Gorąca wyspa, gorące zdjęcia


W Galerii Art-Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie prezentowany jest dorobek fotograficzny pleneru “Sycylia 2006”

Plenery fotograficzne połączone z warsztatami edukacyjnymi od początku prowadzi fotograf Sławomir Jodłowski. Było ich już kilka: na Krymie, w Grecji i Chorwacji. Z ubiegłorocznego, na Sycylii, skorzystało osiem osób, w tym trzy z Częstochowy. W opinii uczestników była to wartościowa podróż. – Nie tylko poznaliśmy uroki Sycylii i włoskich miast, które zwiedziliśmy po drodze, ale przede wszystkim zgłębiliśmy wiedzę warsztatową, którą w przyszłości wielu z nas wykorzysta – powiedziała “GCz” młoda plastyczka Joanna Augustyniak z Częstochowy. Podobne zdanie ma drugi częstochowianin Eugeniusz Nocuń, z zawodu technik budowany. – Zdjęcia robię już długo, ale dopiero podczas warsztatów dowiedziałem się, jak należy spojrzeć na fotografię. Dziś wiem, że ważny jest centralny obiekt, ale nie mniej jego otoczenie, całość kompozycji – mówi pan Eugeniusz.
Z pozytywnych wrażeń uczestników zadowolony jest organizator. – Nasze plenery spełniają nie tylko rolę turystyczno-integracyjną. To również ciężka praca, przynosząca efekty. Uczestnicy muszą wykazać się umiejętnością fotografowania w ekstremalnych warunkach, a na warsztatach przybliżamy tajniki fotografowania. Po każdym dniu zdjęciowym omawiamy wszystkie zdjęcia – podkreśla Sławomir Jodłowski.
Dokonania uczestników zaprezentowano na wystawie w ROK-u. Wybrano na nią blisko 200 zdjęć spośród 1500, które zrobiono podczas całej podróży. Ta fotograficzna retrospekcja przybliża egzotykę Sycylii. Zdjęcia obrazują najciekawsze miasta i miejsca – Palermo, Syrakuzy, Taorminę, Etnę. – Sycylia to gorąca wyspa, zatem i zdjęcia są gorące – komentuje Sławomir Jodłowski.
Wystawę zdominowały doskonałe warsztatowo zdjęcia Artura Radeckiego z Białegostoku, przedstawiające architekturę i życie codzienne mieszkańców. Uwagę przyciągają również fotografie Rawy Joanny Kiersztajn z Katowic. Jej barwne impresje murów sycylijskich odzwierciedlają gorący klimat wyspy.
Przy podsumowaniu trudno nie wspomnieć o zdjęciach najmłodszego uczestnika pleneru, 18-letniego Dominika Cierpiała, ucznia częstochowskiego Liceum Samorządowego. Udało mu się spojrzeć na Sycylię, jej przyrodę i geografię, z plastyczną wizją. Jak sam podkreśla, musi się jeszcze dużo uczyć, gdyż chciałby zająć się wnikliwą rejestracją natury. – Cieszę się, że edukację rozpocząłem tak ciekawie i u dobrego nauczyciela. Myślę, że wybiorę się na kolejne plenery, zwłaszcza, że tak miło spędza się na nich czas – powiedział nam Dominik.
W tym roku planowany jest plener w Czarnogórze. Wystawę zdjęć z Sycylii można oglądać do 6. marca.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *