8 czerwca na błoniach przy Hali Sportowej Szkoły Podstawowej w Kłomnicach miała miejsce druga edycja Przeglądu Zespołów Folklorystycznych Festiwal ,,Zza miedzy”. Gratulacje laureatom złożył zaproszony na Festiwal Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Szymon Giżyński. – Jesteście Państwo budulcem pięknej, polskiej tradycji ludowej. Dzięki waszej pracy, waszemu umiłowaniu do ojczyzny, nie ginie to, co jest źródłem naszej tożsamości kulturowej, to, co z pietyzmem, przez wieki, tworzyli nasi przodkowie – powiedział wiceminister Szymon Giżyński.
W tym roku do przeglądu zgłosiło się siedemnaście zespołów z trzech województw: śląskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Przed publicznością zaprezentowały się: Stowarzyszenie Kulturalne Odrzewianka, Zespół Śpiewaczy Obrowczanie, Zespół Akordeonistów Katowice Kleofas, Śląski Zespół Śpiewaczy Zawodzianki, Zespół Śpiewaczy Wspomnienie, Zespół Kumosie przy KGW Skrzydlów, Zespół Śpiewaczy Grodzianie, Zespół Ludowy Złoty Kłos Secemin, Koło Gospodyń Wiejskich Zdrowianki, Zespół Śpiewaczy Jarzębina, Zespół Śpiewaczy Domaszowianki, Zespół Śpiewaczy Wręczynki z KGW Wręczyca, Zespół Folklorystyczny Kamienica, Zespół Folklorystyczny Przyrowianki, Zespół Śpiewaczy Blachowianki, Regionalny Zespół Śpiewaczy Nadolzianie, Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Klepisko. Jury oceniło występy i wybrało te najciekawsze i najlepsze wokalnie, a władze Gminy Kłomnice nagrodziły zwycięskie Koła nagrodami pieniężnymi.
Wójt Gminy Kłomnice Piotr Juszczyk podkreśla istotę wydarzenia, czyli kultywowanie tradycji ludowych. – Na terenie naszej gminy powstają nowe Koła Gospodyń Wiejskich, niedawno w miejscowości Zdrowa, a teraz w Kłomnicach. Panie chcą kultywować tradycje i włączać się w życie społeczne gminy. Co piękne, nie ma wśród nich rywalizacji, jest natomiast wspólnota działań. Panie się integrują i dzielą swoimi doświadczeniami. Przegląd jest wspaniałym przykładem takich poczynań, choć tutaj istnieje element rywalizacji występuje ona w atmosferze serdeczności i przyjaźni. Dziękujemy wszystkim za udział, bo dzięki zespołom, ich pozytywnej odpowiedzi na zaproszenie, przegląd może się odbyć – mówi wójt Piotr Juszczyk.
Obok zespołów zaprezentowały się lokalne grupy: Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Promyczki”, które w tym roku obchodzą 25-lecie istnienia, zespół taneczny „Senioritki”– występ pań wzbudził aplauz publiczności oraz Klub Tańca Towarzyskiego „Styl” i Orkiestra Dęta OPS Kłomnice wraz z mażoretkami. Pokaz walk wschodnich zaprezentowała grupa taekwondo „Respekt”. – Ideą Festiwal jest śpiew i każdy z występujących prezentuje swój repertuar. A my nagradzamy ich za krzewienie i kultywowanie tradycji śpiewu ludowego. Cieszy nas, że pomimo tak wielu rozmaitych rozrywek są jeszcze tacy, którzy wybierają folklor i w tym obszarze rozwija swoje talenty i, a jeszcze bardziej cieszy to, że są wśród nich dzieci. Chętnych nie brakuje, a my dbamy o nich, aby ułatwiać im realizowanie pasji i zamiłowań – podkreśla Katarzyna Sosnowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach, głównego organizatora Festiwalu.
GAW