Malarska rzeźba


25-lecie pracy twórczej Włodzimierza Kuleja

W Miejskiej Galerii Sztuki swoje prace prezentuje Włodzimierz Kulej, twórca o bogatym dorobku wystawienniczym, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień

“Projekcje indywidualne” W. Kuleja, to malarstwo nacechowane metafizyką, z wieloma odniesieniami do sfery sacrum. Pełno w nim tajemnicy, symboliki odwołującej się wyższego, boskiego absolutu, co dodatkowo podkreślają tytuły obrazów: “Golgota”, “Kamienne tablice”, “Mekka”, Brama”, “Diaspora”, “Rozmnażanie chleba”. – Tytuły mówią z czego wyszły inspiracje, ale tematem jest światło, również ideowe, te co daje życie. Światło jest w każdej kulturze, symbolizuje nadzieje, nadrzędne wartości – mówi Włodzimierz Kulej.
Twórca manewrując grą kolorystycznych kontrastów i światłem tworzy substancję plastyczną, której towarzyszy ruch i napięcie. Efekt wzmacnia grubo kładzioną fakturą, tworząc niejako trójwymiarową przestrzeń. Najbardziej adekwatne wydaje się stwierdzenie, że Kulej rzeźbi swoje obrazy, rozkładając emocje i dynamikę na olbrzymich płaszczyznach.
Ekspozycję można oglądać do 25. lipca.

Włodzimierz Kulej ur. się w 1955 r. Od 1990 r. pracuje w Zakładzie Malarstwa i Rysunku Instytutu Plastyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza), na stanowisku adiunkta od 1995 r. Artysta miał 18 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, brał udział w blisko 60. wystawach zbiorach. Spośród licznych nagród najbardziej ceni Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1988 r. i Nagrodę Główną Ministra Kultury i Sztuki na I Triennale Sztuki Sacrum w Częstochowie w 1991 r.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *