Katyń pamiętamy na zawsze


Kwiecień obfituje w daty dla Polaków trudne i ważne. Wywózki, rozstrzeliwania i ta najbliższa nam czasowo – zamach nad Smoleńskiem.

Wszystkie wiążą nas już na zawsze ze wschodem Europy. Białoruś, Ukraina, Rosja. Miednoje, Charków, Bykownia, Ostaszków, Katyń. Dziesiątki tysięcy wywiezionych na głęboką Syberię, na poniewierkę i śmierć. Ich ojcowie, bracia, synowie – bestialsko zamordowani, precyzyjnym strzałem w tył głowy, z bliska, żeby nie marnować naboi na nietrafiony strzał; wiosną, – bo ziemia odmarznięta i doły kopać lżej. I wydawało się oprawcom, że tylko drzewa zapamiętają. Nie rozumieli – w swej bucie i pysze, – że prawda zwycięża nawet, zza grobu i po latach. Zapomnieli o guzikach…
Mija kolejny kwiecień – siedemdziesiąty drugi. Paradoksalnie katastrofa nad Smoleńskiem otworzyła prawdzie o Polskiej Golgocie Wschodu drzwi na świat. O pogrzebanych w Katyńskim Lasku, których winą jedyną była Polskość, dowiedzieli się w Europie, ale też Ameryce czy Azji. Za ojczyznę życie oddali tacy, jak mój wuj – nr 16168 na tzw. Ukraińskiej Liście katyńskiej – ppor. Jerzy WASILEWSKI z Częstochowy, ur.05-09-1912 r. w Warszawie, nauczyciel z Kowla.
14 kwietnia br. na częstochowskim Cmentarzu Kule w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus odbyła się Msza św. w intencji pomordowanych w kwietniowe dni roku 1940 oraz zmarłych członków Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Częstochowie. Modlono się również, podobnie jak w poprzednim roku, za Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z Małżonką i pozostałych, poległych nad Smoleńskiem. Eucharystii przewodniczył i homilie głosił ks. gen. Stanisław Rospondek, kapelan Częstochowskiej Rodziny Katyńskiej. Podkreślił naszą, współczesnych odpowiedzialność za przeniesienie prawdy Katyńskiej dla następnych pokoleń oraz wielkość ofiary bestialsko zamordowanych w katyńskim lasku i innych miejscach kaźni. Zaapelował Ksiądz Generał do młodych, aby nigdy nie dali się zwieść pokusie zapomnienia w imię fałszywie pojętej troski o międzynarodową przyjaźń.
Po Mszy Świętej uroczysty marsz przeszedł do symbolicznej mogiły częstochowian zamordowanych w 1940 roku, gdzie ks. gen. Rospondek poświęcił nową tablicę a następnie zabrał głos poseł ziemi częstochowskiej Szymon Giżyński (PiS). – Składam najżarliwszy hołd Ofiarom Katynia i Smoleńska i wyrazy głębokiego szacunku Wszystkim, którzy tu dzisiaj przybyli, by uczcić pamięć Poległych w Katyniu i nad Smoleńskiem – na czele z Panem Prezydentem Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Marią. Dziękuję wszystkim tu obecnym częstochowskim patriotom: księdzu generałowi Stanisławowi Rospondkowi, Rodzinie Katyńskiej, związkom kombatanckim, harcerzom, związkom strzeleckim, żołnierzom, mieszkańcom Częstochowy i okręgu częstochowskiego. (…) Pamięć i cześć winna Ofiarom Katynia i smoleńska jest – po wsze czasy – święta i nierozłączna – powiedział Szymon Giżyński.
Zebrani złożyli na mogile wiązanki. Obecni byli: naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Ryszard Stefaniak, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów w Częstochowie dr Juliusz Sętowski, Konfraternia Staropolska Orderu św. Stanisława BM wraz z przeorem Józefem Ulińskim, Krzepickie Towarzystwo Regionalne, kombatanci, przedstawiciele Hufca ZHP w Częstochowie, przedstawiciele wojska (JS2028) oraz członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”. Kiedy wybrzmiały dźwięki znanej melodii ”Śpij Jasieńku w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie…” zagranej na skrzypcach przez ucznia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej Przemysława Szymonika, prezes częstochowskiego Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, Anna Bielecka, podziękowała zebranym, a reprezentującym organizacje społeczne i szkoły wręczyła specjalne podziękowania.
Młodzież reprezentowali przedstawiciele: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Hutkach, Zespołu Szkolnego w Kruszynie, Zespołu Szkół im. Synów Pułku w Węglowicach, Zespołu Szkół w Kamienicy Polskiej, Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego we Wrzosowej, Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Blachowni, Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, Katolickiego Licem Ogólnokształcącego w Częstochowie.

AD

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *