Ekoarchitekci


Uczniowie pięciu częstochowskich szkół podstawowych – 12, 38, 40, 52 i 53 –– zostali zaproszeni do udziału w konkursie pn. „Przyszkolny ogródek ekologiczny”, zorganizowanym przez Wydział Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy i częstochowski Hufiec ZHP. Uroczyste rozdanie nagród nastąpiło 26 listopada w sali sesyjnej Urzędu Miasta.

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Robert Magdziarz wraz z pracownikami w tym roku wśród uczniów częstochowskich szkół podjął szeroko zakrojoną edukację proekologiczną. Przy współudziale organizacji pozarządowych Wydział zorganizował konkursy o tematyce przyrodniczej, mające promować misję budowania w młodym pokoleniu miłości do przyrody ojczystej oraz kształtować postawy aktywnej pracy na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono konkursy: „Moje ulubione drzewko”, „Drzewko na odpady” czy „Dzień bez samochodu w oczach dziecka”. – Odpowiedzialności za przyrodę trzeba uczyć od najmłodszych lat. Poprzez takie inicjatywy dzieci chłoną wiedzę, ale również stają się bardziej otwarte na odbiór piękna przyrody i poszanowanie jej wartości – podkreśla naczelnik Magdziarz.
Zadaniem uczestników ekologicznej zabawy było zaprojektowanie przyszkolnego ogrodu marzeń, który będzie wykorzystywany podczas zajęć szkolnych i w czasie wolnym. Podczas finału nagrody z rąk zastępcy prezydenta Częstochowy Ryszarda Majera odebrali autorzy najlepszych projektów – przedstawiciele SP nr 12, 38 i 52. Urząd dla zwycięskich szkół ufundował odtwarzacze DVD, a dla każdego ucznia MP3. Placówki otrzymały również krzewy i drzewa, które posadzą w zaprojektowanych ogródkach. – Konkurs ma dłuższy wymiar edukacyjny. Projekty, to początek drogi, której kontynuacją będzie przygotowanie ogródków i opieka nad nimi. Liczymy, że wspólne działania zaowocują pięknymi ogrodami i zieleńcami wokół szkół, w których dzieci będą się uczyć i odpoczywać – mówi Ryszard Majer.
– To wspaniałe nagrody, dziękujemy. Drzewka z pewnością przydadzą się do naszego patriotycznego ogródka, gdzie zostanie przeniesiony Pomnik Małego Żołnierza. W naszym projekcie obok idei miejsca pamięci narodowej podkreśliliśmy związki Częstochowy z tradycjami jurajskimi Zaplanowaliśmy w ogródku kilka skalniaków – wypowiada się Urszula Bednarek z SP 52.
Plany ogródków, które już wiosną przyszłego roku mają być urealnione, uczniowie opracowali ze znawstwem architektury ogrodniczej. – Wiedzy szukaliśmy w książkach i w internecie. Chcemy, by nasz ogródek był miejscem radosnym, pełnym kolorowych krzewów i drzew, stąd zaplanowałyśmy posadzenie wielu forsycji. A podczas pracy było wesoło i twórczo – mówią Emilia Cudak i Maja Kulińska z SP 38. – Projekt wykonywaliśmy w czasie zajęć na kółku plastycznym. Było dużo dyskusji, nawet z panią dyrektor – dodaje Natalia Caban z SP 12.
Profesjonalizmem przygotowanych prac zaskoczone było jury. – Poziom był na tyle wysoki, że komisja przyznała trzy równorzędne pierwsze nagrody. Cieszymy się, że tematem daliśmy świeży powiew powietrza, który uczniów kreatywnie zainspirował – mówi komendant ZHP Adrian Staroniek. Jak dodaje częstochowski Hufiec harcerską służbę ekologiczną podejmuje od wielu lat. Tylko w tym roku przeprowadził cztery konkursy o tematyce przyrodniczej. Zorganizował też edukacyjne ekoweekendy w harcerskim ośrodku w Pająku, gdzie dzieci i młodzież poprzez zabawę i warsztaty uczy się dbałości o przyrodę. – Walczymy o przyszłość naszej planety. Musimy dbać o Ziemię dla następnych pokoleń – konkluduje Staroniek.

Zwycięskie zespoły:
Szkoła Podstawowa nr 12 pod kierunkiem Agnieszki Lampy
uczniowie:
Natalia Caban
Jakub Nabiałek
Bartosz Toborek
Milena Sikorska
Kacper Krzyszczyk

Szkoła Podstawowa nr 38 pod kierunkiem Wioletty Dobiech
uczniowie:
Emilia Cudak
Anna Bańdura
Nina Tylutki
Maja Kulińska
Ewa Kwapisz
Weronika Czyżewska

Szkoła Podstawowa nr 52 pod kierunkiem Urszuli Bednarek i Doroty Odyjas-Pielat
uczniowie:
Marta Kaczmarek
Natalia Ronowicz
Kamil Krakowski
Karol Gola
Daniel Gliński
Kornel Magdziarz
Kacper Wysocki

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *