EKOKONFERENCJA. O energetycznym zagospodarowaniu odpadów


Od lat wielu naukowców pracuje nad tym jak wykorzystać efektywnie produkujące przez ludzkość odpady. Problem ich wykorzystania w przemyśle energetycznym podjęto podczas regionalnej konferencji pt. „Wpływ odpadów i opakowań na środowisko naturalne – szanse i perspektywy związane z zagospodarowaniem odpadów oraz ich wykorzystaniem do produkcji energii”, która odbyła się w częstochowskim starostwie 20 października br. Jej organizatorami było Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie.

Gospodarz spotkania starosta częstochowski Krzysztof Smela rozpoczynając spotkanie naukowe zacytował prorocze słowa przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Pötteringa, który stwierdził, że w niezbyt odległej przyszłości „będziemy potrafili w taki sposób konstruować budynki, że każdy z nich stanie się „mikroelektrownią”, produkującą czystą i odnawialną energię na własny użytek i udostępniającą jej nadwyżkę do wykorzystania w innych celach”.
Ponad 100 uczestników konferencji: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Regionalnej Izby Przemysłowo- Handlowej w Częstochowie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, naukowcy zajmujący się tematyką przetwarzania i zagospodarowania odpadów, samorządowcy i przedsiębiorcy z regionu częstochowskiego, członkowie Organizacji Odzysku Opakowań oraz Biura Polskiej Izby Opakowań w Warszawie, wysłuchało wykładów poświęconych m.in.: finansowaniu zadań z zakresu gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi (Barbara Malkowska – przedstawiciel WFOŚiGW w Katowicach), wykorzystaniu biowęgla i biogazu produkowanych z odpadów ulegających biodegradacji (dr hab. inż. Katarzyna Wystalska, profesor Politechniki Częstochowskiej), zagospodarowaniu i termicznemu przetwarzaniu odpadów (Krzysztof Picheta – przedstawiciel branży przetwarzania i zagospodarowywania odpadów), roli, znaczeniu oraz wpływu opakowań na środowisko (Jakub Tyczkowski – prezes Organizacji Odzysku Opakowań w Warszawie oraz Wacław Wasiak – dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań w Warszawie), a także procesowi produkcji paliw alternatywnych w zakładzie przetwarzającym odpady (Rafał Chybiorz – prezes Zarządu Kapadora sp. z .o.o).

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *