27 maja 2014 roku o godzinie 11:00, w Pawilonie im. Elwiry Kamińskiej – siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie – odbędzie się po raz dwunasty wspólna prezentacja uczniów i nauczycieli. Celem corocznego przedsięwzięcia edukacyjnego jest promowanie działań twórczego nauczyciela i ucznia. W tym roku po raz pierwszy do wspólnych występów na scenie dołączą utalentowani seniorzy. Łącząc pokolenia, dotychczasowa nazwa: „Wojewódzka Scena Prezentacji Nauczycieli i Uczniów”, zmienia się więc na: „Integracyjną Scenę Prezentacji Uczniów i Nauczycieli”.
Aż 350 wykonawców zaprezentuje różnorodne formy sceniczne. Swoim talentem podzielą się z publicznością zespoły teatralne, taneczne, wokalne, instrumentalno – wokalne, chór, duety oraz soliści. Poza reprezentantami szkół, pojawią się także soliści i zespoły z różnego typu ośrodków kultury oraz placówek oświatowych. Artystyczna rodzina Sceny Prezentacji z każdym rokiem się powiększa. Przybywa nie tylko uczestników, ale także placówek które włączają się w prezentacje. Pojawia się coraz większa różnorodność form scenicznych, a do uczniów, ich nauczycieli i instruktorów dołączyli seniorzy, którzy w ramach własnych zainteresowań zajmują się działalnością artystyczną. Integracja młodych ludzi z osobami starszymi uczy wzajemnego szacunku, służy wymianie doświadczeń oraz zbliża pokolenia. W tym roku Gościem specjalnym Sceny Prezentacji będzie piosenkarka Krystyna Maciejewska – Gniatkowska, żona wybitnego artysty Janusza Gniatkowskiego. Pani Krystyna zgodziła się zaprezentować utwór zatytułowany „Januszowi Gniatkowskiemu – żona”.
Wybór siedziby Zespołu „Śląsk” na miejsce Sceny Prezentacji służy integrowaniu środowisk kultury i oświaty w dążeniu do wychowania młodego człowieka w miłości do tradycji i piękna polskiego dziedzictwa kulturowego. Przez cały rok szkolny nauczyciele i instruktorzy pracują ze swoimi uczniami, spotykają się ze sobą by omówić koncepcję występu, opracować scenariusz czy projekt scenografii. Korzystne relacje tych dwóch środowisk budują więź, przyjaźń i zaufanie, co z kolei przynosi wymierne efekty wychowawcze i dydaktyczne, znacznie podnosząc jakość pracy szkoły. Scena Prezentacji jest dla nich sposobem na pokazanie swoich umiejętności, zgodnie z zainteresowaniami i zdolnościami. Jak mówi pomysłodawczyni i koordynatorka imprezy Elżbieta Jatulewicz – główny specjalista ds. kontaktów oświatowych w Zespole „Śląsk”: „Podstawowym walorem Sceny Prezentacji jest aspekt dydaktyczny. Uczniowie wraz z nauczycielami i swoimi kolegami, przygotowując różne formy sceniczne, uczą się tańca, śpiewu, pięknej wymowy, poznają nowe utwory literackie. Integrują się ze swoimi nauczycielami, występując z nimi na jednej scenie – przeżywając podobne emocje. Wspólnie ze swoimi mistrzami biorą też odpowiedzialność za efekt finalny, w postaci prezentacji scenicznych.”
r