Niedawno ukazała się na rynku płyta DVD z filmem „Częstochowa 1962 rok”. Premierę obraz miał podczas XX Dni Częstochowy, 25 sierpnia 2012 r., w kinie „Iluzja” w Częstochowie.
30-minutowy dokument powstał w studio filmowym Kas Film, gdzie producentowi Krzysztofowi Kasprzakowi udało się odnaleźć taśmy filmowe z Częstochowy z początku lat 60 ubiegłego wieku . Komentarz lektorski napisał Zbisław Janikowski, częstochowski pisarz i satyryk, a dostosował go do zebranego materiału realizator Krzysztof Kasprzak. Taśmy zostały przegrane cyfrowo w warszawskim studio filmowym, oczyszczone a następnie wybrane najlepsze fragmenty i zmontowane.
Scenarzyści filmu, nie przejaskrawiają obrazów z miasta, nie komentują, nie upiększają. Odzwierciedlają rzeczywistość taką jaka była . Oglądając film cofamy się w czasie o 50. lat, mamy możliwość zobaczenia Częstochowy z początku lat 60. – ulice, domy, ludzi zakłady pracy, instytucje kulturalne i oczywiście nasz największy zabytek Jasną Górę.
Co konkretnie zobaczymy? Pierwsze budynki stawiane na Tysiącleciu, dzielnicę Raków z nowo powstałą aleją Pokoju, Śródmieście z Al. NMP – budynki i pomniki, których już nie ma. Są też zdjęcia filmowe z Huty im. Bolesława Bieruta i zakładów włókienniczych, nowy gmach Politechniki Częstochowskiej. Imprezy organizowane w klubach „Filutek” i „Studnia”. Zobaczymy także fragmenty przedstawienia teatralnego, koncertu Państwowej Orkiestry Symfonicznej oraz występu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Częstochowskiej, pod dyrekcją prof. Edwarda Mąkoszy. W dokumencie są zachowane jedyne zdjęcia filmowe poetki Haliny Poświatowskiej. Autorzy też trafnie dopasowali muzykę , wpada łatwo w ucho i pasuje do całości.
„Częstochowa 1962 rok” , to film obowiązkowy dla wszystkich interesujących się historią miasta i tych, którzy swą młodość przeżyli w tych czasach. Dla starszych widzów będzie to sentymentalny spacer po latach swojej młodości, dla młodych całkiem inny świat, świat znany jedynie z lekcji historii.
Dla porównania z obrazem współczesnym miasta, jako dodatek do płyty został dołączony 17 minutowy film dokumentalny „NIEZAPOMNIANA CZĘSTOCHOWA”. Film ten otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Filmowym MEDIATRAVEL 2009.
GAW