KONFERENCJA „MOJE SERCE DAŁO CI DOM”. Dobro powraca


30 maja 2016 roku w Urzędzie Miasta Częstochowy odbyła się 10. jubileuszowa edycja konferencja „Moje Serce Dało Ci Dom”. Konferencji zorganizowały: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie oraz Stowarzyszenie „Dla Rodziny”. – To szczególny dzień, bowiem 30 maja 2006 roku został ustanowiony Dniem Rodzicielstwa Zastępczego i jest to moment, by podziękować tym wspaniałym ludziom, którzy na co dzień wykonują trudną i odpowiedzialną pracę, bez której dzieci nie znalazły tak wiele dobra – mówi prezes Na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „Dla Rodziny” Lidia Zeller.

W spotkaniu zorganizowanym z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego oraz Częstochowskich Dni Rodziny uczestniczyli przedstawiciele częstochowskich organizacji pozarządowych, placówek opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych oraz rodzice zastępczy. Przyznano również statuetki „Anioł Rodzicielstwa Zastępczego” dla wybranych rodzin zastępczych. Dla wielu był to szczególny moment. Były duże emocje, łzy wzruszenia i radość.
Promocja pieczy zastępczej zajmuje się głównie Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „Dla Rodziny”. – Pracujemy na pełnych obrotach. Właśnie 25 rodziców kończy kurs na rodziców zastępczych. Będziemy otwierać poradnię rodzina, klubik dziecięcy. Razem z miastem udało sięgam utworzyć Miejską Radę Rodziców. Jest to zielone światło dla rodziców zastępczych, by zgłaszali swoje uwagi. Oprócz pieniędzy na codzienną działalność wygraliśmy parę grantów. Nasze dzieci pojadą nad morze razem z rodzinami oraz do Krynicy Górskiej – mówi prezes Zeller.
Podczas konferencji zastępca dyrektora MOPS Iwona Borysiuk przedstawiła, proces deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w Częstochowie. Ilona Satława mówiła o konsekwencjach zaburzeń przywiązania w procesie wychowywania dziecka w pieczy zastępczej. Swoimi refleksjami osoby wychowującej się w rodzinie zastępczej spokrewnionej podzieliła się Angelika Sitek. – Wychowała mnie babcia. Rodzina zastępcza to dla mnie trzy korzyści. Tak jak mówi dzisiejsza konferencja, to jest serce, które dostaje dziecko. Nie ważne są pieniądze luksusowe warunki lokalowe, ale jest serce, miłość i bezpieczeństwo, które daje się dziecku. I to jest najpotrzebniejsze do wzrostu. Dlatego że miałam taki dom, że byłam w rodzinie zastępczej, dzisiaj mogę dzielić się tymi doświadczeniami i świadczyć, że wychodzi się na ludzi będąc w rodzinie zastępczej, że nie jest to margines. Drugi plus to pokazywanie państwu problemu, że rodziny zastępcze powinny stać się najważniejsze dla państwa, bo fundamentem państwa są zdrowe rodziny. Trzeci plus rodziny zastępczej to uwrażliwianie społeczeństwa. Takie rodziny, akcje pokazują ludziom, że nie należy się bać to, że dziecko nie wymaga wiele, ale potrzebuje miłości. Pragnę zachęcić, że nie należy się bać brać dzieci na wychowanie. Rodzina zastępcza jest piękną inicjatywą i daje ogromne korzyści tym, którzy wychowują jak i tym, którzy są wychowywani. Dobro, które dajemy innym do nas wraca – mówi Angelika Sitek. Jak dodaje państwo powinno współuczestniczyć w procesie wychowania dzieci w rodzinach zastępczych poprzez finansowe wspieranie ich rozwoju i edukacji. – Nie chodzi o to by dać tylko pieniądze, ale ważne jest pomoc psychologów, pracowników socjalnych. Takie towarzyszenie, dawanie marginesu bezpieczeństwa takim rodzinom, by w sytuacji kiedy mają problem mieli do kogo się zwrócić z nadzieją, że zostaną wysłuchani i otrzymają konkretne wsparcie – zauważa Angelika.
W Częstochowie aktualnie jest około 300 rodzin zastępczych. Są to rodziny spokrewnione, niezawodowe, zawodowe i rodzinne domy dziecka. To nadal niewiele. – W Częstochowie ciągle temat jest mało znany, za mało się o tym mówi i może za mało mówią osoby, które tworzą rodziny zastępcze. Świadectwo konkretnych osób przekonałoby tych mało zdecydowanych. Akcje, happeningi są potrzebne, ale większą wymowę zawsze będzie miał żywy człowiek i jego doświadczenie – podkreśla Angelika Sitek.
Spotkanie zakończył występ dzieci i młodzieży z placówki wsparcia dziennego „Życie poza szkołą” prowadzonej przez Fundację Chrześcijańską „Adullam”.

Chętne osoby do założenia rodziny zastępczej mogą zgłosić się do Stowarzyszenia „Dla Rodziny”, przy ul. Jasnogórskiej 34. Tam w ramach Częstochowskiego Wsparcia Rodziny codziennie od 7.30 do 19.00 można uzyskać informacje.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *