Działania uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Janowie stale zmierzają do rozwoju świadomości ekologicznej najbliższego środowiska. Organizowane są zbiórki surowców wtórnych: puszek aluminiowych, zużytych baterii, nakrętek, szkła oraz telefonów.
Pisane listy, petycje do miejscowej ludności, dotyczące dbałości o kasztanowce i czystość środowiska. Jednym z podstawowych działań jest stałe uczestnictwo w akcjach „Sprzątanie Świata”.
– W tym czasie organizujemy zajęcia terenowe popularyzujące piękno naszej okolicy, na które zapraszamy uczniów z innych szkół. Tegoroczne, zimowe doświadczenia zmotywowały nas do nagłośnienia problemu smogu i uświadomienia społeczności lokalnej, iż przyczyną zanieczyszczeń powietrza w znaczącym stopniu jest niska emisja spalin – mówi miłośnik przyrody Mariola Turowska-Moskalik.
Włączając się w gminny projekt ograniczający niską emisję spalin Szkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody SP Janów zorganizowało konkursy z zakresu ekologii i happening „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Patronat nad działaniami objęli: wójt Gminy Janów, nadleśniczy Nadleśnictwa w Złotym Potoku i Zarząd Okręgu Ligii Ochrony Przyrody w Częstochowie. Nad bezpieczeństwem w czasie happeningu czuwali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Działania uczniów odniosły skutek. Społeczność Janowa zainteresowała się happeningiem. Mieszkańcy przyjmowali i czytali ulotki o szkodliwości niskiej emisji.
– Serdecznie dziękujemy za wspieranie naszych działań ekologicznych Wójtowi Gminy Janów Pani Joannie Ścigaj, Nadleśniczemu Nadleśnictwa w Złotym Potoku Panu Andrzejowi Krzypkowskiemu, Pani Stanisławie Gruszczyńskiej z Zarządu Okręgu Ligii Ochrony Przyrody w Częstochowie, Sekretarzowi gminy Janów Pani Monice Gałązce, Dyrektorowi Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Pani Annie Tarczyńskiej, Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie Pani Justynie Siemion, Przewodniczącemu Komisji Oświaty w Gminie Janów Panu Henrykowi Srokoszowi, Radnej Gminy Janów Pani Alfredzie Mendakiewicz i Przewodniczącemu Rady Rodziców Panu Marcinowi Nocuniowi – dodaje Mariola Turowska-Moskalik
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.
GAW