Edukacyjne eko-domki


14 listopada w siedzibie Oczyszczalni Ścieków „WARTA” S.A. w Częstochowie odbyło się posiedzenie członków Częstochowskiego Klastra Komunalnego AGLOMERACJA. Tematem była efektywna gospodarka odpadami.

Na posiedzeniu Jan Bocian z Research Innovation Group przedstawił założenia koncepcji zintegrowanej gospodarki odpadami. Szczególny nacisk położył na konieczność systemowego podejścia do tego ważnego zagadnienia, tak aby nie było wąskich sektorów, które się ze sobą nie łączą. Główną osią wystąpienia p. Bociana było stworzenie efektywnej segregacji i przetwarzania odpadów, a co za tym idzie, również zapewnienie wymaganego poziomu odzysku. W Polsce jest to problemem, gdyż mimo, że wydaje się ogromne pieniądze na sortowanie, ilość odzysku wynosi poniżej 8 proc., przy wymogu 50 proc.. Problemem jest także recykling – w Polsce ponad 95 proc. odpadów jest składowanych, podczas gdy w Skandynawii 5 proc., wartości te są więc przeciwstawne.
Przez właściwą gospodarkę odpadami można nie tylko dbać o środowisko, ale również czerpać zyski. Jan Bocian zaznaczył, że 35 proc. odpadów to te biodegradowalne, a więc takie, które można wykorzystać do tworzenia energii. Nasza Oczyszczalnia Ścieków Warta posiada biogazownię, w której można produkować biogaz. Taką energię można wykorzystać w komunikacji miejskiej. Zastępca prezesa Zarządu MPK w Częstochowie Michał Porada wyraził wstępne zainteresowanie zakupem autobusów na biogaz po 2012 r.
Zanim jednak wyprodukuje się biogaz, konieczna jest właściwa segregacja odpadów. Aby przebiegało to skutecznie, najlepiej by proces ten przebiegał w miejscu powstawania odpadów. Rozwiązaniem może być System Eko AB stworzony przez Andrzeja Bartoszkiewicza. Polega on na umiejscowieniu na osiedlach tak zwanych Eko Domków wyposażonych w klimatyzację i chłodnię, do których mieszkańcy przynoszą nieposegregowane odpady. Segregacją zajmuje się osoba pracująca w domku. Domki pełnią też funkcję edukacyjną dla dostawców śmieci. Działają one już z powodzeniem na terenie Płocka. Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Północ, pan Jan Lemański wyraził wstępne zainteresowanie wprowadzeniem domków na osiedlach Spółdzielni.
Jan Bocian wskazał również, że ważne jest także wykorzystanie terenów wokół składowisk odpadów, w przypadku naszego regionu, składowiska w Sobuczynie. Rozwiązaniem byłoby posadzenie bioenergetycznych wierzb na przylegającym obszarze.
Działania w zakresie efektywnej gospodarki odpadami trzeba będzie podjąć, gdyż zmusza nas do tego nie tylko troska o środowisko, ale i wymogi Unii Europejskiej. Gdyby wszystkie te, nie tak przecież skomplikowane, pomysły wcielić w życie, gospodarka odpadami byłaby efektywna, z wysokim poziomem segregacji i odzysku, a Częstochowę można by promować jako zielone miasto.
Obecni na posiedzeniu Klastra AGLOMERACJA wyrazili zainteresowanie oraz chęć wcielenia w życie propozycji rozwiązań przedstawionych przez Jana Bociana.
Klaster AGLOMERACJA powstał w lipcu. Przedsięwzięcie ma na celu stworzenie sieci stałej współpracy w obszarze działań technicznych i organizacyjnych w usługach publicznych, a w szczególności: komunikacji, dostaw wody, energii elektrycznej, gazu, ciepła, telefonii i internetu, gospodarki odpadami i ściekami, ochrony środowiska i innych zagadnień infrastruktury technicznej i organizacyjnej przy ścisłej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego należącymi do aglomeracji częstochowskiej. Do klastra przystąpiło Miasto Częstochowa, Starostwa Powiatowe w Częstochowie i Kłobucku oraz Blachownia, Mykanów, Olsztyn i Rędziny, Politechnika Częstochowska, Akademia Jana Długosza, Wyższa Szkoła Zarządzania, Akademia Polonijna. Oprócz tego do klastra weszły również m.in. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz częstochowskie firmy, spółki komunalne, spółdzielnie mieszkaniowe i niektóre lokalne media. (http://www.riph.czest.pl/klastry/117-czestochowski-klaster-komunalny-aglomeracja)

MAŁGORZATA STAŃCZYK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *