Film, który powstał z fascynacji


PROMOCJA W ROK

W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie uroczystym akcentem 29 czerwca zakończono Rok Świętego Pawła. Podczas spotkania, które urozmaicił koncert kwartetu smyczkowego „Quarto Stagioni”, nastąpiła prezentacja pierwszej części filmu dokumentalnego „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów”. Projekt, który w całości ma składać się z dwunastu dwudziestominutowych odcinków realizowany jest przez organizację Cogito Ergo Credo i Framesound Poland i zrodził się z inspiracji rokiem Świętego Pawła.
Twórcy filmu zdecydowali się na prezentację pierwszego odcinka w Częstochowie, ponieważ jak mówią, wszystko się tu zaczęło. Tu od dziesięciu lat mieszka autor scenariusza i reżyser filmu Grzegorz Misiewicz, częstochowianinem jest koproducent Piotr Brewczyński. Pomysł również tu zyskał przychylność władz kościelnych – księdza arcybiskupa Stanisława Nowaka i przeora klasztoru jasnogórskiego o. Romana Majewskiego.
Dlaczego osoba Świętego Pawła tak szczególne zainteresowała realizatorów przedsięwzięcia? – Od lat pielgrzymuję śladami Pawła z Tarsu. Poznałem go blisko. Postanowiłem przedstawić i przybliżyć jego osobę i myśli, które wniósł do religii. Postać Świętego Pawła, Apostoła Narodów, mimo jego niekwestionowanego wpływu na rozwój chrześcijaństwa, jest mało znana, nawet w kręgach kościelnych – wyznaje reżyser. – Film jest głębokim wyrazem naszych przeżyć, ale ma też cel edukacyjny, bo czym by było współczesne chrześcijaństwo bez Świętego Pawła – dodają producenci Dariusz Trętowicz i Piotr Brewczyński
Obraz zrealizowano w naturalnych sceneriach, w miejscach, gdzie żył i nauczał Święty Paweł – w Jerozolimie, Syrii, Arabii Saudyjskiej, w miejscach, gdzie rodziło się chrześcijaństwo. Pierwsze zdjęcia powstały w listopadzie 2008 roku, zakończenie projektu ma nastąpić 18 października 2009 roku (Całość ma być wydana na pięciu płytach CD). Film nie tylko pokazuje życie świętego, ale i jego wielką osobowość. Niesie również jego przesłanie – umiłowanie Boga i ludzi. Wielkim atutem obrazu jest jego autentyczność, a także wspaniałe zdjęcia, przejmująca ścieżka dźwiękowa, narracja Krystyny Czubówny i Krzysztofa Kolbergera, którzy czytają fragmenty listów Świętego Pawła oraz prowadzenie tematu przez reżysera. Wartości artystyczno-edukacyjnych dodaje przyjęta formuła reportażu i dokumentu.
Czym zafascynował twórców Święty Paweł? – Jest on przykładem osoby o uniwersalnym spojrzeniu na świat. Jego idee nadał nowy kierunek w cywilizacji ludzkości. Dla niego najważniejsza jest miłość do Boga i do człowieka, i to co robi się dla nich z miłości – mówi Misiewicz. – Jest nielicznym przykładem wpływu Łaski Bożej na człowieka. Zawsze był autentyczny i do końca sobą. Cechowała go ogromna konsekwencja i wiara – dodał producent Trętowicz.
Ten niezwykły projekt realizowany jest nakładem prywatnych producentów. Nie otrzymał wsparcia ani z ministerstwa kultury, ani ministerstwa edukacji. Realizatorzy nie ukrywają, że koszt produkcji jest wysoki i chętnie widzieliby wsparcie ze strony innych donatorów.

Na częstochowską promocję przybyli Krystyna Czubówna, Grzegorz Misiewicz, Dariusz Trętowicz i Piotr Brewczyński

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *