Już w ten weekend ruszają pierwsze wydarzenia na scenach Teatru im. Adama Mickiewicza. Nowy sezon zaczyna się od pokazów „Procy” Nikołaja Kolady, farsy „Mayday” oraz plenerowego Narodowego Czytania „Wesela” St. Wyspiańskiego w wykonaniu całego zespołu artystycznego.
Narodowe Czytanie „Wesela” – już w tę sobotę!
2 września 2017 r. zaplanowano w Częstochowie kolejną odsłonę Narodowego Czytania. W ramach tegorocznej, szóstej edycji przedsięwzięcia zaprezentowane zostanie “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Formuła czytania różnić się będzie od tej, w której realizowano w naszym mieście wszystkie dotychczasowe edycje akcji, bowiem arcydramat Wyspiańskiego usłyszymy w interpretacji Zespołu Aktorskiego częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza. Udział aktorów w tegorocznym Narodowym Czytaniu stanowić ma mocny, atrakcyjny dla słuchaczy akcent na zakończenie obchodów świętowanego w sezonie artystycznym 2016/2017 jubileuszu 90-lecia istnienia w Częstochowie Stałego Zespołu Aktorskiego.
Swoistym prologiem do imprezy będzie prezentacja przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego. W oprawę przedsięwzięcia zaangażuje się Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”.
Miejscem realizacji częstochowskiej odsłony Narodowego Czytania “Wesela” będzie tradycyjnie podjasnogórski Park im. Stanisława Staszica. Zlokalizowana pośrodku Parku stylowa altana stanie się, dzięki specjalnej aranżacji plastyczno-florystycznej, izbą weselną i jednocześnie “sceną”, na której pojawiać się będą lektorzy. Przestrzenią dla słuchaczy stanie się teren sąsiadujący z altaną i okoliczne parkowe alejki. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają specjalnie zaprojektowane, okolicznościowe pocztówki.
Oficjalne rozpoczęcie w Częstochowie publicznej lektury “Wesela”, które nastąpi 2 września br., o godz. 12.00, poprzedzone zostanie zaplanowanym na godz. 11.45 wspomnianym występem uczniów SP nr 17. Zakończenie całości imprezy planowane jest na godz. 15.00.
Miejsce czytania: Altana w Parku Staszica
Narodowe Czytanie zainicjowane zostało w 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od 2015 r. akcję obejmuje swym Honorowym Patronatem Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
PROCA
To jest sztuka o kruchości ludzkiej psychiki. O wyborach rodem z tragedii szekspirowskich. O bólu duszy. O złamanym życiu.
O brudzie ludzkiej egzystencji i o jej pięknie. To jest historia pewnej miłości. Miłości, która nie zna płci.
Nikołaj Kolada jest mistrzem w kreśleniu wyrazistych, pełnych życiowej prawdy portretów ludzi poobijanych przez los, których, podobnie jak bohatera Procy, “boli dusza”. Proca jest jednak sztuką niezwykłą, bowiem Kolada, nie tracąc nic z soczystości i dosadności swojego stylu, napisał piękną, głęboko poruszającą opowieść o uczuciu dwóch mężczyzn w świecie, w którym podobna relacja nie ma prawa istnienia.
„Lubię bulwersować publiczność, zawsze staram się wymyślić coś takiego, by otwarła usta ze zdumienia.”– Nikołaj Kolada
Grają: Ilja: Adam Hutyra, Anton: Tomasz Włosok (gościnnie), Larysa: Iwona Chołuj
Nikołaj Kolada, reżyseria i scenografia: André Hübner – Ochodlo,
muzyka: Adam Żuchowski, współpraca scenograficzna: Stanisław Kulczyk,
asystent reżysera: Adam Hutyra, ruch sceniczny: Włodzimierz Kuca
02 września 2017 r. godz.19.00 (sobota), Scena kameralna
Uwaga! W spektaklu będą użyte światła stroboskopowe.
* Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia
czas trwania spektaklu – 1 h 40 min. bez przerwy
——————————————————————————
W niedzielę 3 września Teatr zaprasza na ukochaną przez widzów farsę „Mayday” – ten spektakl grany jest w Częstochowie od blisko 20. lat!
MAYDAY
reż. Wojciech Pokora
.Mayday w reż. Wojciecha Pokory.
Prawdziwy majstersztyk mistrza angielskiego humoru: przezabawna intryga, spiętrzenie absurdalnych sytuacji, dowcipne dialogi
Historia londyńskiego taksówkarza, którego życie polega na precyzyjnym planowaniu każdej chwili. Jest to niezbędne, ponieważ bohater posiada… dwie żony. Wszystko przebiega gładko, dopóki drobne – wydawałoby się – zdarzenie uliczne nie skomplikuje życia nie tylko Johnowi, ale i całemu otoczeniu.
Świetna reżyseria Wojciecha Pokory, znakomite aktorstwo, zabawa do łez gwarantowana!
Ray Cooney, reżyseria – Wojciech Pokora, przekład – Elżbieta Woźniak, scenografia- Józef Napiórkowski
Obsada: Barbara Smith – Agnieszka Łopacka/Agata Ochota-Hutyra, John Smith – Adam Hutyra, Stanley Gardner – Michał Kula, Mary Smith – Agata Ochota – Hutyra/Agnieszka Łopacka, Reporter – Waldemar Cudzik/ Robert Rutkowski, Bobby Frankiln – Antoni Rot, Inspektor Troughton – Robert Rutkowski/Waldemar Cudzik
Zapraszamy 03 września 2017 r. godz.19.00 /niedziela/
r