Wystawą „Kocie tajemnice”, na której swoje prace zaprezentowali członkowie Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” 5 kwietnia 2017 roku zainaugurował X Jubileuszowy Festiwal im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie. Wystawa jest celnym preludium do obchodów jubileuszowego Festiwalu, poświęconego Kalinie Jędrusik, aktorce pochodzącej z Częstochowy i wielbicielce kotów.
Temat okazał się niezwykle inspirujący. Artyści przygotowali ciekawą kompozycję, złożoną z prac wykonanych różnymi technikami, nawiązując do wielu stylów i nurtów w sztuce. Przeważa malarstwo olejne, akryl i pastel, ale są także takie perełki jak mozaika (świetna praca Haliny Osadnik), kolaż (praca Agnieszki Osadnik), czy rzeźba w drewnie (praca Grzegorza Janusa). Czarowny kącik kocich rzeźb ceramicznych stworzyli uczniowie Elżbiety Ledeckiej. Brawo dla utalentowanych, młodziutkich artystów i ich nauczycielki.
Twórcy zrzeszeni w Częstochowskim Stowarzyszeniu Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza po raz kolejny wnieśli do częstochowskiej kultury mocny akcent piękna i fantazji. W swych pracach uchwycili wielorakość kociego charakteru. Są tu koty milusińskie (jak u Stefanii Gąsior i Magdaleny Kmiecik), dostojne (praca Haliny Osadnik), czupurne (jak w pracy Małgorzaty Sętowskiej), pełne zadumy (praca Ewy Powroźnik), tajemnicze (praca Teresy Idzikowska), rozkosznie rozleniwione (jak u Jolanty Małek i Barbary Sendereckiej). Ciekawym wątkiem tej kociej narracji jest oryginalny pomysł Majki Babczak i jej unikatowa kolia z kotem w roli głównej. Nie mogło naturalnie zbraknąć motywu kobiety-kot, który wykorzystały, między innymi, Irena Młynarczyk, Elżbieta Ledecka, Iza Sowier-Kasprzyk, Krystyna Onysyk czy z picassowskim nerwem – Elżbieta Ginał. I tu inwencja twórcza okazała się nieokiełznana, może dlatego, że inspiracją do tej odsłony stała się sama Kalina Jędrusik. Ale Kalina objawiła się także jako nostalgiczna, jesienna dziewczyna, w interpretacji Ireny Jóźwik. Natomiast o poetycki akcent zadbała Małgorzata Sętowska, której „koci wiersz” można przeczytać na wystawie.
W ramach obchodów odsłonięto dwie tablice upamiętniające Kalinę Jędrusik: w Szkole Podstawowej w Gnaszynie i w I L.O. im. J. Słowackiego, w placówkach w których aktorka się uczyła.
URSZULA GIŻYŃSKA