LUDZIE W STRAŻACKICH MUNDURACH


Marek Trocha,
prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Miedźnie

Służbę strażacką pełni już 37 lat. W randze prezesa OSP Miedźno od 10 lat przewodzi ponad 130-osobowej drużynie w Miedźnie, jednostce, która od 1997 roku jest w Krajowym Systemie Ratowniczym. Jednocześnie już trzecią kadencję pełni funkcję komendanta gminnego OSP w gminie Miedźno, pod jego komendą znajduje się sześć jednostek, z tego trzy w Krajowym Systemie Ratowniczym. Pod swoją pieczą ma ponad trzystu druhów.
Przygodę w służbie pożarniczej Marek Trocha zaczął młodzieżowej drużynie w Kołaczkowicach w 1977 r. i od 1982 roku przystąpił do OSP Miedźno. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od szeregowego, przez funkcje skarbnika, sekretarza, prezesa aż do komendanta gminnego.
Marek Trocha pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach mundurowych, jak to się mówi: służbę ma we krwi. Jego ojciec Ryszard był funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku, funkcyjnym strażakiem w Państwowej Straży Pożarnej był też brat Marka Trochy – Jacek, natomiast straszy brat – Włodzimierz był zawodowym oficerem Wojska Polskiego.
Za służbę został uhonorowany medalami państwowymi i resortowymi. W 1997 r. za akcje ratunkowe w powodzi i pożarze tegoż roku otrzymał państwowe odznaczenie Krzyż za Dzielność i Odwagę. – Przeprowadzaliśmy wówczas akcje na terenie województwa zielonogórskiego w Sulęcinie oraz w Kamińsku i Raciborzu w województwie śląskim – wspomina prezes. W 2002 r. Trocha otrzymuje Brązowy Krzyż Zasługi, a w 2010 najwyższe odznaczenie pożarnictwa ochotniczego – Złoty Znak Związku.
Prezes Trocha ma liczne zasługi w unowocześnianiu pożarnictwa. Dzięki jego staraniom jednostka w Miedźnie została doposażona nowymi wozami bojowymi przystosowanymi do ratownictwa gaśniczego i drogowego, ostatni nabytek to najnowszej techniki wóz ratowniczo-gaśniczy marki Inveco, dysponujący szybkim natarciem, agregatem prądotwórczym, hydraulicznymi tzw. szczekami życia marki Lucas (do ratownictwa drogowego), zestawem sprzętu do ratownictwa medycznego w wypadkach drogowych, zasobem wody gaśniczej i środków pianotwórczych, wyposażony w łączność radiową, oświetlenie halogenowo-masztowe, itp. Wóz kosztował 330 tys. zł, strażacy OSP Miedźno dołożyli 78 tys. zł z własnych środków. Wyremontowano również remizę OSP, gdzie oprócz strażaków swoje miejsce znalazła ponad trzydziestoosobowa młodzieżowa orkiestra dęta. Prowadzi ją od wielu lat kapelmistrz Andrzej Koronka. Pod jego profesjonalnym okiem zespół odnosi sukcesy w przeglądach i festiwalach.
Marek Trocha wyznaje wartości patriotyczne. – Moim przesłaniem jest szkolenie drużyny i budowanie jej morale. Działam na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju mojej małej ojczyzny – stwierdza. Aktywnie działa też społecznie na rzecz regionu. Podkreśla dobrą współpracę z gminą. – Wójt gminy Miedźno Andrzej Szczypiór, prezes zarządu gminnego OPS Miedźno, jako gospodarz, odpowiadający za ochronę przeciwpożarową w gminę regularnie wspomaga finansowo działalność jednostki w Miedźnie oraz w całej gminie – mówi. Strażacy dobrze współpracują też ze szkołami, przedszkolami i ludowymi zespołami sportowymi przy organizacji imprez integracyjnych. Wspólnie przygotowują między innymi obchody rocznicy Bitwy pod Mokrą, Jak akcentuje Marek Trocha, sukcesy jednostki to nie tylko jego zasługa, ale całego zarządu i członków OSP. – Nasza misją jest praca na rzecz drugiego człowieka, dbanie o jego bezpieczeństwa. Jesteśmy zgraną ekipą, oddaną mieszkańcom. Wypracowane środki za akcje ratownicze przeznaczamy na cele społeczne – konkluduje prezes Trocha. Marek Trocha ma dwie córki – 26-letnią Paulinę, sympatyka pożarnictwa i 24-letnią Katarzynę; żona Grażyna wspiera męża w pracy zawodowej i społecznej. Marek Trocha interesuje się historią, chętnie czyta książki i o tematyce wojennej. Wolny czas chętnie spędza czas z rodziną na łonie natury.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *