Dziwne zasady zapanowały w nowej kadencji Rady Miasta Częstochowy. Wnioski do budżetu na rok 2019 złożył jednie Klub Prawa i Sprawiedliwości. Rządząca koalicja SLD+PO obowiązek ten zaniedbała lub zlekceważyła. Radni tej koalicji nie złożyli ani jednego wniosku do rozpatrzenia przez Radę.
Sytuację komentuje przewodniczący Klubu Radnych PiS Piotr Wrona.
Dziwne zasady zapanowały w nowej kadencji Rady Miasta Częstochowy. Wnioski do budżetu na rok 2019 złożył jednie Klub Prawa i Sprawiedliwości. Rządząca koalicja SLD+PO obowiązek ten zaniedbała lub zlekceważyła. Radni tej koalicji nie złożyli ani jednego wniosku do rozpatrzenia przez Radę.
Sytuację komentuje przewodniczący Klubu Radnych PiS Piotr Wrona.
– Na ostatniej, trzeciej sesji nowej kadencji Rady Miasta Częstochowy (6 grudnia 2018 roku), Radni pochylili się nad kilkoma projektami uchwał i tą najważniejszą, potocznie zwaną ,,budżetową”. W tzw. pierwszym czytaniu tej uchwały dowiedzieliśmy się wstępnie, co Prezydent planuje ująć w budżecie na 2019 rok. Budżet skromny, powyborczy, generalnie ,,szału nie ma”. Największa inwestycja Aquapark to kwota 30 mln złotych, a poza tym mnóstwo niewiadomych. Nie wiemy: jakie i czy w ogóle drogi i chodniki będą w przyszłym roku robione? Planowane zadłużenie miasta to już 517 mln, deficyt na poziomie 21 ml zł. Myślę, że czas prosperity i trwałego wzrostu gospodarczego to najlepszy czas na redukcję zadłużenia, (większe wpływy do kasy miasta). Jak nie teraz to kiedy? Na tej sesji również radni i kluby mogły składać własne wnioski, zmieniające poszczególne zadania budżetu. Klub PiS jako jedyny złożył wnioski w liczbie 16. Rozbieżność tematyczna znaczna: od wykonania dokumentacji technicznej dotyczącej chodnika po budowę stadionu piłkarskiego przy ulicy Limanowskiego, której to dziwnym trafem Prezydent nie uwzględnił w projekcie budżetu – stwierdza przewodniczący Piotr Wrona.
Radni PiS złożyli wnioski, między innymi, na budowę obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego (stadion Rakowa) – 1 milion złotych, 1 milion złotych dotacji na uruchomienie wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. J. Długosza w Częstochowie, budowę linii tramwajowej na Parkitkę kwocie 1 milion złotych (w poprzedniej kadencji SLD i PO wiele o tym mówiły, ale nic nie zdziałały) czy też budowę połączenia komunikacyjnego na ul. 1 Maja 500 tysięcy złotych (o tym też debatowano przez prawie całą, ubiegłą kadencję, z wyników widać, że tylko dywagowano).
Klub PiS wnioskował także o zwiększenie środków na zadanie „promocja miasta poprzez sport poprzez piłkę nożną” do kwoty 2,7 miliona złotych. Nie zapomniał o kulturze. Na rewitalizację kultura na Placu Biegańskiego i Al. NMP zaproponował w budżecie 500 tysięcy złotych, i tyleż samo na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.
Pomyślał także o remontach ulic, w tym: chodnikach przy ul. Kurpińskiego – Ponurego od ul. Oskara Lange do ul. Brzeźnickiej, ul. Leśnej wraz z wykonaniem chodnika i ścieżki rowerowej, ul. Fredry, modernizacja chodników przy ul. Barlickiego oraz o termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej Nr 34 w Częstochowie.
Wniósł także o zwiększenie środków na wspieranie osób ubogich i zagrożonych ubóstwem (50 tys. zł), zapewnienie specjalistycznego wsparcia dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera i ich rodzin (20 tys. zł), wspieranie inicjatyw na rzecz osób starszych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz na leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy (60 tys. zł) – władze miasta muszą wreszcie uwzględnić, że nie tylko In vitro można refundować, bo przecież w Częstochowie z problemem niepłodności zmagają się także małżeństwa, które nie mogą z tej metody skorzystać.
Jak informuje radny Piotr Wrona, prezydent Matyjaszczyk jak dotąd nie przedstawił budżetu po autopoprawkach. – 20 grudnia jest sesja budżetowa. Jak zatem mamy zanalizować plan wydatków dla Częstochowy? Taka postawa prezydenta jest jawnym lekceważeniem mieszkańców, w imieniu których składamy wnioski do budżetu – komentuje radny Wrona.
Zaskoczeniem podczas obrad było złożenie oświadczenia przez radnego Przemysława Wronę o zrzeczeniu się mandatu przypomnijmy, że na poprzedniej sesji został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady. W ten sposób Klub Platformy Obywatelskiej (Koalicji Obywatelskiej) stracił dopiero co wybranego Wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Czy teraz rządząca koalicja SLD i PO zachowa wcześniej zburzone standardy i 10-osobowy, drugi co do wielkości Klub Radnych PiS otrzyma wiceprzewodniczącego Rady Miasta? Na dzisiaj można pytać jedynie SLD i PO: Gdzie ta demokracja?, Gdzie ta Konstytucja?, Gdzie zwykła przyzwoitość? – stwierdza przewodniczący Piotr Wrona.
UG