Jak zwiększyć zdolność kredytową?


Zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie, dom lub działkę? A może interesuje Cię kredyt gotówkowy na dużą kwotę? W obu przypadkach niezbędna będzie odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Jeżeli zastanawiasz się, jak ją poprawić, w tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

 

 

Osiągaj wysokie i stabilne zarobki

Łatwo powiedzieć, prawda? Faktem jest jednak, że to właśnie wysokość wynagrodzenia i stabilność zatrudnienia stanowią podstawę zdolności kredytowej. Jeżeli od dłuższego czasu osiągasz dobre zarobki, bank umożliwi Ci zaciągnięcie większej kwoty, niż gdybyś otrzymywał minimalną pensję krajową zaledwie od kilku miesięcy.

Pozbądź się zbędnych obciążeń finansowych

Czy wiesz, że nawet nieużywana karta kredytowa czy niewielka pożyczka obniżają Twoją zdolność kredytową? Dlatego jeśli tylko możesz pozbyć się jakiegoś zobowiązywania wobec instytucji finansowych, zrób to jak najszybciej. Zamknięcie karty kredytowej czy spłata symbolicznego kredytu to przecież żaden problem.

Skonsoliduj zobowiązania

Jeśli masz na koncie kilka kredytów czy pożyczek zaciągniętych w różnych bankach i firmach, możesz je skonsolidować, czyli przenieść do jednej placówki. W rezultacie zamiast wielu rat będziesz płacić jedną, co w praktyce najczęściej oznacza także obniżenie łącznej kwoty wszystkich Twoich zobowiązań, a co za tym idzie – podwyższenie zdolności kredytowej.

Zadbaj o dobrą historię w bazach kredytobiorców

Jak możesz przeczytać w artykule dostępnym pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/13-sposobow-zdolnosc-kredytowa/, jednym z istotnych czynników, które wpływają na zdolność kredytową, jest historia spłacanych zobowiązań. Jeżeli w bazach dłużników widnieją wyłącznie pozytywne wpisy na Twój temat, szanse na otrzymanie wysokiego kredytu rosną.

Dobierz dodatkowe produkty do kredytu

Banki powszechnie stosują metodę cross-sellingu, która polega na tym, że proponują klientom dobranie dodatkowych produktów. Przykładowo, jeżeli zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny, możesz liczyć na pewne profity, gdy przy okazji otworzysz konto osobiste czy założysz kartę kredytową. Taką korzyścią może być właśnie wyższa zdolność kredytowa, czyli możliwość zaciągnięcia większego zobowiązania.

Zadłuż się razem z bliską osobą

Co dwie głowy, to nie jedna – dotyczy to również zaciągania zobowiązań finansowych. Chodzi o to, że jeśli przystępujesz do kredytu razem z drugą osobą, która również osiąga regularne dochody – np. z mężem, żoną, partnerem czy partnerką – zdolność kredytowa będzie wyższa niż w przypadku zaciągania długu w pojedynkę.

Zabezpiecz kredyt

Zaciągając wysoki kredyt, nie zawsze konieczne jest dobranie ubezpieczenia. Jednak nawet jeśli nie jest ono wymagane, w praktyce może podnieść zdolność kredytową i pozwolić na zadłużenie się na większą kwotę. Jednocześnie pamiętaj, że wykupienie ubezpieczenia wiąże się z określonym kosztem, który trzeba ponieść. Kredyty gotówkowe zarówno z obowiązkowymi ubezpieczeniami, jak i bez nich znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/.

Zdecyduj się na raty równe

Raty równe czy malejące? To jedno z ważnych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, zaciągając kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Mimo że w wielu przypadkach korzystniejsze są raty malejące, to pod względem zdolności kredytowej lepszym wyborem są raty równe. Decydując się na nie, możesz liczyć na wyższy kredyt niż przy malejących.

Wydłuż termin spłaty

Im dłuższy termin spłaty zobowiązania, tym mniejsza pojedyncza rata, co przekłada się na wyższą zdolność kredytową. Krótko mówiąc, jeżeli zależy Ci na możliwości pożyczenia jak największe kwoty, staraj się wydłużyć czas spłaty zadłużenia. Nie zapominaj jednak, że oznacza to wyższe koszty kredytu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *