15 sierpnia 2021 roku, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, pobłogosławił na Jasnej Górze tablicę upamiętniającą „Cud nad Wisłą”. Jest na niej tekst Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu z 1920 roku, który został ponowiony w zeszłym roku, w stulecie Bitwy Warszawskiej, jednej z największych i najważniejszych bitew w historii Polski.
Idea upamiętnienia „Cudu nad Wisłą” okolicznościową tablicą zrodziła się 2020 r. w setną rocznicę zwycięstwa Bitwy Warszawskiej. Inicjatorami powstania tablicy są: pan Stanisław, ks. Marian Midura oraz paulin, o. Nikodem Kilnar, za projekt i wykonanie odpowiadali ks. Robert Kruczek SDB i ks. Leszek Kruczek SDB. Fundatorami tego dzieła są wdzięczni Polacy z Polski i USA.
Trzeba przypomnieć, że wobec zagrożenia bolszewickim terrorem, 27 lipca 1920 roku biskupi zebrani na Jasnej Górze pod przewodnictwem kardynałów Aleksandra Kakowskiego i Edmunda Dalbora ofiarowali Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Episkopat wezwał wówczas naród do krucjaty modlitewnej za Ojczyznę, do żarliwej modlitwy różańcowej połączonej z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu, do ufności w opiekę Królowej Polski i do zaangażowania w obronę zagrożonego państwa. Biskupi wystosowali też pismo do papieża Benedykta XV, informując go o grożącym Kościołowi w Polsce niebezpieczeństwie. Prosili o modlitwę i apostolskie błogosławieństwo na skuteczną obronę.
Prostokątna tablica wykonana jest z brązu o wysokości 285 cm i szerokości 160 cm. Na jej szczycie jest monstrancja zwieńczona koroną z krzyżem. W centrum znajduje się pozłacane serce wykonane z mosiądzu. Serce Jezusa otoczone jest cierniami. Patrząc z przodu, po lewej stronie monstrancji, znajduje się wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, a po prawej godło Polski. W głównym polu poniżej monstrancji znajduje się tekst Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, a pod nim modlitwa wstawiennicza do Matki Litości.
Po lewej stronie tablicy wizerunki czterech osób: na pierwszym planie Prymas Polski kard. Edmund Dalbor a w dalszej kolejności: ks. Ignacy Skorupka, św. Andrzej Bobola i św. Stanisław Kostka. Na dole po prawej stronie znajdują się żołnierze Wojska Polskiego: generał Tadeusz Jordan Rozwadowski, za nim generał Józef Haller, następnie porucznik Stefan Pogonowski, w głębi premier Wincenty Witos.
Te dwa zespoły ludzi rozdziela napis AD 1920, 27 VII. Na dole z prawej strony tablicy ukosem ku górze jest napis: Cud nad Wisłą.
„W chwili, gdy nad Ojczyzną i Kościołem naszym gromadzą się chmury ciemne, wołamy jak niegdyś uczniowie Twoi zaskoczeni burzą na morzu: Panie, ratuj nas, bo giniemy” – czytamy w akcie z 1920 r. W tekście zawierzenia, obok błagania o ratunek dla Ojczyzny znalazła się też prośba o przebaczenie grzechów i niewierności: „ale przez zasługi naszych świętych Patronów, przez krew męczeńską przelaną dla wiary przez braci naszych, za przyczyną Królowej Korony Polskiej, Twojej Rodzicielki, a naszej ukochanej Matki Częstochowskiej, błagamy Cię, racz nam darować nasze winy i przemień serca nasze na wzór Twojego Boskiego Serca; przemień nas potęgą łaski Twojej wszechmocnej, z obojętnych i letnich uczyń nas gorliwymi i gorącymi, z małodusznych mężnymi, i spraw, abyśmy już wszyscy odtąd trwali w wiernej służbie Twojej i nigdy Cię nie opuścili”.
Tablica upamiętniająca „Cud nad Wisłą” zostanie umieszczona w przejściu między wieżą a dziedzińcem Kaplicy Matki Bożej.
GAW
Opis wyglądu tablicy na podstawie jasnagora.pl
Fot.
Tablica „Cud na Wisłą” jest umiejscowiona w przejściu między wieżą a dziedzińcem Kaplicy Matki Bożej. 15 sierpnia, po Mszy Świętej, hołd Bohaterom Bitwy Warszawskiej oddali wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński i wicewojewoda śląski Robert Magdziarz