Bezpieczne gospodarstwo rolne
Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” to jedno z licznych działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego KRUS, na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. W tym roku odbyła się jego siedemnasta edycja. W regionie częstochowskim zwycięski laur przypadł gospodarstwu państwa Emilii i Dariusza Płuszków z Mykanowa, w gminie Mykanów, w powiecie częstochowskim. W uroczystości wręczenia nagród wziął udział wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.
Konkurs organizowany jest przez KRUS, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Konkurs wspierają także samorządy terytorialne, jednostki ochotniczej straży pożarnej, policji, izby rolnicze, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje zawodowe i społeczne rolników, producenci środków produkcji dla rolnictwa. Patronat nad nim sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.
Emilia i Dariusz Płuszkowie zajmują się produkcją roślin. Na powierzchni 220 hektarów. uprawiają pszenicę, rzepak, jęczmień, kukurydzę, łubin. Ich nowoczesne gospodarstwo wyposażone jest w 5 ciągników, 8 przyczep, 2 pługi, agregat uprawowo-siewny, opryskiwacz, 2 kombajny zbożowe, samochód ciężarowy. Warty podkreślenia i pogratulowania jest fakt, że jest to gospodarstwo wielopokoleniowe – pracują tu rodzice, dzieci i dziadkowie (rodzice Pana Dariusza).
Drugie miejsce przyznano Państwu Alinie i Bogdanowi Chudaszkom z miejscowości Łobodno w gminie Kłobuck, powiecie kłobuckim; trzecie gospodarstwu Państwa Eweliny i Sebastiana Stańczyków, z Białej Błotnej, w gminie Kroczyce, powiat zawierciański. Ponadto za udział wyróżniono gospodarstwa: państwa Joanny i Jacka Osadników – z miejscowości Piasek, w gminie Woźniki, powiat lubliniecki oraz Grzegorza Barana – w miejscowości Grabiec, gmina Szczekociny, powiat zawierciański.
Zgodnie z regulaminem Konkursu, trzy gospodarstwa z podium będą reprezentować region częstochowski w wojewódzkim etapie konkursu. Odbędzie się on 10 czerwca o godzinie 12.00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Jego zwycięzca będzie reprezentował województwo śląskie w finale centralnym, podczas największej rolniczej wystawy plenerowej w Europie – AgroShow w Bednarach pod Poznaniem. Główną nagrodą centralnego etapu jest ciągnik rolniczy ufundowany przez Prezesa KRUS.
Wszyscy uczestnicy, w tym wyróżnieni, otrzymali cenne nagrody, w postaci sprzętu elektrycznego, zestawy upominkowe. Nagrodzeni – dodatkowo markowe zestawy narzędziowe, sprzęty gospodarstwa domowego, bądź markowy sprzęt elektryczny. Co cieszy – fundatorów cennych nagród przybywa.
Profesjonalnej oceny gospodarstw dokonała w tym roku specjalna komisja złożona z przedstawicieli KRUS, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Śląskiej Izby Rolniczej, Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie oraz Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach. W etapie regionalnym mogą uczestniczyć zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne z terenu podległego Oddziałowi Regionalnemu KRUS w Częstochowie oraz Placówkom Terenowym KRUS w Kłobucku, Koniecpolu, Lublińcu, Myszkowie czyli powiatów częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i częściowo zawierciańskiego.
Prewencja przynosi dobre wyniki, a o to tu przecież chodzi. Wskaźniki wypadkowości pokazują, że w latach 2017-2018 województwo śląskie stało się tym obszarem, gdzie do wypadków w rolnictwie dochodzi najrzadziej na terenie kraju. I to pomimo, że najmniej sprzyjających warunków do prowadzenia działalności rolniczej z powodu występowania tutaj górzystych terenów, obszarów zurbanizowanych i przemysłowych. W ciągu ostatnich dwóch lat, ilość wypadków wyraźnie w województwie śląskim spadła, osiągając za 2018 rok wskaźnik 5,2 wypadków na tysiąc ubezpieczonych rolników w OR KRUS w Częstochowie. Na terenie województwa śląskiego od 2012 roku liczba wypadków zmniejszyła się o 32,7 proc. Ten spektakularny efekt jest możliwy dzięki długoletniej systematycznej pracy wielu instytucji, zwłaszcza tych które biorą udział w organizacji naszego konkursu – komentuje Piotr Dobosz, dyrektor Śląskiego Oddziału KRUS w Częstochowie.
URSZULA GIŻYŃSKA