Miejskie dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną środowiska


Już od 24 marca br. można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną środowiska. Dofinansowanie dotyczy przyjętych na lutowej sesji Rady Miasta uchwał antysmogowych w zakresie modernizacji systemów grzewczych oraz montażu kolektorów słonecznych wspomagających system grzewczy bądź służących do wytwarzania ciepłej wody użytkowej w budynkach i mieszkaniach. Można również skorzystać z pomocy finansowej w przypadku usuwania wyrobów budowlanych zawierających azbest z budynków mieszkalnych, gospodarczych i garaży. O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości.

 

Z inicjatywy radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość i Częstochowskiego Alarmu Smogowego wprowadzono korzystne zmiany w regulacjach dotyczących dofinansowania wymiany systemów grzewczych na bardziej efektywne, ekologiczne źródła ciepła. Miasto udzieli dotacji na likwidację kotła starego typu opalanego węglem, miałem, koksem lub ekogroszkiem i zastąpienie go podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania, ogrzewaniem elektrycznym, kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe. Poprawką radnych PiS wprowadzono również możliwość wymiany starego kopciucha na pompę ciepła.

Dofinansowanie wyniesie do 70% kosztów netto wykonania przyłącza do węzła cieplnego wraz z węzłem lub zakup nowego źródła ciepła (bez kosztów projektu, montażu oraz dodatkowych materiałów), jednak nie więcej niż 5 tys. zł w przypadku zastąpienia kotła opalanego węglem podłączeniem do sieci c.o., ogrzewaniem elektrycznym (w tym pompą ciepła), kotłem gazowym lub olejowym.

W przypadku wymiany na kocioł na paliwo stałe, kwota dotacji wyniesie do 50% ceny netto nowego pieca, nie więcej niż 3 tys. zł

Z uwagi na panującą epidemię, kompletne wnioski należy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: info@czestochowa.um.gov.pl

Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu.

Dokumenty do pobrania są dostępne na stronie internetowej urzędu miasta www.czestochowa.pl w zakładce Miasto/Środowisko/Dotacje.

A.S.

 

Materiał ukazał na stronie: „Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *