W Kłobucku od kilku lat organizuje się Dni Długoszowskie. W tym roku odbyły się od 18.-24. września, kolejne zaplanowano na 1. i 2. grudnia. Uroczystość, która już na stałe wpisała się w karty miasta jest organizowana z coraz większym rozmachem.
Pierwsza myśl najlepsza…
Kilka lat temu grupa osób z Zespołu Szkół Nr 2 w Kłobucku – Marek Śliwiński, Andrzej Sękiewicz, Władysław Głowacz, Jarosław Trzepióra, Alicja Hibner oraz Andrzej Rządkowski, rozpoczęli starania o nadanie placówce imienia ks. Jana Długosza. Wkrótce powstało Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne “Wieniawa”. Ta dziś prężnie działająca organizacja skupia wokół siebie ludzi zajmujących się bardzo szeroko rozumianą działalnością edukacyjną. Stawiając na więzi międzypokoleniowe jednoczy młodzież i dorosłych. Stowarzyszenie swej działalności nie ogranicza tylko do środowiska lokalnego i ciasnych ram szkoły lecz funkcjonuje na skalę całego kraju. Jan Długosz będący symbolem stowarzyszenia nie jest tutaj traktowany jedynie jako postać przebywająca w Kłobucku przez 16 lat, lecz jako osoba ważna i ponadczasowa, mająca wpływ na życie regionu. Dzięki kontaktom z profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego, sześć lat temu udało się zainteresować Kraków pomysłem zorganizowania Dni Długoszowskich, a rektor uniwersytetu prof. dr hab. Franciszek Ziejka i prorektor UJ ds. dydaktyki prof. dr hab. Andrzej Chwalba objęli swoim patronatem te, tak ważne dla Kłobucka uroczystości.
Tydzień pod godłem Długosza
W tradycji Dni Długoszowskich znajdują się przede wszystkim wykłady uniwersyteckie, wystawy malarskie, koncerty muzyczne, konkursy historyczne, pokazy bractw rycerskich.
W tym roku święto Długosza zainaugurowano w Klubie Coloseum przy muzyce Leszka Długosza. Ze swymi wykładami przyjechali do Kłobucka prof. dr hab. Andrzej Zoll, prof. dr hab. Jerzy Leszek Wyrozumski, prof. dr hab. Maria Koczerska, dr Lidia Korczak, dr Zbyszko Górczak. W przerwach między wykładami koncertował Zespół Muzyki Dawnej “Scandicus” z Mysłowic.
Podczas święta odbyła się także wystawa prac Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Origami “Papierowe fantazje”. Dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotowano V Międzyszkolny Konkurs Historyczny “Jan Długosz i jego czasy”. W konkursie wzięło udział 18 szkół i otrzymano ponad tysiąc prac z całej Polski.
Miłośnicy historii mieli również możliwość uczestniczenia w turnieju rycerskim o nagrodę PSE “Wieniawa” (bitwa rycerska Oblężenie Grodu).
Coś dla ciała i dla ducha
Zgromadzona podczas Dni Długoszowskich publiczność miała możliwość obserwacji bądź uczestnictwa w walkach rycerskich, biegu ulicznym Szlakiem Jana Długosza “Wieniawa”, uczestnictwa w rajdzie rowerowym o tej samej nazwie (Kłobuck – Nowa Brzeźnica).
Kłobucczanie obejrzeli też pokaz walk taekwon-do mistrzów świata, Europy i Polski oraz adeptów dyscypliny Klubu Sportowego Dragon Janów- Częstochowa.
W westybylu kłobuckiego MOK zainteresowani spotkali się z artystami – Jerzym Hendzlikiem oraz Józefem Wachem. – Muszę przyznać, że stroje rycerskie były bardzo ciekawe, dobrze wykonane oraz zgodne z duchem ówczesnej mody i prawdy historycznej – mówi J.Hendzlik mistrz płatnerstwa.
Monika Scheller-Wojtasik, Ewa Jakubowska