GLOBE w Norwidzie


Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Częstochowie przystąpił do programu GLOBE w 1997 roku. Dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy, szkoła mogła zakupić sprzęt i odczynniki do pomiarów. W marcu 1998 roku rozpoczęto badania hydrologiczne wody z rzeki Warty.

Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Częstochowie przystąpił do programu GLOBE w 1997 roku. Dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy, szkoła mogła zakupić sprzęt i odczynniki do pomiarów. W marcu 1998 roku rozpoczęto badania hydrologiczne wody z rzeki Warty. Uczniowie zajmują się następującymi obszarami naukowo – badawczymi: atmosferą – prowadzą codzienny pomiar rodzaju i grubości pokrywy chmur, temperatury powietrza, opadów i ich kwasowości (pH); hydrologią – wykonują cotygodniowe pomiary przezroczystości i temperatury wody, ilości rozpuszczonego w niej tlenu, pH, przewodnictwa elektrycznego lub zasolenia wody, jej zasadowości i zawartości azotu azotanowego w wodach znajdujących się w pobliżu szkoły; glebą – odkrywają profil gleby, biorą jej próbki i analizują je w celu określenia cech różnych warstw gleby. Wykonują również codzienne i comiesięczne pomiary wilgotności gleby na różnych głębokościach i w różnych miejscach. Mierzą prędkość, z jaką woda przenika przez glebę, raz na tydzień dokonują pomiaru temperatury pod powierzchnią gleby; fenologią – czyli badaniem pór roku. Do tych badań dołączone są programy edukacyjne, które pomagają im w analizowaniu zebranych danych dotyczących zmiany pór roku w ich obszarach badawczych, jak również w innych miejscach na całym świecie. Wykonując wszystkie te pomiary uczniowie rozwijają umiejętności prowadzenia badań naukowych i uczą się, w jaki sposób pomiary atmosfery, warunków hydrologicznych, gleby i pokrycia terenu są wzajemnie powiązane.
Wyniki swoich badań uczniowie zapisują na odpowiednich formularzach, a następnie przekazują je za pośrednictwem Internetu i programu World Wide Web lub poczty elektronicznej do Uczniowskiego Serwera Danych Programu GLOBE, który mieści się w Waszyngtonie. Za pośrednictwem strony internetowej GLOBE uczniowie uzyskują aktualne informacje i biuletyny, ogólne informacje o programie, naukowcach i innych szkołach oraz analizować i wyszukiwać dane uzyskane przez inne szkoły.
Jak mówią sami uczniowie Norwida, program GLOBE znacznie poszerza ich światopogląd, uczy sumienności, dokładności oraz pracy w grupie.

ŁD

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *