Jak przygotować się do pierwszego wiosennego spaceru z noworodkiem


– radzi położna Monika Wójcik ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”

Nareszcie wiosna! Słońce swoimi promieniami zagląda do mieszkań zachęcając do wędrówek z maluszkiem. Pierwsze wyjście z maleństwem na powietrze, to bardzo duże wyzwanie dla rodziców. Wielu z nich szczególnie debiutujących w tej roli, ma wiele pytań i wątpliwości dotyczących ubioru, pory wyjścia, czasu trwania pierwszego spaceru. Monika Wójcik, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, przedstawia porady, które rozwieją najważniejsze dylematy związane z pierwszym spacerem.

Werandowanie noworodka wiosną

Większość rodziców pierwszy spacer z maleństwem poprzedza werandowaniem. To nic innego, jak ubranie dziecka (w taki sposób) jak na spacer i otworzenie okna w pomieszczeniu gdzie się znajduje. Proces ten można powtarzać codziennie, wydłużając jego czas. Jednak patrząc za okno na tak sprzyjająca aurę wydaje mi się, że werandowanie można spokojnie pominąć, na rzecz spaceru. Ile powinien trwać? Nie ma sztywnych ram czasowych, zwłaszcza w dniach, gdy temperatura jest przyjemna i sam rodzic nie odczuwa dyskomfortu związanego z pogodą.
Jeśli urodziłaś w okresie letnim, gdzie upały zmuszały Cię do otwierania okien już na oddziale położniczym, można przyjąć, że werandowanie macie już za sobą. Nie raz spotkałam się z taką sytuacją, że mamy wychodząc po trzech dniach ze szpitala, kładły maluszka do wózka w samym body, przykrywały cienkim kocykiem (lub pieluszką flanelową) i na nogach wracały do domu. Oczywiście nie miały do przejścia połowy miasta, tylko mieszkały na osiedlu naprzeciw szpitala.
Jednak: kwiecień plecień, co przeplata… dlatego trochę inaczej sprawa wygląda, jeśli urodziłaś maluszka wczesną wiosną. Wszystko zależy od pogody.

O której godzinie wybrać się na pierwszy spacer?

Jednym z podstawowych problemów jest wybór godziny wyjścia na spacer. Znaczenie ma temperatura oraz wilgotność powietrza (im jest ona wyższa, tym mocniej dziecko będzie odczuwać chłód) i wiatr (gdy jest porywisty, spacer lepiej zastąpić werandowaniem).
W chłodnych miesiącach zalecane jest wczesne popołudnie, między 12:00 a 14:00 ponieważ jest wtedy najcieplej. Z drugiej strony, gdy pogoda jest zmienna, idealna może okazać się na przykład czwarta po południu, gdy przestanie siąpić wiosenny kapuśniaczek.
Latem lepiej wyjść rano, około godziny 9 lub 10, kiedy nie ma jeszcze dokuczliwego upału.
Przed wyjściem z domu warto, żebyś sprawdziła pieluszkę maluchowi, nakarmiła go oraz posmarowała kremem twarz i miejsca, które będą miały bezpośredni kontakt ze słońcem. Wybór kosmetyku warto omówić z pediatrą, gdyż opinie co do stosowania kremów z filtrami UV w grupie małych niemowląt są podzielone. Uważa się jednak, iż decydując się na taki kosmetyk, należy wybierać te, które zawierają filtry mineralne, nie chemiczne. Przy czym, należy pamiętać, iż należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach, gdy słońce jest najbardziej aktywne.

Jak ubrać noworodka na spacer?

Kolejny „spacerowy dylemat” to: jak ubrać dziecko na spacer? Odpowiedź jest niby prosta – w zależności od pogody. W zimniejsze dni stanowczo wystarczy podwójna warstwa spodnich ubranek i cienki kombinezon, który powinien być luźny, bo powietrze pomiędzy nim a pozostałymi ciuszkami pełni funkcję izolatora. Twój maluszek początkowo prawie w ogóle się nie rusza więc jego rączki i nóżki muszą być dobrze przykryte. Na główkę – czapka, taka żeby uszy i czoło były zakryte. Dodatkowo, możesz zabrać ze sobą dwa kocyki. Jeden ułożyć na spód wózka, żeby od dołu nie podwiewało, a drugim dodatkowo okryć dziecko jeśli będzie tego wymagało. W naszym społeczeństwie nadal mamy tendencje do przegrzewania dzieci. Lepiej jest okryć dziecko dodatkowym kocykiem, gdy zauważymy ze jest mu zimno, niż rozbierać go na zewnątrz, kiedy jest całe przepocone. W cieplejsze czy upalne dni ubieramy znacznie mniejsza ilość ubranek i okryć. „Przegrzanie” noworodka i małego niemowlęcia może być opłakane w skutkach i prowadzić do odwodnienia. W upalne dni, wystarczy body i pieluszka, którą można przykryć dziecko- nie ma żadnych powodów, dla których dziecko w temperaturze 28 stopni miałoby leżeć w czapeczce, zwłaszcza w głębokiej gondoli wózka.

Jak długo powinien trwać pierwszy spacer?

Pierwszy spacer nie powinien być dłuższy niż pół godziny (dotyczy to dni, gdy jest bardzo zimno i sama odczuwasz dyskomfort ze spaceru). Jeśli dziecko jest niespokojne i płacze, możesz spacer skrócić, ale tak dzieje się rzadko – dzieci zazwyczaj uwielbiają spacery i po prostu je przesypiają. O długości spaceru decyduje zachowanie dziecka i Twoje samopoczucie. Pamiętaj, nie zasłaniaj twarzy dziecku pieluszką tetrową! Jest to bardzo niebezpieczne ponieważ może dość do ograniczenia dziecku ilości tlenu.

Dokąd wybrać się z pierwszy spacer?

Ponieważ pierwszy spacer z noworodkiem trwa zazwyczaj krótko (większość rodziców obawia się zachowania dziecka), powinien on odbyć się w pobliży domu. Kiedy jednak po kilku dniach będziemy mogli wybrać się z maluchem na dłuższy spacer, zaleca się aby wybrać się w ciche, zielone z dala od zgiełku miejsce np. do parku. Szczególnie na początku należy unikać dużych skupisk z ludźmi. Wycieczki do hipermarketów nie są dobrym pomysłem.
Zawsze świeżo upieczonym mamom powtarzam, że do całego rytuału wyjścia na spacer powinny dorzucić sprawdzenie jakości powietrza w danej miejscowości gdzie mieszkają. Niestety, w okresie grzewczym zanieczyszczenie jest tak duże, że może zniwelować wszelkie korzyści ze spaceru zarówno dla ciebie jak i dla dziecka.

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2018 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2018 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal2018.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *