W sobotę, 24 czerwca 2017 r., w ramach Dni Gminy Janów odbyła się w Pałacu Raczyńskich promocja książki z wierszami o Złotym Potoku pt. „Złotopotockie impresje”.
Antologia poetycka licząca 400 stron jest bogato ilustrowana rysunkami i obrazami ze Złotego Potoku. Wiersze współczesnych polskich poetów z całej Polski – od Szczecina do Zakopanego – były gromadzone od 2001 roku, którzy przybywali na spotkania „Jurajskiej Jesieni Poetyckiej”. Zbierał je Ireneusz Bartkowiak. – Antologia powstała z inicjatywy Janowskiego Klubu Literackiego dzięki wsparciu finansowemu Gminy Janów. W piękny poetycki sposób promuje już naszą gminę we wszystkich Polskich Bibliotekach Narodowych. W antologii znajduje się pond czterysta wierszy autorstwo blisko dwustu poetów. Wydawnictwo zdobią reprodukcje prac artystów związanych ze Złotym Potokiem, między innymi, Jolanty Madej, Czesława Tarczyńskiego, Anny Tarczyńskiej, Aleksandry Kowalskiej – mówi I. Bartkowiak. W książce zamieszczono także legendy związane ze Złotym Potokiem. – Najwięcej emocji wzbudzają legendy o skarbach oraz o Panu Twardowskim – dodaje.
Wśród twórców antologii znalazła się znana, lokalna poetka i wokalistka Urszula Ostrowska. – Urodziłam się w Złotym Potoku, gdzie przez wiele lat mieszkałam. Najpiękniejsze tutejsze miejsca to Staw Irydion, Staw Sen Nocy Letniej, Źródła Elżbiety i Zygmunta Krasińskich, Brama Twardowskiego, ale każde miejsce w Złotym Potoku jest piękne. Wiosna i lato są pełne kolorów, a jesienią buki ścielą nam złote drogi. O Złotym Potoku napisałam wiele wierszy i piosenek. Do antologii wybrałam siedem moich ulubionych, są wśród nich piosenki o Janku Kiepurze oraz o Złotej Krainie, ta związana jest z Zygmuntem Krasińskim – mówi Urszula Ostrowska.
O miłość do Złotego Potoku zapytaliśmy także przybyłą na promocję poetkę z Sieradza – Agnieszkę Jarzębowską, której wiersze znalazły swe miejsce w antologii. – Złoty Potok kocham za wszystko. Za jego urok, za jego wspaniałych mieszkańców, za klimat dla poetów, legendy, widoki. To wszystko inspiruje do twórczości. Takim wspaniałym spiritus movens wszystkiego co tutaj się dzieje jest pan Ireneusz Bartkowiak. O Złotym Potoku piszę wiersze od kilku lat. Przyjeżdżam tu na „Biennale poetyckie” i „Jurajską jesień”. Naszą przyjaźń zainicjowała szefowa sieradzkiego koła poetów „Anima”, z którą tu przyjechałam pierwszy raz. I wówczas ta kraina mnie zaczarowała – mówi Agnieszka Jarzębowska.
W sobotni wieczór na promocję przed Pałacem Raczyńskich zapraszała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina. Ponad setka osób przybyłych na uroczystość wysłuchała w Pałacu wierszy i piosenek o Złotym Potoku zawartych w „Złotopotockich impresjach”. Na promocji obecna była wójt Gminy Janów Joanna Ścigaj oraz przewodniczący Rady Gminy Janów Stefan Zatoński. Przybyli także Adam Markowski, przewodniczący Związku Gmin Jurajskich, wicewójt gminy Mstów oraz radna Powiatu Częstochowskiego Joanna Haładyn, dyrektor Zespołu Szkół w Złotym Potoku Dariusz Ciuk, sekretarz Urzędu Gminy Janów Monika Gałązka i dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury Anna Tarczyńska. Obecna była także redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” – Urszula Giżyńska.
Promocję wraz z Krzysztofem Lampą poprowadziła Honorowa Przewodnicząca Janowskiego Klubu Literackiego – poetka Anna Grzanka. Poezję czytali i śpiewali poeci z Janowskiego Klubu Literackiego wraz z przybyłymi na uroczystość poetami z Raby Wyżnej, Strzelec Opolskich, Jaworzna i Warszawy. Ten wyjątkowy wieczór uświetnił także koncert arii i pieśni operetkowych w wykonaniu Katarzyny Jakóbczyk, studentki drugiego roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu, oraz Michała Ostalskiego. Bardzo udany wieczór poetycki skończył się późnym wieczorem poczęstunkiem przygotowanym przez organizatora całej uroczystości – Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie pod kierownictwem Anny Tarczyńskiej.
Książkę można nabyć na terenie gminy Janów w cenie 30 zł. w Muzeum im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku oraz w Spółdzielni Socjalnej „Złota Jura” w Złotym Potoku.
zdjęcie: Ireneusz Bartkowiak
UG