Jak radzić sobie z bólem korzonków


Ból korzonków, czyli inaczej rwa kulszowa bywa niesamowitym utrapieniem – pojawia się w najmniej spodziewanym momencie i potrafi skutecznie unieruchomić nawet na kilka dni. Jak poradzić sobie z bolesnymi dolegliwościami, które są trudne do wytrzymania?

Objawy i przyczyny

Zapalenie korzonków nerwowych objawia się silnym bólem w dole pleców, który często promieniuje do pośladka lub na całą nogę, obejmując niekiedy nawet stopę, skutecznie utrudniając poruszanie. Może dodatkowo pojawić się przy tym uczucie drętwienia. Niekiedy ból wzmaga się przy śmiechu, kaszlu lub kichaniu. Dolegliwości zaczynają się, kiedy dysk wysuwa się spomiędzy kręgów rdzeniowych, uciskając korzenie nerwów kręgosłupa, co wywołuje silny ból. Przyczyną takiego stanu mogą być zmiany zwyrodnieniowe (m.in. dyskopatia), stan zapalny, nieodpowiednia dieta uboga w wapń i witaminę B1 czy przetrenowanie. Dotyczy to w szczególności osób, które zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną od zbyt intensywnych ćwiczeń.

Rozgrzewanie

Jak poradzić sobie z nagłym atakiem korzonków? Jednym ze sposobów jest ogrzewanie bolącego miejsca, np. przy pomocy termoforu lub ciepłych okładów (np. z siemienia lnianego). Ulgę przyniosą również maści rozgrzewające m.in. Maść Niedźwiedzia Silne Grzanie. Zawierają one składniki i ekstrakty z ziół ja kamfora oraz czarci pazur, który znany jest ze swoich właściwości przeciwreumatycznych, przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Takie preparaty wnikają w skórę, łagodząc uciążliwe objawy, zmniejszając dyskomfort i tworzą ochronną warstwę na powierzchni. Pomóc mogą także środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a niekiedy masaże lub gorąca kąpiel. Aby złagodzić ból, można położyć się na twardym podłożu, uginając biodra i kolana pod kątem 90 stopni.

Dieta i ruch

Bóle korzonków mogą być przyczyną niedoboru wapnia i witaminy B1 w codziennej diecie. Dlatego zadbajmy o to, aby poza zrównoważonymi posiłkami spożywać jogurty, mleko, orzechy, ryby, twaróg, warzywa strączkowe i jarmuż, bogate w wapń. Witaminę B1 dostarczymy organizmowi, jedząc m.in. wątrobę, mięso i wędliny, rośliny strączkowe, żółtko jaja, warzywa, owoce, orzechy i drożdże. W trakcie kuracji lekarz może zalecić przyjmowanie tej witaminy w tabletkach. Nie mniej istotny jest ruch – przy bólu korzonków siedzenie może stać się niekomfortowe, starajmy się więc spędzać najwięcej czasu leżąc i spacerując naprzemiennie. Dolegliwości bólowe mogą złagodzić również ćwiczenia rozciągające.

Zapobieganie

Nic nie zastąpi jednak odpowiednich nawyków, które mogą zapobiec pojawieniu się rwy kulszowej. Ważna jest odpowiednia postawa, niezakładanie nogi na nogę, równomierne obciążanie pośladków i pleców przy siadaniu. Aby ustrzec się ataku korzonków, nie porywajmy się na podnoszenie zbyt dużych ciężarów, wystrzegajmy się gwałtownych ruchów i noszenia butów na wysokich obcasach. Unikajmy również obciążających treningów, szczególnie wtedy, kiedy dawno nie ruszaliśmy się z kanapy. Torbę podróżną lepiej jest zastąpić walizką na kółkach, a miękkie łóżko – twardym materacem. W ciągu dnia kręgosłup odpocznie, jeśli damy mu chwilę wytchnienia leżąc na brzuchu lub na plecach z lekko ugiętymi kolanami.

Jeśli ból korzonków utrzymuje się pomimo zastosowania środków zapobiegających, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Może on zalecić silniejsze leki przeciwbólowe, fizykoterapię, zabiegi rozgrzewające lub zastrzyki. Niekiedy w trudniejszych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga. Pamiętajmy więc o odpowiedniej profilaktyce, diecie i aktywności fizycznej – zwłaszcza, że bóle korzonków lubią powracać.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *