1994 do dnia dzisiejszego działa w aktualnej formule. Początkowo grała wchodząc w skład kłomnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej, od 2016 roku patronuje jej Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach. Od tego samego roku jej występom towarzyszą mażoretki, a od kilku lat istnieje także Mała Orkiestra, która zrzesza i uczy przyszłych muzyków dla Orkiestry. Sama Mała Orkiestra także daje swoje występy, jak chociażby na sobotniej uroczystości. Wszystkie trzy grupy liczą obecnie około 140 osób.

Maciej Świerzy

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *