Jak kinie akcji


Planetarium w Częstochowie

3. października 2006 roku otwarto planetarium w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

Planetarium z najnowocześniejszym cyfrowym projektorem Digistar III SP to niewątpliwie sukces adiunkta dr. Bogdana Wszołka z Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza. To on podczas zagranicznych wojaży dowiedział się że planetarium w Irlandii Północnej chce sprzedać urządzenie. On również skutecznie przekonał rajców, by zgodzili się na przekazanie pieniędzy z kasy miejskiej na zakup projektora. Była to niebagatelna kwota, bowiem projektor kosztował 410 tys. złotych.
Tym sposobem Częstochowa dołączyła do sześćdziesięciu miejscowości na świecie, które posiadają planetaria z najnowocześniejszymi systemami projekcyjnymi. – Żaden ośrodek badawczy ani planetarium w Polsce nie posiadają takiego sprzętu. Najbliżej można go oglądać w Pradze i kilku niemieckich miastach – stwierdza rektor AJD Janusz Berdowski.
Obserwatorium ma być jedną z atrakcji przyciągających turystów, ale również będzie udostępniany na lekcje dla uczniów. W planetarium będzie można zobaczyć nie tylko częstochowskie rozgwieżdżone niebo, ale również niebo z dowolnego miejsca na Ziemi i z dowolnego miejsca w Układzie Słonecznym i w Galaktyce. Zdaniem adiunkta dr. Bogdana Wszołka z AJD, będzie można zobaczyć ciała niebieskie “oczami” sond kosmicznych i obserwatoriów orbitalnych, Wszechświat w ultrafiolecie, w podczerwieni, w zakresie radiowym i w promieniowaniu rentgenowskim. – W planetarium daje się wyświetlać nie tylko seanse o treściach astronomicznych ale wszelkie filmy nagrane w reżimie trójwymiarowym (3D). Na filmach akcji widzowi do tego stopnia może się wydawać, że jest uczestnikiem zdarzeń, że w efekcie ma zawroty głowy. Producenci filmów w reżimie 3D muszą więc powściągać się od scen bardziej dynamicznych – zauważa dr Wszołek.
Na system planetaryjny DIGISTAR III SP składają się: zespół trzech komputerów połączonych w lokalną sieć, konsola operatora i projektor. Łączna jego waga przekracza 200 kg. Oprogramowanie służące wyświetlaniu jest w pełni interaktywne w reżimie “real life”. Oznacza to, że w trakcie trwania seansu operator może sterować na bieżąco akcją. Specjalnej konstrukcji projektor pozwala rzucać obraz na całą powierzchnię kopuły. Sześć głośników kina domowego odpowiedniej mocy wypełnia kopułę odpowiednio dobranym dźwiękiem.

Bliższe szczegóły na temat możliwości tego urządzenia można znaleźć na stronie internetowej: www.es.com/dt.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *